Potitamissaaga kestab endiselt, kuigi ma arvasin juba aprillis, et lõpp paistab. No ei paista! Mähkmetega on küll alates aprillist kõik (v.a arvatud magamise ajal), aga pepupesuga mitte. Neljas on kolm kuud käinud potil, aga ainult pissil, paksem kraam tuleb endiselt püksi, kui püksid jalas on. Palja pepuga ringi lipates teeb ta ka number kahe potti, aga laps ei saa ju olla 24/7 poolpaljas, kõige vähem veel avalikus kohas.
Ta saab väga hästi aru, et hädad tehakse potti ja saab nende tegemisega hakkama ka, kui midagi jalas ei ole, aga kui on jalas, siis kakab rõõmsalt püksi ega lase end ebamugavustundest häirida või siis ei tunnegi ebamugavust. Näiteks ühe korra kakas siin mänguväljakul püksi ja lasi rõõmsalt korduvalt tagumiku peal liutorust alla, enne kui ma avastasin selle koleda katastroofi, mis tal püksis oli. Need aluspüksid rändasid sealsamas mänguväljakul prügikasti.
Eile sõi ta jäätist ja samal ajal kakas püksi. Kes nii teeb? Millal ta enam nii ei tee? Ta võib mulle pikalt ja laialt seletada, kus käiakse hädal ja kuidas talle meeldib kommi saada, kui kaka potti tuleb ja kuidas kõik teised tema ümber käivad poti peal kakal ja nii edasi, aga ise teeb ikka püksi ning laseb selle jama peal veel liugu ka…
Ta on arukas tüdruk, laia sõnavaraga, hea mäluga ja hea muusikamaitsega. See on nii ebaloogiline, et väike Taukari fänn, kes laulab hommikust õhtuni segastest lugudest ja peab meiega pikki arukaid vestlusi, kakab sedasi möödaminnes püksi ega tee sellest pisiasjast välja. Kui piss on mõnel üksikul korral püksi tulnud, siis see häirib teda nii väga, et ta ei saa oma märgade pükstega enam sammugi astuda ja valab krokodillipisaraid, aga kakaste pükstega läheb elu vanaviisi edasi. Kus on siin loogika?
Ilmselt peaaegu kolmeaastase peast, kes joonistab huulepulgaga aknale ja valab vett söögi sisse, ongi vara loogikat otsida, nii et ma veel ei ole hüsteerias tema potile (mitte)saamise pärast ja loodan, et kui kuu aja pärast see asi paika ei ole loksunud, siis juhtub see lasteaia kambavaimus. Või hoiab ta seal terve päeva kinni ja koju jõudes teeb püksi. Siis lähen küll hüsteeriasse.
Praegu lähen ma lihtsalt närvi ja paraku olen seda lapsele välja ka näidanud. On päevi, kus ma tunnen, et see kohe 8 aastat kestnud pepude pesemine on surmani tüütuks muutunud. Et ma ei kannata enam seda, kuidas mu käsi pärast haiseb ning kuidas see hais ei tule maha pika küürimise ja kreemitamise peale. Et ma ei kannata enam aluspükstelt kaka maha kraapimist ja siis selle osa koristamist, mis valamusõelast läbi ei mahu. Et mul on oksemaitse suus.
Õnneks võtab siin Silver selle töö alati enda peale, sest ta lihtsalt on seda palju vähem teinud ja ta teab, kuidas mina enam ei jaksa ega taha kakamajandusega tegeleda. Kahjuks ei oota Neljas alati issit ära ja siis pean ikka mina küürima teda ja tema pükse ning seda halvimal juhul kolm korda päevas.
Ega ma siin väga nõu ei ootagi, sest kui laps ikka tahab püksi teha, siis ta teeb ka, mina saan ainult järjepidevalt meelde tuletada, kuhu tegelikult kakada tuleks ja loota, et ükskord jääb see meelde. Tahtsin lihtsalt kirja panna, millega ma maadlema pean, äkki kedagi lohutab või nii.
Ega asjata öelda, et laps läheb potile, kui ta selleks valmis on.
Antud juhul võib (VÕIB, kuid ei pruugi) olla ka asi natukene selles, et öösel on mähe ja tal on sisemine segadus, mis ei lase aru saada, et päeval pole need mitte mähkmed vaid tavalised alukad.
See on üks asi, mis sarnastest teemadest ikka läbi käib, et kui ilma mähkmeta, siis ikka täiesti ilma mähkmeta ja kogu aeg.
Btw öist mähkmevabadust ei ole põhjust karta ka siis kui tavaliselt on hommikuti pomm mähkme asemel. Mitmed kogemused näitavad, et kohe kui kaovad öösel mähkmed, kaob ka pissimine. Mitte alati muidugi (Olen ära pesnud tonnide viisi pesu selle tõttu. :D) 🙂
Nii on, aga naljakas on see, et kõik on olemas, et olla valmis, igati soodne olukord, see on mure, mille üle saame temaga koos arutleda, aga ei võta vedu.
