Kolmas ärkas hommikul taas kõritursega ja arvestasin juba sellega, et täna õhtul tuleb mulle üks larüngiidis ahvike lahtise akna alla kaissu. Ühesõnaga ei muretsenud väga. Kuni kella seitsmeni õhtul, kui lapse hingamine hakkas käest ära minema. Siis juba kahtlustasin, et seekord natuke tõsisem hoog, sest tavaliselt lööb kõriturse öösel välja. Oligi tõsisem, mis ei läinud isegi pärast pooleteisetunnist akna all magamist üle.Kui selle pildi tegin, siis veel arvasin, et jääb magama ja hingamine läheb ka normaalseks, aga ei läinud. Hoopis hullemaks läks, laps nuttis korduvalt läbi une ja lõpuks läks päris endast välja, mille tõttu muutus hingamine veel kinnisemaks. Kuna mina teda rohkem millegagi aidata ei saanud, siis kutsusin kiirabi. Last vaadati, kuulati ja mõõdeti ning öeldi, et ma poleks pidanud kutsumisega nii kaua ootama, sest lapse süda oli juba tõsises hapnikupuuduses. Muretase kerkis lakke.
Adrenaliin mõjus siiski kiiresti ja juba pool tundi hiljem oli apaatne kõõksuv laps täitsa normaalne mänguhimuline poiss, kes pole veel siiani (00.22) magama jäänud, vaid mängib minu magamistoas legodega. Kõriturse pole tagasi tulnud, aga kui tuleb, siis selleks jäeti mulle veidi ravimit koju ka.
Kõige parem oli see, et Esimene “läks vetsu”, kui kiirabi siin oli. Kuna ta enne nende tulekut just käis, siis ma kaldun arvama, et keegi hoopis tahtis end näidata. Kurtis läbi nutu, et ta ei saa hingata. Olgu öeldud, et temal pole mitte kunagi kõriturset olnud. Kui küsisin, kas tal kurk valutab, siis vastas eitavalt. Imestasin siis, miks ta nutab, ja selle peale vastati: “Sest mul on kõht tühi.” Kiirabitöötajatel nalja kui palju… Kui oli. Võib-olla on homme sotsiaaltöötaja koos toiduabipakiga ukse taga.
Aga kassist. Kolmas oli minu toas ja kiirabi käimisega kaotasin valvsuse ning kohe pärast nende lahkumist läks kass minu tuppa ja lasi täna kolmanda (!!!) teki täis. See tegi mind nii kurbvihaseks, sest ta on muidu väga tore kass, aga miks ta peab sedasi tegema?! Mul kuivab üks tekk elutoas, teine on kuivatis ja kolm tekki ootavad vannis pesemist. Mu 220×200 lambavillatekk on viimase kahe nädala jooksul vähemalt 10 korda pesumasinas käinud ja selle mõõdud on kõvasti kahanenud. Mu voodikate käib pea iga päev pesus. Kui hakkasin enda tuba kinni hoidma, siis leidis kass uue koha – Teise voodi. Eile võtsin tema teki pesust, see lasti hommikul täis. Võtsin õhtul lapsele pesukastist viimase varuteki ja kui Teine voodisse läks, siis tekk oli juba märg. Kuna sellest jäi väheks, siis tuli muidugi minu teki peale ka lasta.
Mujale ta ei lase, ainult minu või Teise teki peale. Kui need kusesed tekid kuskil nurgas või maas vedelevad, siis ta juurde ei tee, need võivad terve öö seista, käib kenasti liivakastis. Aga pane voodisse puhas pesu ja jäta uks lahti… Aaah! See on nii muserdav. Ikka väga muserdav, kui lisaks muule hullumajale tekitab kass mulle päevas 2-3 masinatäit pesu, täna lausa 4. Ma ei jaksa sellega enam tegeleda ja ma tõsimeeli kaalun seda, et ma viin selle kõutsi vanemate lauta tagasi.
