“ainult 100 eurot ranitsatoetust”

Rääkisime ükspäev emaga koolist ja ma küsisin, kas õepoeg, kes läheb esimesse klassi, ei saa kooli poolt kunstitarbeid või muud sellist kingituseks. Ema vastas: “Ei, neil antakse ainult 100 eurot ranitsatoetust.” Ma tegin suured silmad: “Ainult 100 eurot? AINULT?!” Ema ei pidanud silmas, et 100 eurot on vähe, ta tahtis vaid öelda, et sellele ei lisandu midagi juurde, aga mul oli seda ikkagi naljakas kuulda…

Meie kaks esimest said oma koolitee alguses ca 20 euro väärtuses kunstitarbeid pluss päeviku, eelmisest aastast lisandus juurde ka kooli tekkel, mis teeb nüüd kingituse väärtuseks umbes 50 eurot ja see on kõik. Ei mingit rahalist toetust neile, kel astub laps esimesse klassi või neile, kel lähevad korraga neli last kooli.

Lähevad… viiendasse, neljandasse, teise ja esimesse….

Me ei ole suuremast toetusest otseselt puudust tundnud, kuid olen imestanud küll, kui olen kuulnud, milliseid toetusi teised omavalitsused pakuvad. Kes 300 eurot, kes 200, kes iga lapse kohta 50… Sellistest toetustest ma ära ei ütleks, meil on algava kooliaasta peale ikkagi juba praegu üle 500 euro kulunud, kuigi ma ei ole veel ühtegi liimipulka ega värvilist paberit ostnud.

Olen teinud suuri silmi ka siis, kui “Lapsed kooli” kampaania suunas on jagatud kriitikat sõnadega, et suurperede lapsed saavad niigi suuri toetusi ja kõike tasuta, aga ikka on veel vaja. Me oleme samuti kohalikus suurte perede ühenduses, maksame aastas 40 eurot liikmemaksu ja saame selle eest ühe korra tasuta kinos käia… Ei mingit asjade sadu… Olgu, oleme saanud suurperede ürituste käigus külastada oluliselt soodsamalt ka Ahhaa keskust või Vembu-Tembumaad, kuid eelmisel aastal käisimegi vaid korra kinos.

Tänavu mõtlesin ühendusest välja astuda, aga ei teinud seda, sest meie liikmemaks aitab ehk neid suurperesid, kel läheb vaja kõikvõimalikke ühenduse hüvesid (toiduabi, annetatud riided, mänguasjad, tarbeesemed jne). Seetõttu olen enamasti loobunud ka pakutavatest koolitarvetest, sest on peresid, kellel läheb neid rohkem vaja. Ainult et seekord saavad koolitarbeid vaid need, kes pole ühendusele võlgu… Minu loogika ütleb, et nemad seda abi just kõige enam vajavadki, mistõttu jätaksin hea meelega meile mõeldud tarbed neile.

Alati ma ei ole pakutavast loobunud – kui Teine läks kooli, siis võtsin tasuta koolikoti küll vastu, tol ajal kulus see abi ära. Tegu oli mingisuguse St.Reet koolikotiga, ei midagi uhket, aga pidas kenasti kolm aastat vastu ja väikese remondi järel peaks kindlasti mõnda aega veel, kuid ostsin ikkagi uue, sest Teise punasekirju hele kott ei meeldinud talle algusest peale. Nüüd sai endale Apollost hallikirju tumeda Jeva, see ehk kestab kauem kui kolm aastat.

Esimene ja Neljas said ka endale Apollost koolikotid, Esimese Jevaga panin veidi mööda (oli liiga suur), selle vahetasin mingi tundmatu firma koti vastu, mille Esimene välja valis. Neljanda ranitsaga olen aga küll rahul, kaalub teine vaid 700 grammi ja loodan, et makstud raha eest on seda ranitsat nii kauaks, et kolme aasta pärast saab mu õetütar sellega kooli minna. Esimese esimene koolikott teenis last neli aastat ja teenib nüüd edasi õepoega, kes sellega kooliteed alustab. Muidu hea kott, aga neljandas klassis jäi see juba veidi väikseks, seetõttu ei hakanud seda peresiseselt edasi pärandama, vaid läksime kolme uue koolikoti teed. Maksma läksid need umbes 150 eurot, mis on kolme koolikoti kohta vist üsna hea, kui arvestada, et mõni ranits maksab üksinda sama palju.

Koolikottidest suuremaks kuluartikliks olid spordiriided ja -jalanõud. Lisaks sisejalanõudele on lastel vaja ka sisebotaseid, mida nad kannavad nii kehalises kui ka trennides (ühe paariga on keeruline, kui kord on kehaline või jalgpall õues, kord sees ning kord on üks õues ja teine sees samal päeval) – see on otsene kooliaastaga seotud kulu, sest nende botastega õues mängimas ei käida. Spordiriided lähevad samuti käiku ainult kehalises ja trennis ning neid olen varunud mitu komplekti, kuna kehalises kantud pluusiga ei kannata minna pärast tunde trenni ning trennis kantud pluusi ei saa järgmisel päeval kehalises kanda.

Pükste puhul ei piisa ka ainult ühest paarist, kui mõnel päeval on lapsel nii kehaline, jalgpall kui ka maadlus. Lisaks veel ujumistunnid, mille jaoks ostsin Esimesele ja Neljandale uued ujumisriided, sest vanad olid juba piinlikult parajad. Sõna otseses mõttes.

Ühesõnaga, riiete osas on praegu kõik olemas (midagi oli varasemast alles, midagi ostsin juurde nii Sportsdirectist kui ka Paavli kaltsukast), kuid puudu on veel kaks paari sisebotaseid ja mõned ujumistarvikud. Mõned ujumistarvikud tähendab siis umbes nelja paari prille ja kahte mütsi, aga nendega õnneks kiiret ei ole, sest ujula avatakse oktoobris. Kui avatakse.

Büroomaailmast ostsin juurde veel kaks spordikotti, sest eelmisel kooliaastal jäi kolmel poisil kahest spordikotist väheks, igal lapsel peab ikka oma kott olema. Ühe pinali ostsin ka sealt, nii tuli 79 eurot täis ja saime kingituseks kaasa juhtmevabad kõrvaklapid. Soovitud pinal maksis seal küll 3 eurot rohkem kui Karupoeg Puhhis (kust tellisin kaks pinalit), aga kõrvaklapid olid seda hinnavahet väärt. Vist. Teoorias pidid need Silverile minema, kuid tema pisikestesse kõrvadesse need ei mahu… Minu lahmakates kõrvades on need küll mugavad, aga ma ei ole kindel, kas ma oskan nendega midagi peale hakata.