Ma ei usu, et öine mähe suur mõjutaja on, potil pissil käimist see ei sega ja hommikul ärgates ka läheb poti peale, mitte ei kasuta võimalust ega lase mähkmesse. Kuna keegi pole enne 3-aastaseks saamist öisest mähkmest lahti saanud ja üks mees pole veel 4,5-aastaselt ka sellest vabanenud, siis ma pesamuna puhul ka ei looda kiiremat tulemust, praegu on poistest maas isegi päevasest mähkmest vabanemisega.
Mul on veidi põhjust öist mähkmevabadust karta, ma ise märgasin voodit veel 10-aastasena ja mäletan hästi, kuidas see asi ei olnud minu kontrolli all. Olid need mured nii emal kui isal, nii et täielik jackpot ja keegi meie pere lastest sellest hädast ei pääsenud. Eks minu lastel on nüüd ka hea soodumus, aga õnneks Härra poolt on asi natuke parem ja seetõttu on lastel “ainult” 43% suurune võimalus pärida enurees. Omade kogemuste tõttu olen öise mähkme suhtes leebe ega tee sellest probleemi, sedasi on vähem stressi nii lastel kui ka meil endil.
Tegelikult öine mähe on isegi valesti öeldud, sest all on see ka lõunaune ajal ning kuivaks ei jää pea kunagi. Vähemalt varem ei jäänud, nüüd pole lapsed kuu aega lõunaund teinud, võib-olla üllatavad, kui vana eluviisi juurde tagasi jõuame. 😀
Noh… Mina pesen täna viis masinatäit pesu, sest Poiss suutis ühe ööga täis pissida KOLM komplekti voodiriideid (sh meie oma – ja ta ei käi pea kunagi kaisus, meie voodit pole keegi ilmselt juba 4-5a täis pissinud). Enamasti saame ühe komplektiga hakkama, aga igapäevane pesu pesemine on siin majas pigem reegel kui erand. Ja ma tõsiselt mõtlen, et pesugeeli, elektri- ning minu aja- ja närvikulu on ilmselt tunduvalt suuremad, kui kuluks mähkmetele… Me jätsime kevadel millalgi ära – lootuses, et saab suvega ehk ööd kuivaks. Aga see masin, mida Plikaga kasutasime, on vist tuksis ja kui vahepeal oli Poiss mitu ööd järjest kuiv, siis nüüd pole neid kuivi öid enam üldse olnud… Ja mul on niiiiiii kõrini.
Plika saime lõplikult kuivaks ka vist sel suvel, kui ta oli peaaegu 7. Nii et kui Poisiga peaks samamoodi olema, siis pole enne järgmist suve miskit loota. Kuradi geenid, ma ütlen.
Geenide vastu ei saa jah. Kui sedalaadi probleem, siis juba lahendused teised. Pole üldse mitte harv probleem. 🙂
Meil piisas harjumuse tekitamisest öösel pissile minna. Algul viisime ise, kuniks harjus ise käima. Suhteliselt siiani käib poole öö peal.
Isegi vara. 🙂 Ütlen mina, kes ma ärkasin veel 10-aastaselt märja küljealuse peale üles, mitte pissihäda peale. Ja minul läks veel hästi…
Ma soovitaks ka sellest magamise ajal mähku kasutamisest loobuda, isegi kui pissib voodisse. Vähemalt prooviks. On ju selle vastu ka vastavad linad olemas. Ma esimesega ka arvasin, et öösel pissib palju. Kui lõpuks taipasin, et ta tegelikult pissib hommikul peale ärkamist mõne minuti jooksul ja kogus ongi siis megasuur, saabus lõplik mähkmevabadus päevapealt. aga jah, meil oli see õnn, et ta õppis enne nr 2 potti tegema ja edasine oli köki-möki. Teisega enam nii lihtne pole, aga on veel aega ka. Ta arvas 1a4k ise, et tahab potile ja käib seal nüüd juba 2k rõõmsalt istumas, aga tulemust on asjal ainult 3x olnud. Samas kui püksata, siis varvastele lastes saabub suure hädakisaga ja mulle seletades, mis juhtus. Aga mul on ka see põhimõte et eesmärk pole mitte olla mähkmevaba, vaid kuivade pükstega, nii et päris paljalt ma üldjuhul tal siiski ringi joosta ei lase. Aga näen, et ta vajab veel aega taipamiseks, milleks see pott siiski on.