Arvasin, et talle ei meeldinud liivavahetus ja panin vana sordi tagasi. Ei midagi. Ka ei usu ma seda, et tal on mingid tervisemured, sest esiteks ta ei sirtsuta, ta laseb suured loigud ja teiseks saab ta kenasti liivakastis käidud, kui magamistubade uksed on kinni. Vaipade või muu sarnase peale ei pissi. Isegi oma pissiste tekkide peale ei lase, kui need öösel magamistoa ukse taga seisavad. Ainult minu ja Teise voodisse teeb oma pissihädad. Kui steriliseerimine ka ei aita, siis see kass meile elama ei jää. Nii meie kooselu ei õnnestu, kui ta päevas 1-3 korda käib voodites pissil. 🙁
Ühel hommikul pissis ta mu voodisse samal ajal, kui ma seal veel magasin. Ta pissis nii palju (ilmselt kogus seda terve öö), et see läks läbi teki, läbi lina, aga läbi madratsikaitse madratsile õnneks mitte, kuid kõik asjad läksid siiski pessu – 3 masinatäit ühest pissimisest! Hommikul sain kuivatist eelmisel päeval täis pissitud voodikatte kätte ja panin selle voodile ning hoidsin terve päeva ust kinni, aga õhtul käisin seal riideid vahetamas. Kui läksin alla, siis viimasel trepiastmel mõtlesin, et kas ma ikka ukse panin kinni. Jooksin ruttu üles tagasi ning kass oli selle lühikese aja jooksul voodikatte ja padja täis lasknud. Ka on juhtunud nii, et minu tekk on pesust tulles kohe pessu tagasi läinud. Ei aja üldse vihale, eks?!
Kui mõni kassilausuja loeb mu blogi, siis soovitage häid varjupaikasid. Või andke nõu, mida sellises olukorras teha.
Ma kassi kohta ei oska öelda, sest meie Valgel Minil (emane, aga tuli meile autolt löögi saanuna, kahtlustan ajukahjustust) läks pehme mööbli peale pissimine lõpuks ise üle. Aga mispärast Su tekk pesemisega kahaneb? Sa mõtled, et kaotab kohevust? Sest esimese asjana ma mõtlesin, et ega Sa ometi villast asja ei tsentrifuugi nagu minu ema, kes isa villasest aluspesust nukuriided viltis …
Ikka tsentrifuugin ja lasen veel kuivatist läbi ka. 😀 Ma tean, et teen valesti, aga kuna mul on ainult üks komplekt voodipesu, siis ma ei saa oodata, kuni tekk 2 päeva kuivab. 🙁
Meil oli ka kassiga sama probleem, ta on küll emane. Meeldis just pissida suletekile, vahepeal ka igapäevaselt muudkui pesime tekki. Steriliseerimine kahjuks seda käitumist ei muutnud (aga olen lugenud, et võib muuta, seega kindlasti proovige!). Meil läks see üle nii, et me ei kasuta enam suletekke. Nimelt suleteki sisse imbuvat tugevalt inimese higi jms, mis teeb selle lõhna kassile pissimiskohana ahvatlevaks. Äkki on lambavillase tekiga sama lugu? Samas, meil nüüd on lambavillane, sinna pole pissinud (üldse viimati vist pool aastat tagasi pissis kuskile- ptüi ptüi ptüi- ja vahepeal oli vatitekk, äkki unustas siis ära selle kombe). Aga uurisin omal ajal selle probleemi kohta päris palju (suht ärritav värk tõesti), ja kohtasin selliseid soovitusi, mida ka kasutasime: osta spetsiaalset puhastusvahendit, mis võtab ära uriinilõhna (mida inimene vb ei tunne, aga kass ikka tunneb), nt Prismas on see päris odav, ca 3 euri on suur pihustiga pudel; veel võid proovida panna vooditele kassikrõbinaid- nimelt kass ei pissi sinna, kus sööb. Igatahes ära heida meelt, äkki kasvab ka välja sellest (aga erinevaid asju tasub ka proovida ikkagi). 🙂 Kannatlikku meelt ja olge vahvad!