Targeti suured täidetud pinalid

Need pinalid… Tegelikult ei olnud VAJA uusi pinaleid (v.a Neljandale), ma lihtsalt tahtsin kõigile samasuguseid. Eelmisel aastal osutus Kolmanda pinal nii mugavaks lahenduseks, et nii Esimene kui ka Teine üritasid temaga vahetuskaupa teha. Ostsin siis nüüd kõigile Targeti pinalid, millel on üks lukk (Esimesel on olnud ka kahe lukuga pinal, aga need lukud ei tahtnud kinni minna, kui pinal oli täis), sisemine keeratav leht (ei mingit voltimissüsteemi, mis katab pool lauda) ning lukuga pikk tasku sügavamas pooles, kus saab hoida anumaga teritajat (meil nõutud) ja muid asju, mida ei viitsita kummi vahele tagasi torgata või mille jaoks ei ole seal ruumi.

Perekaardi omanikele on Büromaailm muidu hea koht, kust koolitarbeid osta, aga ainult siis, kui pood on lähedal… E-poest tellides ei olnud mul Perekaardist mingit tolku. Neid koolitarvete müüjaid on veel, kelle juures saab Perekaardiga allahindlust, kuid kõigiga on mingi aga (minul, kes ma ei ela üheski Eesti linnas). Käisin küll Rakveres ühes poes eeltööd tegemas, ent koolikotid olid seal kallimad kui netipoodides ning soovitud pinaleid ja kustutavaid tindipliiatseid seal ei olnud, nii et Perekaart ei läinud ka seal käiku.

Tindipliiatsid ostsin hoopis Sulemehest, ühe pliiatsi hind on seal 50 senti ja mulle meeldivad need rohkem kui Pilot Frixionid, mis on kordades kallimad. Olen ostnud ka Carioca pliiatseid, kuid need lõpetasid kohe kirjutamise, kui puutusid töövihikute vähe libedama pinnaga kokku, rullikud lihtsalt kiilusid kinni või läksid muudmoodi rikki. Pilotiga seda muret pole õnneks olnud, kuid neid ei jaksa hulgi osta. Pole vajagi, kui on olemas oluliselt soodsam alternatiiv.

Erich Krause tindipliiatsi leidsin kevadel Grossi poes ja ostsin ühe vaid seeõttu, et äkki Esimesele selline sobib – ta nimelt polnud nõus enam titekaid tintekaid kasutama, aga pastakaga kirjutades oli lõpuks isegi laud korrektoriga parandamisest valge… Erich Krause sobis, sest see näeb välja nagu pastakas. Ostsin järgmisel päeval viimased kaks pliiatsit ka ära ning rohkem ma pole neid Grossis näinud. Rimis nägin, aga seal oli iga pliiats eraldi kilepakendis ja maksis 99 senti, jätsin vahele. Netiavarustest ei leidnud ma samuti peale Sulemehe rohkem müüjaid, nii et ostsin neid sealt hulgi, nagunii kulub ka neid hulgi.

Sedeli alumise poole tekst on kustutatud

Rohkem ma midagi varunud ei olegi, kuigi tegelikult peaksin ostma koolivormi elemente ja need pole kõige odavamad. Ma küll hääletasin koolivormi poolt ja teoorias mulle endiselt mõte meeldib, aga kui praktikas pean igal hommikul laste polosärgid riiderulliga üle käima, sest need korjavad külge iga ebeme ja kassikarva, siis eelistan tavalisi riideid, mis maksavad vähem ega vaja sellist vaeva. Igapäevaseid riideid ega jalanõusid ma koolikuludesse muidugi ei arvesta, sest neid on nagunii vaja, olgu kool või koroona.

Koolikulude osas lootsin tegelikult 500 euroga hakkama saada, aga selle summa olen juba ületanud ja omajagu asju on veel puudu. Põhiliselt küll väikesed asjad, aga teatavasti annab palju väikesed asju kokku suure summa… Tõenäolisem on see, et tänavu läheb kooliaasta algus 700 eurot maksma, mis sedasi tundub suur summa, aga 175 eurot lapse kohta ei tundugi nii väga suur, kui arvestada seda, kui palju asju selle summa sees on.

Ainus, mida ma ei pea kolmandat aastat järjest ostma, on vihikud. Nendega on Valemivihik meid pikaks ajaks varustanud ja ma olen selle eest väga tänulik. Ma võiksingi olla lihtsalt tänulik, Valemivihik pole minult mingit vastuteenet oodanud, eelmisel aastal ei jaksanud ma neid blogis mainidagi, aga nemad sellegipoolest kirjutasid ka tänavu ja küsisid, kas tohivad meile taas uue satsi vihikuid saata. Loomulikult!

Seekord aga ei taha ma niisama tänulik olla, ei tahtnud tegelikult eelmine kordki… Siis panin isegi väikese loosipaki kokku, aga kaugemale ma sellega ei jõudnud. Ongi ehk hea, nüüd kasvas Valemivihiku kingipakk veidi suuremaks ja selles on midagi kolmest viimasest aastast:

Valemivihikute stardipakett

Me oleme saanud Valemivihikult nii palju vihikuid, et kõigi endale hoidmine võrduks ahnitsemisena. Mulle küll meeldib asju pikaks ajaks ette varuda, kuid päris ahnitseda ei tahaks, nii et 3. septembril loosin kaasarääkijate vahel ühe valemeid täis kohvri välja. Mind ikkagi huvitab, millisel kujul te ranitsatoetust saate ja kui palju läheb teil laste koolisaatmine maksma. Eriti põnev oleks kuulda, kus suurpered kõike tasuta saavad, kuuldavasti jagatakse isegi jalgrattaid niisama…

4. september: Väikese hilinemisega naeratas loosiõnn Maarjale, mille üle on mul väga hea meel, sest viie lapsega peres kulub ilmselt iga vihik ära.

Valemeid täis kohver

Valemivihikutega on mul täitsa isiklik kogemus olemas, sest minu kui täiskasvanud gümnasisti jaoks on need vihikud asendamatud olnud. Kooliteed jätkates ei mäletanud ma ühtegi valemit ega reeglit ega isegi vene keele tähestikku, kõike olen valemivihikutest otsinud ja kontrollinud… Tänu matemaatika valemivihikule tegin isegi geomeetria töö neljale. Ei, ma ei spikerdanud, sealt jäi lihtsalt meelde valem, mis tundus mulle loogilisem, kui see, mida õpetaja kasutas ning see valem aitas mul kontrolltöös kaks ülesannet ära lahendada.

Ma ei tea, kas lapsed on sedasi vihikutest abi saanud, kuid uusi teadmisi on nad küll saanud. Selliseid kordi on palju olnud, kus Esimene või Teine on tulnud küsimusega “kas sa teadsid, et …” või on lihtsalt jutu käigus mingi põneva fakti välja käinud. Kui olen uurinud, kust nad seda või teist teavad, siis on vastuseks olnud: “Valemivihikust lugesin.”