Edu teile ja küll see päev saabub, kuigi võib aega võtta! 🙂
Ma pesamunaga seda tõesti pole proovinud, aga 4,5-aastasega olen ja pole siiani midagi välja tulnud. Kummalgi ei jää lõunaunedki kuivaks, vähemalt kodus mitte. Poisil lasteaias on kuivi päevi rohkem, aga seal ta magab ka ainult tund-kaks (oleneb, kui kiiresti uinub), kuid on olnud ka nädalaid, kus üle päeva on kapis kilekott märgade riietega. Siinkohal võtan rahulikult, sest mul endal oli enurees ja tõenäosus, et pooled lapsed selle pärivad, on päris suur.
Mul on kohe hea meel, et kellelgi veel on kakatrall kodus käimas 🙂
Ja mul ka, et me ainsad pole. 😀
Puutusin mõned aastad tagasi tööalaselt kokku ühe 5-aastase tüdrukuga, kellel oli pealtnäha kõik absoluutselt korras, aga… ta kakas ikka veel püksi. Vanemad olid ahastuses, käisid temaga arstide ja psühholoogide juures, kuid põhjust ei leidnud. Proovisid hea ja halvaga, ei midagi. Välja nägi see samuti, nagu Sa kirjeldasid – kui õnnetus oli juhtunud, ei lasknud laps end üldse häirida ja toimetas rahulikult edasi, kuni keegi selle lihtsalt avastas. Mõnikord oli see juhtunud õue minnes, seega sai ta puhtaks alles paar tundi hiljem, aga ta isegi ei öelnud kellelegi. Uurisin omal käel teema kohta ja sain teada, et kakamine olevat osade laste jaoks kontrolli hoidmise element, millest alateadlikult ei suudeta/taheta lahti lasta. Seega, pärast iga “õnnetust” teda puhastades hakkasin lapsega rahulikult rääkima, et miks nii juhtus, ja ta paistis alguses väga ükskõikne: “ei tea”, “noh, juhtus”, “ei taha potile” jne. Mingist hetkest alates palusin tal endal mustad püksid ära võtta, niiskete salvrättidega end puhastada, puhtad püksid jalga panna. Olin tema juures, ja vestlesime sel teemal nii möödaminnes, aga rääkisime ka muudest asjadest, seega kakamine ei olnud fookuses. Temal oli piisavalt ebamugav, kuna ta pidi ise segaduse likvideerima, ja samas oli keegi tema juures, kes kinnitas, et kõik on siiski hästi. Ja niimoodi vaikselt hakkas õnnetusi järjest vähemaks jääma, kuni lõpuks läks ta iga kord WC-sse ja mure oligi murtud 🙂
Peaaegu kolmesega on asi muidugi raskendatud, aga mulle lihtsalt meenus see olukord, ja kuna Sa kirjeldasid oma tubli last nii kenasti ning teile ongi jäänud vaid see kaka probleem, võib ehk veidi mängus olla see viimane “minnalaskmise” teema? Ei tea, lihtsalt mõtisklen ja elan kaasa.
Sinule soovin kindlat meelt ning lõhnavate käte vastu soovitan võluseepi: https://www.dermoshop.com/ee/products/3642-living-koogikateseep?r=%2Fintent%2Fskincare%2Fkitchen 🙂
Tänks seebisoovituse eest! 😀
Sinu kogemus on väga positiivne, ilmselt see oligi parim lähenemine 5-aastasele ja nagu näha, siis toimis. Seda muidu täna soovitati, et laseksin lapsel ise pükse pesta, aga minu jaoks tundub see nii kahtlane, ta ei saa oma suudki korralikult puhtaks pestud. Samas ei peagi ta midagi päriselt puhtaks pesema, nii et seda varianti võiks isegi proovida, äkki tegevus ise tundub tema jaoks nii kole, et hakkab potti kakama. (Kui alukaid jalast võttes läheb mõnikord kaka sääre peale või kuskile, siis ta igatahes teeb hädakisa, nii et ilmselt talle kakaste pükste pesemine rõõmu ei valmista.)
Jah, muidugi ei palunud minagi sel lapsel pükse pesta, vaid lihtsalt jalast võtta, end puhastada ja uued panna. Tavaliselt oli see saadus tal.. khm, tahkemat sorti, seega ei midagi hullu. Ja ta ei tundnud, nagu see oleks karistus, kuna ma ei serveerinud seda nii – lihtsalt tee sina seda nüüd, ja ajame samal ajal juttu.
Aga see seep on imeline. Kala- ja küüslauguhaisu võtab hetkega ära, loogika ütleb, et muud “mõnusad” aroomid siis ka.