Meil pole vahet, on pissinud kohevale lambavillatekile, veneaegsele mittekohevale villatekile, tavalisele sünteetilist sodi täis tekile, puuvillasele voodikattele jne.
Puhastusvahend on olemas ja lapse madratsi käisin sellega üle ning keerasin madratsi veel ringi ka ning nuuskisin oma vähemtundliku ninaga kõik üle, ei tundnud mingit lõhna. Tekkidest läheb lõhn loodetavasti pesuga välja, igatahes mina oma ninaga ei tuvastanud enam mingit haisu, ainult pesuvahendi lõhna tundsin. Kassikrõbinatrikki ma lastetoas vist proovida ei saa, 2-aastane sööb need pärast ära. Aga meelt ma veel ei heida ja pesen tekke edasi ning loodan, et lõpetab oma naljad ise ära või lõppevad need pärast steriliseerimist. 🙂
Meil oli kunagi ammu üks kass, kes käis siis, kui isa temaga pahandas vms, isa voodipoolel kättemaksuks asjal. Äkki on tal ka mingi mure südamel? 😀 Ja kunagi oli selline kass ka, kes tahtis, et liivakastis mingeid pissiklompe ega junne väga ees ei oleks, vastasel juhul tegi ahju ette ajalehtede peale.
Kasti hoian korralikult puhtana, aga pahandanud olen küll, kuid ainult selle pissimise pärast. 😀
Ma ei tea, palju mu kommentaarist abi on, aga…
Meie peretuttaval on iemane kass, kastreeritud. Ta pole vist kunagi niisama sirtsutanud, aga nad ka kastreerisid ta enne ära, kui see nö. õige vanus kätte jõudis (äkki enne esimest eluaastat?). Küll aga on nende kassil kombeks teha tuppa, st peremeeste voodisse, siis kui ta on solvunud või pahane või põletikus. Ja samamoodi, ta ei sirtsuta väikesi loigukesi, vaid justkui hoiab end tagasi ja sirtsutab suure lombiga voodisse.
Kui tegu on haiguse, st põletikuga, siis selle peale ütles loomaarst neile, et ta laseb voodisse, kuna see on tema turvaline koht, sest põletiku tõttu on igasugune hädal käimine valulik ja kass arvab, et voodi=turvaline koht=valutu.
Aga see solvumise tõttu pissimine on keerulisem, kuna loomade psüühhika on….. meile arusaadamatu. Nemad õppisid kuidagi ära tundma neid stressoreid, mis kassil nö. harja punaseks ajasid ja nad kas väldivad nüüd nende stressorite tekitamist või siis üritavad vähendada seda stressi hulka, mida stressorid tekitavad (sai vist segane).
Näiteks tekitas kassil stressi (ja seega solvumist) peremeeste ringireisimine, mitu korda aastas, kus tema üksi jäeti. Nüüd on pererahval mitu nippi: 1) oma toa uks jäetakse reisil kinni, et ta pissile sinna ei läheks aga lisaks sellele on kõik voodid kaetud kiledega, et juhul kui loomavaataja jätabki ukse lahti, siis vähemalt ei pissi ta voodilinadele vaid kiledele
2) osteti koju mingi kassipihusti? mis peaks kassile tekitama turvatunde?? Ühesõnaga, nad pihustavad seda õhku ja diivanitele ja päevatekkidele, kus siis kass lesib, et see tema stressitunnetust vähendaks
3) alati jäetakse kassile välja mingi riideese mis kuulub peremeestele – pluus, kampsun vms, kus on nende lõhn. Kass kipub selle peal magama – tundub, et see rahustab teda
4) reisile minekul “valmistatakse” kass ette – pannakse mitu päeva varem ette suurem kogus toitu ja vett, pakitakse nö. üksikuid asju kottidesse ja jäetakse need kassile uurida – kass saab aru, et on minek ja ei stressa siis nii palju kui peremehed ükskord läinud on. Kõigele lisaks “räägitakse” kassile, et minnakse reisile ja tullakse tagasi, nagu inimesega.