Kas sa teadsid?

Mis mulle valemivihikute juures meeldib, on peaasi.ee leheküljed – ma nii loodan, et need on reaalselt kellelegi abiks. Mitte ainult need, Valemivihikul on mitmeid kasulikke või isegi vajalikke koostööpartnereid, kes jagavad lastele väärt infot ja aitavad parandada maailma.

Paneb mõtlema

Vihikutes on muidugi ka puhast ajaviidet motivatsioonilugude, sudokude, loogikamõistatuste, soovituste ja muu sarnase näol. Tundides tuleb tegeleda küll tunnitööga, aga kooliaasta jooksul vast tekib piisavalt palju selliseid hetki, kus valemivihikute võimalused kuluvad ära. Kevadel läksid need igatahes igati asja ette, kui ma laveerisin kolme lapse koolitööde vahel ja ootaja aeg oli pikk…

Veidi inspiratsiooni, motivatsiooni ja ajutööd

Ma ei tea, kellele ma praegu valemivihikuid üldse tutvustasin… Enamus on nendega vast kursis, paljudel kindlasti valemivihikud ostetudki – kui nii, siis loodan, et tšekid on alles ja kenasti esitatud, et Apple Watch nutikella loosis osaleda.

Mulle tuletas see nüüd meelde, et mul on Apollosse andmed saatmata, aga ma tahan ikka ka McBook`i loosis osaleda…

PS! Olen valemivihikud kingituseks saanud, kuid see pole mind millekski kohustanud, postitus on sündinud soovist postitada.

55 thoughts on ““ainult 100 eurot ranitsatoetust”

  1. Mul lähevad lapsed 4. ja 3. klassi. Üks käib veel lasteaias.
    Meie Setomaa vald toetab tõesti esimesse klassi minejaid hästi – 300€. (esimese lapsega saime küll 150€ ja teisega ei mäleta, kas 200 või 300, aga praegu on küll 300)
    Lisaks on Setomaa vallas ka enamus trenne tasuta, nii et siin on kõigil lastel mitu huviringis ja tegevust palju.
    Kooliasjadele on praegu kulunud paarsada eurot. Õnneks koolikotid olid olemas varem.
    Valemivihikud kukuksid ära küll 🙂

    1. Setomaa vallas ollakse siis tõesti helded. 🙂 Kadrinas on ka õnneks mitmed huviringid tasuta ja tasulised pole ka üldse kallid, enda lapsed käivad maadluses (4 last kokku 10 € kuu), jalgpallis (3 last 15 € kuu) ja Neljas läks nüüd muusikakooli (10 € kuu). 🙂

  2. Mul läheb esimesse klassi kõige vanem laps. Meie vald toetab 70 euroga. Mul on kulunud umbes 500 eurot, aga siin sees ka igapäevariideid. Aga juurde tuleb samuti tellida veel koolivormi elemente . Kuna kss esimest korda kooli, siis olen kindlasti ostnud asju, mida pole vaja jne. Ag eks aeg näitab.

  3. Esimene lapsuke läheb esimesse klassi. Linn maksab avalduse alusel 100€ ranitsatoetust, lisaks sain oma tööandja poolt 50€.
    Koolikott maksis üle 60€ (JackWolfskini Berkley), osta tuli ka koolivest.
    Vihikud-joonistuspaberid jne ostab õpetaja kõigile ühesugused (klassiraha 10€, sealt jääb ka mingi näidendi või ürituse jaoks ja muudeks kuludeks).
    Pinalile-pliiatsitele-vihikupaberitele-värvidele on kulunud nii 50€ ringis. Kehalise riided on veel ostmata (hässtääg aastaema vist 😀 ), lisaks on enamik koolis käimiseks sobilikud riided väikeseks jäänud ja üks poeskäik tuleb veel teha.
    Erilisi soodukaid täheldanud pole aga “toidupoodide” koolikaubad hinnati mitmel pool nii 40% alla ja see juba suureks abiks.
    Mul küll kooli saata vaid üks lapsühik aga minu meelest on see 150€ kokku ikka suureks abiks ja hindu vaadates/kalkuleerides saab selle eest lapse enam-vähem kooli saata küll.

    1. Ma sel aastal 40% ajal poodi ei sattunud, aga nüüd kooliaasta alguses viimaseid asju ostes ei saanud ma poest ei kilekaasi ega normaalset paberit õpikute jaoks, tellisin need Sulemehest, täna tulid ära. 😀 Selline tunne, et soodukaid ootama jäädes polegi enam suurt midagi võtta…

  4. Mul läheb sel aastal 2 last kooli, aga kuna keegi esimesse klassi ei lähe, siis mingit koolitoetust ei saa. Asju olen ostnud jooksvalt kui midagi ilusat või hea hinnaga silma jääb, nii et kulunud summat ei oskagi öelda. Kunstitarbed on veel ostmata, ei hakanud neid ette varuma, sest täpselt ei tea, mis vaja ja ei hakka siis ehku peale neid õlipastelle ja muid värve ette ostma.

  5. Endale tuli veidi üllatusena, et ranitsatoetus on ju ka! Ei olnud meeles ega olnud sellega arvestanud. Väga tore lisa! Lasteaias lõpetamise puhul kinkis vald lastele ka erinevaid kunstitarbeid – värvilised paberid, värvilised pliiatsid, guaššvärvid ja oli vist midagi veel. Nii et päris hästi minu meelest 🙂 Suurem väljaminek on pigem riietele-jalanõudele.
    Ise arvestasin tegelikult väiksemate summadega, kui reaalselt nüüd kulutanud olen.