Tahaksin jagada oma kogemust uneaegsete mähkmetega. Mu laps sai üsna varakult mähkmevabaks, kaheselt umbes. Kui päevamähkmetest loobus ja hakkas potil käima, proovisin ta ka öösel ilma mähkmeta hoida. Vahetasin voodipesu umbes 5 x öö jooksul. Sain peale paari nädalat aru, et ta lihtsalt ei suuda une ajal pissimist kontrollida. Panin mähkme tagasi ja saime kõik jälle rahulikult öösiti magada. Kuni saabus aeg, mil juba mitu ööd oli mähe kuiv olnud, siis võtsin mähkme ka ööseks ära. Siis nii jäigi.
Ma ka alguses arvasin, et lapses tekitab segadust, miks öösel on mähe ja päeval mitte, aga unesolek on ikka nii teistsugune olek, et laps ei suudagi siis mõelda erinevuste üle.
Mulle tundub ka, et meil siin selle asjaga segadust ei ole. Õhtul võtavad ise mähkmed ja hommikul esimese asjana lähevad poti peale ja jalast võetud mähkme viskavad prügikasti. Viimast mitte alati, mõnikord lükatakse vaikselt voodi alla… 😀
Tsau, mina potitädi siin jälle 🙂 Ma kommenteerisin siin kunagi varem teise konto alt ja Kati nimega su tüdruku potilkäimise postitusi. Tegin seda ‘vale’ nime alt, sest ma ei soovinud otseselt tähelepanu oma blogile tõmmata, aga nüüd tahan sulle küll ühte mu blogipostitust linkida.
Postitus on pikk ja natuke veniv, ning mu kommentaarid selle postituse all kiiruga kirjutatud ja seega üsna vigased, aga see masin millest ma seal kirjutan on tõesti üks imemasin. Soovitan seda soojalt kõigile kelle lastel on probleeme öise voodi märgamisega. Me siiamaani ei suuda uskuda, kuidas üks selline väikene masinake meil aastaid kestnud probleemi vähem kui nädalaga ära lahendas! Kõigi peal võib olla ei tööta, aga me oleme seda masinat üsna mitmele me tuttavatele soovitanud ja ka nemad on oma lapsed kuivaks saanud vaat et üleöö nii, et me kindlasti ei ole erandid 🙂
Su tütar on sellise masina jaoks küll veel natuke liiga noor, aga üle 5 aastaste jaoks peaks olema ideaalne lahendus. Niisama mähkmeteta ära jätmine ööseks ei muuda selliste laste puhul midagi
https://knightscastle-alice.blogspot.co.uk/2015/06/postitus-neile-kellel-laps-oosel-voodi.html
Püksi kakamise probleem ei ole ka tegelikult midagi erilist ja on väikelaste seas tegelikult üsna levinud, kuigi arusaadavalt närvesööv 🙂 Kuna sa kirjutad, et kui su laps on püksata, siis ta kakab potti, siis tundu, et meditsiiniliselt tal midagi viga ei tohiks olla. Nimelt mõnedel lastel ongi kohe üks diagnoos (mille nime ma kahjuks ei mäleta) kui neil puudub kontroll kakamise üle ning nad ka ei tunne kui nad kakanud on. Aastaid tagasi kui ma veel Eestis elasin ja lasteaias töötasin, siis mul oli seal üks selline väikene poiss ja ma siis aegajalt pesin ta kakapükse 🙂
Ühtepidi hullem oleks ka kui su tüdruk kakat kinni hakkaks hoidma ja seepärast kõhukinnisuse all piinlema peaks.
Ma mingeid juhtnööre sel korral jagama ei hakka, sest lapsed on erinevad ja igale lapsele peab lähenema individuaalselt ning kuna ma su last ise ei näe, siis parem on kui ma ei hakka sorkima 🙂
Masinat aga soovitan küll kindlasti proovida. Tasub ka näiteks lugeda inimeste kommentaare ja üldisi soovitusi seda tüüpi masinate kasutamisel intenetist.
Ilusat päeva 🙂
Tere potitädi! 😀
Aitäh selle postituse jagamise eest, ma poisi peal katsetaks küll selle seadme ära, otsisin juba välja ka, et samasuguse Wet Stop 3 saab aliexpressist 52 € eest, polegi väga hull hind. 🙂
Oi kui põnev! Hoian teile kindlasti pöialt ja loodan, et saate ka selle masina üle varsti imestada. Ma soovitan soojalt ka Amazon uk lehelt selle masina kohta erinevate inimeste kogemusi lugeda, sest neis on peidus üsna palju head infot mis võib sulle masina kasutamisel abiks olla.
Kindlasti testi värk oma poisiga enne kasutamist mänguliselt üle (et ta kuuleks eelnevalt mis häät alarm teeb ja kuidas see töötab).
Kui kasutamise käigus küsimusi tekib, siis võid vabalt minuga blogi kaudu ühendust võtta ja küsida.
PotiKati 🙂