Kohati tundub ehk, et seda kõike on liiga palju ühe looma kohta, aga tundub et nende strateegia töötab – kassi voodisse pissimised on lõppenud ja teinud on ta seda ka vaid siis kui on välja tulnud, et ta on haige. Muude asjade tõttu pole ta enam voodisse teinud.
Oi jummal, ma nii kapriisse kassi taktikepi järgi küll ei suudaks toimida.
Ma põletikku väga ei usu, sest kass on hullult aktiivne ja mänguhimuline, ei pissi tihti ja käib ka liivakasti peal ja pole siis näost näha, et tal kuidagi valus oleks.
Võib-olla tõesti stressis asi, eks lapsed teevad talle liiga ka – ei oska sülle võtta, ei lase kassi enda juurest ära ja muud sellist. Samas otsib ta ise laste seltsi ja tahab kogu aeg nende toas olla. Kui tähelepanu läheb liiga intensiivseks, siis peidab end ära. Peaks nagu tasakaal olemas olema.
Kindlastii lase kass enne steriliseerida, kui temast loobud. Meie kass lasi ka suurte loikudena voodisse ja kuhu iganes tuju tuli, aga peale oppi on nagu väljavahetatud, täielik süles nurruv nunnukas ja aasta jooksul pole ainsatki loiku valesse kohta juhtunud.
Isane?
Steriliseerimine on nii või naa plaanis ja väga loodan, et meil aitab ka.
Emane
Meil emane kass tegi ka oma hädasid kuhu tahtis. Kasti koristasime korralikult, aga ikka kass tegi mis tahtis. Abi saime siis kui panime elamisse ka teise liivakasti. Kasutasin mõlemas kastis ka sama liiva. Peale seda läks asi jälle normaalseks tagasi ja aastaid ei ole enam probleeme olnud.
Väga huvitav ja täitsa hea mõte. Meil ju liivakast esimesel korrusel ja magamistoad teisel, äkki kass lihtsalt ei viitsi alla pissile minna. 😀 Selle asja proovin järele ja panen teisele korrusele ka liivakasti sama liivaga. 🙂
Mul on olnud kokkupuuteid nii pissiva emase kui ka isase kassiga. Emane kass käis magamistubades oma häda tegemas just seetõttu, et need olid nö suletud ruumid, kuhu kassi üldiselt ei lastud, ehk siis igakord kui uks kogemata lahti jäi ja kassil oli võimalus sisse lipsata, siis tegi kindlasti oma häda. Nendesse ruumidesse, kuhu oli lubatud minna ei teinud ta kunagi midagi. Ma ei tea kuidas teil, kas kass on koguaeg saanud kõikides tubades käia ja siis hakkas pissimine?
Isane kass oli noor kui ta endale saime ja valis välja minu magamistoa, kuhu kõiki oma hädasid tegi, nii voodisse kui ka toanurka kapi ja seina vahele, kuhu oli päris raske ligi pääseda. Kastreerida alla 6 kuust kassi ei saanud ja nii soovitas keegi sidruniviile panna, et see ei pidavat kassidele meeldima. Lõikasingi terve sidruni viiludeks ja panin nii voodisse kui ka kõikidesse toanurkadesse ja siis veel igaksjuhuks kohtadesse, kuhu kass oleks võinud ehk häda teha. Sidruniviile vist panin lausa paar nädalat, tüütu oli, aga samas kass tuppa häda enam ei teinud ja kuue kuuselt sai ka kastreeritud.
🙂
Kass sai igas toas käia ning pärast seda, kui igapäevane korduv pissimine algas, siis panin 1+1 kokku ning sain aru, et mitte pesamuna ei käinud vahepeal 4 korda salaja minu ja Teise voodis pissil, vaid see oligi kass. See oli päris alguses, kui ta tuli. Siis oli pikk kuiv periood ning igapäevane pissimine hakkas pihta.
Ma seda sidruniviilude varianti katsetaks, aga mul laste pärast ei seisa sellised asjad oma koha peal. 😀