    1. Hah, kui üllatusena tuli, siis nagu maast leitud raha ju. 😀

      Ma muidu arvestasin ka veidi väiksemate summadega, aga pagan, kui suure summa teeb palju väikeseid summasid kokku. 😀

  6. Tallinna linn toetab esimesse klassi minejat 320 euroga, pool saab septembris ja pool juunis. Laps läks eelmine aasta esimesse klassi ja kulu jäi vast 200-300 euro kanti. Koolikott u 70€, vahetusjalatsid 50€. Koolivorm on kohustuslik pidulikel sündmustel, ostsime ainult vesti 27€.Kõike valisime koos lapsega, et ta tahaks neid asju kanda ja kasutada. “Tänu” koroonale on eelmise aasta asjad korralikud ja kunstikarbiski enamik asju alles. Riideid jalanõusid läheb ikka vaja.
    Valemivihikud olid mulle suureks abiks koolis ja kindlasti ka lapsele 😊

    1. Mu lastele ei lähe koroonaajast enam midagi selga-jalga ja kunstikarbid on paar aastat lapsi teeninud, nüüdseks olid pooled asjad peaaegu kasutatud või kuivanud, tuli palju asju juurde varuda. Aga järgmine aasta jälle lihtsam. 🙂

  7. Kuidas on lood lastel asjade unustamisega kooli, eriti just riiete ja jalatsitega? 🙂 Mu poiss alustas nüüd 5.kl ja koguaeg on mingi trenniriietus või jalatsid kooli unustatud 😁

    1. Lapsed unustavad küll asju, aga õnneks on need järgmisel päeval alati alles olnud. Kaduma on läinud vaid võtmeid, Bredeni salle (nendest küll kahju) ja pesukäsnasid ujumistundides. 😀

  8. Me peres viis last, pesamuna täna just kolmas sünnipäev ja suurpere liitu kuulume kolm ja paar kuud peale. Suurpere liidus me kovis on omajagu üritusi mis soodsamad või tasuta. Ise olen käinud valikuliselt kuna kaks suuremat erivajadusega ja seega väga valin kuhu lähen 🙂 . Meil on ka abi vajajatele toidupakid, riided ja mänguasjad varem said kõik võtta kel vaja. Kuid kuna nad kolisid nüüd enam riideid ja asju ei saa, kindlasti osal raskem selle tõttu. Ise me nüüd kevadel saime suurpere liidu poolt toiduabi kuna koroona pani meile hullu põntsu, taastume nüüd vaikselt veel siiani sellest. Rataste koha pealt näiteks meil on kevadeti tavaliselt kaks ratast mis siis annetatud rattaklubi poolt ja loositakse välja suurpere liikmete vahel. See aasta naeratas õnn mulle ja minu kolmas sai omale ratta (enne jagas ta ratast number teise lapsega ja see oli suht tüütu kuna number kaks sõidab abikatega ja number kolm ilma, siis iga kord oli vaja need kas eemaldada või tagasi panna). Ratas oli kasutatud ja kriipse-kraapse omajagu, kuid laps naudib ratta sõitu ja on üliõnnelik selle üle ning mina ka rõõmus.
    Koolist siis me peres see aasta kolm koolilast. Esimene jätkab neljanda klassiga erikoolis, teine alustab esimest klassi erikoolis ja hoopis teises linnas ning internaadis ja seega kulud praegu meeletud mida kõike vaja talle kuna ta hev laps nagu esimene. Kolmas laps alustab ka esimest klassi piirkonnakoolis. Esimese sama koolikott mis eelmised aastad, pinali sai uue kuna vana andis pärast kolme aastat saba, kunsti asjad ja päevik olemas, vihikud vaja osta veel. Teisel ostame koolikoti homme, pinal ja vihikud juba olemas ning kunsti asjad ja päevik. Kolmandal koolikott olemas, jätkab samaga mis eelkoolis eelmine aasta kasutas, pinal ja päevik ning kunsti asjad olemas, vihikuid ka natuke. Suuprere liidust muidu saaks ka kooliasju.
    Viljandis on koolitoetus ühe lapse kohta 150 (eelmine aasta oli see 100 veel), seega see on päris suureks abiks.
    Meie suurim artikkel on riided kuna neid ei jää esimesest järgi (närib kahjuks neid), teine ja kolmas jälle samas suuruses peaaegu, seega ei saaks ka pärandada (kehaehitus neil ka erinev). Ning jah , mina olen see kel suvel kuub vähem riideid lastel kuna nad lühikestes rohkem või kasutavad oma kooliriideid ära mis enam uueks aastaks kooli ei kõlba.

  9. Esimene laps läheb teise klassi. Sel aastal me nii hulluks ei läinud, kui eelmise ja ma pakun, et kulu jäi sinna 100€ ringi (kui riideid mitte arvestada) – spordijalatsid ja -riided on eelmisest aastast olemas; koolikoti valis laps ise uue, sest eelmise aasta oma oli nii halb valik (olgugi, et superergonoomiline ja olgem ausad, kallis ka); sisejaltsid saime joppamise peale SportsDirectist 2€ eest👏🏻👏🏻 Kunstitarbeid ei ostnud enne, kui õpetaja nimekirja saatis, vihikutega sama. Viimaseid oligi ainult 4tk kokku vaja.

    Ranitsatoetust saime eelmisel aastal 132€.

    (Valemivihikud päästsid Täiskasvanutes mitmeid kordi mu nahka🙈😅)

  10. Minul läheb esimene laps kooli ja on juba üle 200 euro kulunud (koolikott ja koolivorm olid ühed kallimad). Ise arvestasin, et saaks 200 euroga hakkama, nii et selles suhtes olen pea eelarve piires 🙂 vald toetab ka u 100 euroga, kuid see makstakse hiljem.

  11. Mul läheb laps 4dasse. Ausalt, kokku kulunud kusagil 50€ ..
    Sest mu laps kasvab pidevalt, mitte vaid enne kooli, et peaks vaid siis riideid ostma. Jah, koolikott oli suurim väljaminek, sest noh see esimene ranits jäi väikseks.
    Jalanõudest pidin uued ostma vaid sisejalatsid. Eelmise aasta sisetossud(täitsa suvalised, Maximast) veel korras, lähevad selgi aastal kasutusse.
    Samuti kiidan ErichKrause tintekaid. Samuti nende puiduvabasid värvipliiatseid. Lihtsalt parimad. Kerged, värvid selged ja hea pigmendiga, tõesti palju kukkudes(mida ikka lastel juhtub omajagu) ei juhtu seda et tera purunema ning siis tervitasid end lolliks, teritada on äärmiselt kerge.

    Koolitoetust saab esimesse klassi astuja 100€. (Avaldust saab teha augusti keskelt kuni septembri keskpaigani)

    Suurpered.
    Olen aru saanud, et suuresti oleneb see kõik sinu piirkonnajuhi aktiivsusest ja tegelemisest, mida ja kuidas saadakse.
    Jah, jalgrattaid said ju sel kevadel mingi projekti raames käputäis õnnelikke väljavalituid küll.
    Mis mind selle teema juures enim häirib, on see, et käsi pikkas käivad ja paluvad abi..kuid mis ise teevad…mitte midagi, loodetaksegi vaid suurperede abile. Ja sedasi iga jumala aasta.. Mulle lihtsalt ei meeldi see ‘kala andmine’…pigem peaks ikka andma ‘õnge’. (Ma lihtsalt näinud seda ühingu siseelu päris palju)
    Lisaks , et minu kandi ühingu aastamaks on 20€(saab maksta ka osadena, väikseim makse 5€) ..ja siiski leidub peresid kes eeldavad et kõik ühingu abi(riided,toiduabi,erinevad üritused) peaks olema tasuta.
    Ma eelnevalt kirjutasin, et mind häirib see pidev abiteema.. jah, olen julmalt arvamusel, et kui ikka kasvatada ei jaksa, siis pole vaja ka teha neid lapsi. Võib-olla on minu jaoks rikkunud suurperede arvamuse mõned üksikud pered, kes välja näitavad kui uhked jne ollakse kuid tegelikkuses käiakse käsi pikkas igalt poolt abi palumas vaid ja kui abi ei saada ollakse tigedad(kui seaduste järgi pole võimalik saada toetusi vallast näiteks). See ei ole normaalne. Pealegi olen arvamusel, et kõik lapsed on võrdsed..olgu neid peres 1 või 21. Miks pole eraldi ühendust nendele peredele, kes kasvatavad 1-2last või üksikvanematele?

    Valemivihikud. Need on nii head. Ausalt, ka õpetajad koolis pooldavad neid. Eriti kui lapsel on raske, siis need vihikud on head abimehed küll. (Meil eelmisest aastast olemas. Ka sel aastal ostsin.)

    1. Mul kasvavad ka lapsed pidevalt, just seetõttu ei ole mul mõtet kevadel varuda kehaliseks riideid ja jalanõusid, ikka vahetult enne kooli. 🙂

      Erich Krause puiduvabad pliiatsid katsetan järele, praegu me tõesti ainult teritame ja teritame ja teritame. Kui süsi on sees juba nii juppideks, et polegi enam midagi teritada, siis läheb pliiats prügikasti ja mõnikord on tegu peaaegu täispika pliiatsiga, kahju on… Sellised kuluks küll ära, millel süsid sees katki ei lähe.

      Üksikvanematele või 1-2lapselistele pole eraldi ühendusi ilmselt seetõttu, et keegi pole neid teinud. Ma arvan, et suurperede ühenduste mõte on ka rohkem selles, et suurperesid tunnustada, nende mainet ühiskonna ees parandada, ehk isegi iivet tõsta… Ja kuna suurtel peredel on suurem vaesusrisk, siis pakutakse ka mingil määral abi. Ise ei oska ma selle abi vastu kade olla – annetatud riided on mõnikord täielik prügikastikaup (ise pole riideid saanud, ainult viinud ja siis muljeid kuulnud… üks meeldejäävaim on riiete seest leitud aluspüksid, millel veel verised sidemed küljes), toiduabis on palju aegunud tooteid (ühe korra kaustasime uudishimust seda võimalust, saime hunniku “parim enne” möödas piimatooteid, mida poleks eales jõudnud loetud päevadega ära tarbida, ei mingeid kuivained ega konserve), huviringide toetus on ka otsene abi lastele ja mõnes omavalitsuses kulub see väga ära (meil on huviringidel olematud hinnad, osad üldse tasuta, aga on küll ju ringe, kus kohatasud on kolmekohalised)… See, kui vanemad ei saa hakkama või käivad lihtsalt “õigusest” kõikvõimalikku abi küsimas ja nõudmas, pole laste süü, olgu neid üks või viis… Oluline on see, et ühiskond annaks neile lastele võimaluse kasvada paremaks. 🙂

  12. Mul veel niipea keegi kooli ei lähe ja seega auhinnale ei pretendeeri, aga ma mäletan valemivihikuid isegi enda kooliajast veel. Nii vinge, et nad nii kaua on juba neid pakkunud 😊

  13. Kamba vald toetas 4 aastat tagasi esimesse klassi minejat 65€. 2019 oli ka veel summa sama.
    Kuna minu laps läheb neljandasse, siis mingit toetust ei saa.
    Praeguseks on rahaliselt kulunud 2 paari puma tosse 67€, nike koolikott 23€ (saime väga hea soodukaga, muidu oli hind 40€). Kehalisse lühikesed spordiriided 20€, pikki ei saanud, sest polnud suurust ja lähen nädala pärast uuesti. Pinal, päevik, vihikud, kunstitarbed on umbes 40€. Juurde veel riideid, sest eelmise aasta omad on lihtsalt väikseks jäänud ja hetkel on neile kulunud 30€, puudu veel talvejope ja kindlasti veel miskit.
    Praeguseks on kulunud juba 200€+.
    Kõige suurema summa annavadki kehalise riided ja jalanõud.
    Ja ma praegu arvutasin esimest korda selle summa kokku ja ausalt ehmatasin ise ka, kas tõesti nii palju 🤭

  14. Appi,ma just eile mõtlesin, et kui 2 poisi kooli algus nii kallis on, siis mida suuremad pered veel tunnevad?! Suvega on kõigest välja kasvatud, osta oli vaja mitmed jalanõud, koolivorm, kehalise riided…valemivihikud on mu vanema poisi lemmikud!
    Minu kulud 2 poisi peale on ligi 300 eurot.

  15. No ma pole suurpere, ja lapsed esimesse klassi ei lähe sügisel, põhikooli hoopis, aga üksikvanem olen küll ja pole siiani saanud mingit toetust kooliminekuks. Käin tööl, sissetulek ok. Kooliminekuks vajaminevad summad on ju väga väikesed võrreldes igasuguste edaspidiste kulutustega mis tuleb vanematel kanda kuni lapsed ise teovõimelised. Ahsoo, ma pole valemivihikuid ostnud, võib-olla ostan nüüd.

    1. Kas tõesti on olemas omavalitsust, kes absoluutselt mitte kuidagi kooliminekut ei toeta? Kadrina ka rahaliselt ei toeta, aga 20 euro eest koolitarbeid on ka vähemalt midagigi. 🙂

  16. Kaks ujumismütsi võin mina sulle saata, meil jäävad üle.

    Ja kustkohast neid tasuta koolitarbeid saab? Mul ka perekaart, aga pole keegi midagi pakkunud 😀

    Kohalikus vallas saab esimesse klassi mineja 100 euri, aga mul keegi esimesse ei lähe, nii et meie ei saa mitte midagi.

    Vihikud kuluksid ära küll 🙂 Kaks last koolis ja ma ise ülikoolis õppimas ning töötan õpetajana ka, et noh, leian lapsi küll, kellel neid vaja oleks 😀

    1. Mütsidega on asi selge, need meie kõlupeadele (puhas hellitusnimi) ei mahu. 😀

      Koolitarbeid jagavad maakondade lasterikaste perede ühendused/seltsid/liidud, aga see abi on võrdlemisi tagasihoidlik, liikmemaksu eest saab neid tarbeid rohkem osta. 🙂

  17. Meie peres käivad koolis kolm last, ma olen suht kindel, et üle 100 euro küll ei kulu. Riideid ei ole vaja ekstra kooli jaoks osta, kehalises lähevad kasutusse tossud, mis juba olemas, pesumasinast ehk käivad läbi ja dressid-särgid on ka olemas, uusi ostan kui need väiksed. Vahetusjalatsiteks lähevad mingid suvised asjad. Koolikotid-pinalid on varasemast olemas.
    Mu jaoks on alati müstika olnud need suured summad, mis koolile kulutatakse.

    1. Ma olen ka eelnevad aastad vaadanud, et kuidas inimestel nii palju raha läheb lapse kooliasjade peale. Esimesse klassi mineku puhul olid paljud riided juba olemas, ja sain ilusti alla 100€ hakkama.
      See aasta on mu laps pikkust nii palju kasvanud, et pean lihtsalt suurema suuruse ostma.
      Koolikott ja pinal olid kolm aastat kasutusel ja selle ajaga üsna kulunud olemisega, need pidi välja vahetama. Jalanumber on võrreldes kevadega 2,5 numbrit suurem 😬.
      Ja ma olen palju asju kirbukatelt saanud, samas mingid tooted on poes tunduvalt soodsamad.

      1. Ma ei saaks kuidagi 100 euroga hakkama, ainuüksi klassirahad, inglise keele tööraamatud ja majapidamispaberid on kokku juba ligi 50 €. Või rohkemgi, sest kahel lapsel veel klassiraha kogutud pole. 🙂

        Igapäevaseid riideid ma kuludesse üldse ei arvesta, aga kehalise omad küll, eelmisel sügisel ostetud on praeguseks kõik juba väikesed või ribadeks kantud. Jalanõusid olen vahepeal muidugi veel ostnud, laste jalalabad on aastaga ikka 1-2 numbrit kasvanud, tüdrukul vist isegi 3 numbrit, aga seda nii kiiresti, et suurus 32 jäi põhimõtteliselt vahele. 😀

  18. Ma ei saa aru kuidas kulub nii palju kooliasjadele.
    Jah sain vallalt 150€. Abi seegi.
    Peres kasvab neli last, kaks neis kooli. Kaks lasteaeda.
    Ma ei osta uhkeid ja kalleid koolikotte. Järelturul saab väga korralike ja odavaid koolikotte.
    See aasta tüdruk läks veel vana seljakotiga kooli, poiss aga sai tasuta seljakoti. Väga korralik ja uhke.
    Üldiste kooliasjadega on nii et olen aasta jooksul jooksvalt ostnud kokku.
    Selleks õppeaastaks tuli vaid päevikud osta, harilikud pliiatsid, pastapliiatsid ja kustutuskummid.
    Kõige suurem ja kalleim kulu on spordiriideid. Selle pealt ma allahindlust ei tee. Suurema lapse trenniriided veel lähevad kasutusse.
    Samuti on lapsed suve jooksul kasvanud ja vajavad kooliriideid. Aga need ostan ka järelturult. Milleks kulutada sadu ja sadu eurosid poes kui saab teise ringi asju.

    Suurperena ma mingeid toetuseid ei saa. Kuskile liitu ma ei kuulu.

  19. Kolmest lapsest 2 läheb kooli. Vanem lõpetas kevadel gümnaasiumi. Keskmine läheb 3. klassi ja pesamuna siis alustab kooliteed. Kulunud on kokku kuskil 250 eurot. Kunsti-ja tööõpetuse tunni asju me ise ostma ei pea. Iga laps viib sügisel kooli 10 eurot ja õpetajad ostavad siis paberid, värvid jmt.
    Esimese lapsega pidi kõik ise ostma ja terve suur karbitäis kunstiasju oli, millest pooli kordagi ei kasutatud.
    Valla poolt saab ranitsatoetust 160.- kui mõlemad vanemad ja laps on valla elanikud. Kui ainult 1 vanem siis pool sellest summast.

  20. Valemivihikud ostsin ise Eestist kaasa, elame Belgias.
    Mul läheb üks laps teise klassi ja teine eelkooli esimesse (2,5-5aastased käivad siin nn eelkoolis, sisuliselt lasteaed, aga iga kooli juures on oma), ostsime mõlemale sobivad seljakotid (igal aastal nad uusi kotte ei saa, vast peavad need nüüd 3 aastat vastu) ja suuremale pinali, kustutatavad tintekad, pliiatsid, vildikad, kustuka ja topsiga teritaja. Vahetusjalanõusid siin ei tarbita, kehalise t-särk on eelmisest aastast olemas, ujumisasjad ka parajad. Kulu ca 100 euro ringis.
    Vihikud ja töövihikud on kooli poolt, valemivihikud (algkoolile) ostsin selleks, et saaksime kodus eesti keeles üle käia asjad, mis nad koolis hollandi keeles õpivad).

  21. Minul läheb esimene esimesse klassi, kulunud on kuskil 200 eurot. Koolikoti tellisin inglise Amazonist kuna meie poodides ei olnud sellist värvi nagu ta tahtis ja sealt sai koos postikuluga soodsamalt kui siit poest ostes oleks läinud. Igasugu värvide, pliiatsite jms asjade peale on läinud kuskil 50-60 eurot, ma vahepeal toidupoes käies ostsin lihtsalt mingeid asju jupi kaupa, et ei peaks korraga kõike neid asju ostma minema aga lõpuks tegin ikka ühe ostupäeva ja ostsin kõik vajaminevad asjad ära. Kindlasti oleks saanud soodsamalt ja kindlasti oleks osasid koduseid asju saanud ka kasutada nagu nt käärid või teritaja aga ma mõtlesin, et pigem ostan kooli kõik uued ja siis on koolis kõik olemas ja kodus on sellised tagavara asjad kui peaks kiirelt vaja olema.
    Lisaks ostsin siis koolivormi elemente ja neid ka järelturult kuna ta on suve jooksul meeletult kasvanud ei julgenud kevadel ette tellida ja nüüd paljud pakuvad hea hinnaga korralike riideid. Samuti siis igasugu kehalise riided, ujumistrenni riided ja sisejalanõud ja ongi paras ports raha kulunud. Meil vald toetab 160 euroga aga seda makstakse alates septembrist kuni novembrini niiet kulutus tuli hetkel ise ikkagi ära teha.
    Kusjuures ma ostsin lapsele ka valemivihikud, olin üllatunud, et algklassidele ka neid tehakse ja siis meenus, et ise kui iidsetel aegadel keskas sai käidud siis kasutasin neid.

  22. Minul lähevad kooli kaks poissi 6 ja 4 klass. Kooliasjadele on kulunud umbes 100€. Eraldi kehalise jalanõusid hetkel veel ei ole ostnud. Õue tossudega on lihtne, kasutavad neid mida suvel õue trennides. Ostnud olen ühele uued vahetusjalanõud ja hunniku vihikuid-pliiatseid-tintekaid.

    Valemivihikud kuluks väga ära. Ostsin isegi terve virna neid

  23. Ranitsatoetus 100 eurot 1. Klassi minejale. Vajalike asjade nimekiri oli üsna pikk ning asjade soetamiseks on kulunud mitusada eurot. Koolivorm, spordiriided ja koolikott moodustasid kogusummast päris suure osa.

  24. Aitäh tindipliiatsi soovituse eest. Need Pilot omad on head aga hind ikka korralik arvestades kui palju neid kulub.
    Ühed parimad ujumisprillid on
    https://proswim.ee/toode/arena-laste-ujumisprillid-spider-jr-laim-fuksia/
    Aga millegipärast pole neil poiste värve praegu.
    Koolitoetust saab meil 1 klassi minnes 120.-
    Nüüd neljandasse minnes ei saa midagi. Kuludest suurimad on igasugused jalanõud ( sise- ja välistrenn aga kuna neil 5 kehalist nädalas siis vähemalt kasutavad, nagu suuskigi) aga noh neid peaks niigi ostma. Uus koolivormisärk 10.- ja õnneks on Lindexil seeria teksasid, mis sobivad ja mida siis iga aasta ostan nr suurema. Pidulik koolivorm õnneks paras.
    Koolitarvetest mulle meeldib, et õpetaja saadab nimekirja, mida vaja ja paljud asjad ostab hulgi klassi raha eest.
    Kuna mu laps vasakukäeline ja vihkab lõikamist siis ostsin lisaks vasakukäelise kääridele veel erinevaid kääre, et ehk mõnega tal lihtsam.
    Koolikott on esimesest klassist alates Jack Wolfskin. Väga rahul ja hästi vastupidanud.

    1. Jama, et need head ujumisprillid nii “kallid” peavad olema. Üks paar oleks tegelikult okei, aga meil pole enam ühtegi paari alles. Muidu saaks ehk jagada, aga tahan see aasta kõik ujumisringi panna, siis on lastel samal ajal prille vaja. Varem oleme 7-8 € eest ka täitsa mugavad prillid leidnud, aga jah, kummid ega kinnitused pole pikalt kestnud…

  25. Meil on kooli minemas kolm suuremat last, noorim neist 1. klassi.
    Kui vanimad kooli läksid, siis polnud mingisugust ranitsatoetust, aga viimastel aastatel on toetuste osas toimunud muudatused ja peaksime saama 175€ vallalt.
    Suur hulk vajalikke asju on ikka ostetud, kuid millega nii suur rutt pole, saab ostetud septembris.
    Juurde oleks vaja veel spordiriideid/jalatseid ja – tarbeid, keskmise koolikott vajaks ka väljavahetust, kuid esialgu käib veel küll.
    Kõige suurem on kasvueas, suht lühikese ajaga visanud 10cm pikkust ja mitu numbrit jalanõudel,
    et tema garderoob vajab veel täiendamist, samas seda otseselt koolikuluks lugeda ei saa.
    Noorim koolijüts vajas ka suuremat garderoobikaupade uuenduskuuri, sest kooli nende samade kirjumirjude pluuside ja retuusidega ei saada, millega lasteaias käis.
    Koolikott õnnestus talle saada uuskasutusest 10 euroga, täiesti korralik, kvaliteetne ja ilus, kuid veidi kahtlen, kas mu niigi keskmisest väiksem nääps selle sisse ikka liigselt ei upu.
    Mõned pisemad asjad on ka veel puudu ja eks kooliaasta alguses selgub, kas veel vaja juurde midagi.
    Kokku hetkel raske arvutada, sest just riietele/jalatsitele on kulunud kõige rohkem.
    Otseselt koolitarvetele pole väga suurt summat kulunud, arvestades laste arvu. Vanima koolikott vast kõige kulukam ja seegi jäi alla 40 euro.

    Suurperede liidus ei ole, isegi perekaart on hetkel uuendamata, sest see aasta pole seda vaja läinud.
    Harjumaalaste liikmemaks on piisavalt suur, et puhtalt uudishimust liitu astuma ei hakka. Ühisüritustel aktiivseid osalejaid meist ilmselt ei saaks, toiduabi loodetavasti ei vaja ka tulevikus, lihtsalt tühja maksmine poleks aga otstarbekas, kulutaks selle raha tõesti otse laste heaks.

  26. Neljast lapsest kaks lähevad kooli: 2. ja 3. klassi. Koolaiasjad ostsin kohalikust väikesest kontortarvete poest (kohalikku alevi ettevõtlust tuleb toetada 💪) ja arve oli 75€ (vihikute/õpikute paberid, kunstitarbed, napid, jms) -ma ei leia, et see väga suur summa oleks. Puudu on veel mõned nipet-näpet asjad (need samad või sarnased kustutavad tindipliiatsid näiteks).

    Meie vald (nn kuldse ringi vald) toetab heldelt – esimese klassi mineja saab 150€, kõik teised vallalapsed saavad 100€ toetust. Seega saan koolitoetuse eest sihtotstarbelised kulutused tehtud ja jääb veel üle ka jooksvalt kooliaastal kulutamiseks (hetkel kohe näiteks ei ole vaja osta kooliks viisakaid riideid (ma Norrissoni keeldun ostmast) ega kehalise asju).

  27. Tartu linna toetus on 1.-3. klassi lastele 50 eur. See on kõik. Mingit muud toetust pole.
    Nagu mitmed eelkõnelejad, ei osta ka mina riideid jms kooli alguses, vaid vaajduspõhiselt. Kehalise sisetundideks (mis algavad alles peale sügist vaheaega) sobivad hästi suvel kantud spordipüksid. Trenni ka. Suurimad kulud ongi ilmselt sisejalanõud ja sisespordiajalnõud. Muud asjad on niikuinii olemas. Pole ka käinud vajadust osta 2. klassi juntsule spets spordipükse õuekehaliseks, käib tavaliste dressikatega, mis vennast ootamas.
    Plikaga, kes nüüd läks gümnaasiumi, on kulud alati olnud kõige suuremad. Ta on palju kotte vahetanud (neil see meeleolu ja meeldimine muutub pidevalt), samas kui keskmine käis oma ranitsaga 5 aastat ja nüüd käib noorim samaga juba teist aasta, nii et samal poiste ranitsal läheb seitsmes aasta… Vihikuid ja kaasi jsm ostame siis, kui vaja. Elu on näidanud, et pole mõtet neid palju ette osta, võtavad lihtsalt ruumi ja vajalikul hetkel üles ei leia niikuinii…
    Kuna mulle šopata ei meeldi, siis eriti tahan vältida seda koolialguse ostupaanikat ja hoian end poodidest eemale, kui vähegi saab.
    Valemivihikud oleks küll ägedad! Me pole neid kasutanud, aga tunduvad igati hea, kasulikud, ka ajaviiteks sobivad. Hea meelega osaleme loosis!

  28. Minu laps läks nüüd teise klassi. Asume Soomes. Soetasime küll pinali ja pliiatsid, aga iseenesest ainuke vajalik väljaminek on siin koolikott, sest vihikud ja pliiatsid antakse koolist. Kehalises võivad õues olla n-ö oma vabaajariietes ja jalanõudes (peaasi, et nendes on võimalik mugavalt sporti teha). Saalitundides on paljajalu ja eraldi kehalise tunni riiete vahetamist pole veel olnud ehk kehalise tunni päevadel tuleb sportlikes riietes kooli minna. Mingis klassis see küll muutub.
    Ehk kooli minek on siin selles osas üsna stressivaba.

  29. Meil peres veel 4 last, kohe sündimas viies. Kuulume Pereliitu ja on olemas Perekaart. Kooli läheb see sügis 3 last- kutsekas, 7. kl ja 1.kl. Vallalt koolitoetus 1.klassi minejatele 100.- Koolitarvetele otseselt väga palju kulunud ei ole, kuigi puudu on veel 2 koolikotti. 1.kl tüdruk läheb suurema õe vana kotiga. Aga tunduvalt suurem summa on läinud riietele ja jalatsitele ning vaja oleks veel osta 2 paari jalatseid- meil seoses koroonaga on ikka kõik päris ribadeks kantud ja suvel polnud vajadust veel otseselt osta. Augustis muidugi tulid sellised suuremad väljaminekud nagu suurema lapse prillid, laager ja lisaks ka uued trenniriided, millesse oli juba auk tulnud. Ühtegi lisatoetust pole saanud ja ka toiduabi mitte, jalgratastest rääkimata 🙂 Nii, et mõned vihikud võiks nüüd võita küll- ma ise ei raatsi valemivihikuid lastele osta tavaliselt.

    1. Meil on samuti koroona + Soome asemel maal veedetud suvi riietele halvasti mõjunud, lapsed on pea kõik mitte pidulikud riided oma ronimiste, kukkumiste ja tehnika keskel viibimisega ära rikkunud. 🙈 Ostsin poistele juuli lõpus 9 paari puuvillaseid dressipükse H&M-ist, osad on juba kaltsu visatud, osadega kannatab veel maal käia, aga need on ikkagi kas murust rohelised, õlist mustad või lihtsalt siit ja sealt lapitud… Algav talv laseb rahakotil nüüd vahelduseks jälle hingata.

      Valemivihikuid on septembris hea jahtida, kui poed teevad -40% või -50% lõpumüüke. 🙂

  30. Kooli läheb mul kolm last: 2., 3. ja 8. klass.
    Koolivormi kallimad elemendid (tekkel, vest, kampsun) sobisid eelmiste aastate omad. Juurde ostsin polosärke, kolmele lapsele kokku umbes 50 eurot. See kulu oli juba juunikuus.
    Dressid on olemas, tossud mahuvad need, mida nad suvelgi kandsid. Vanima tossud tegelikult ilmutavad juba kergeid kulumismärke, aga kuna ta ütles, et tahaks jälle gore-tex-tosse, ent selles kaubanduskeskuses, kus me käisime, neid ei müüdud ja kuhugi mujale ta minna ei tahtnud, siis ootan mõnd head soodukat. Kehalise sisejalatseid vaatan siis, kui sisetunnid algavad. Tõenäoliselt saab kasutada midagi, mis neil juba olemas on. Keskmisel on sel aastal ka ujumistunnid, aga need asjad on tal olemas.
    Vahetusjalanõud. Noorimale sobivad eelmise aasta omad. Vanimale oleks ka sobinud, aga ta unustas need kooli. Kingapoes oli kogu kaup –70%, nii et vanim ja keskmine said endale uued sandaalid kumbki vähem kui 20 euroga.
    Vanimale ostsin teksad. Neid oleks tal ka ilma koolita vaja olnud, aga kooliks valmistumine andis talle motivatsiooni neid ostma tulla. Ta kohe mitte ei salli riiete ja jalanõude ostmist.
    Otseselt koolitarbeid ostsin vanimale 10 ruudulist ja 10 joonelist kaustikut, kolm pastakat, harilik, joonlaud. Kõik. Muud asjad on varasemast olemas. Keskmisel oli vaja liimipulka ja Piloti tintekasüdamikke. Kuna vanim pärandas pastakale üle minnes oma tintekavarud keskmisele, kasutab ta praegu Piloti tintekaid. Kui noorim ka tintekat kasutama hakkab, siis tõenäoliselt kaalun seda Erich Krause oma. Paistab, et see on veel peenema joonega kui Piloti oma, nii et võiks jätkuda kauemaks. Noorimale liimipulk, joonlaud, õlipastellid, harilikud pliiatsid ja vildikad. Kamba peale ports kilekaasi ka, sest eelmiste aastate omad kõik ei kõlba enam uuesti kasutada. Vaat kilekaaned on küll kallid. Kui ma vaid viitsiks ümbrispaberitega jännata …
    Koolikotid-pinalid on olemas. Noorim kasutab seda kotti ja pinalit, millega vanim algklassides käis. Vanimal on korralik seljakott, millest ma loodan, et peab vastu vähemalt põhikooli lõpuni. Keskmisele tellisin enne 1. klassi minekut ranitsakomplekti MyToysist (jaanuarikuus, kui seal olid soodukad) ja regasin tootja kodulehel. Nüüd 3. klassi alguseks saatis tootja pinalisse uued pliiatsid.
    Kulud kolme lapse peale kokku seega umbes 150 eurot: 50 eurot juunis ja umbes 100 eurot nüüd. Vanima teksasid ma sinna ei arvestanud. Kui need ka, siis 40 eurot juurde (sai kaks paari). Kaustikud oleksin võinud osta ka odavamad, kuid võtsin plastkaanega, sest vanim neile nagunii midagi ümber ei pane. Plastkaanega püsivad ehk kauem viisaka välimusega.
    Kuhugi liitu me ei kuulu, perekaartigi pole, aga jalgratta sai noorim küll tasuta. Ühelt meie kandi perelt, sihukese poolpiduse, pisiremonti vajava. Mees tegi korda ja ratas sai igati sõidukõlblik.

    1. Kehalise sisejalanõusid ei saa ma hiljem vaadata, juba esimesel nädalal pidi laps olema tunnis sokkis, sest ma arvestasin sellega, et tund on õues, aga oli hoopis sees ja lapsele loeti sõnad peale, et alati peavad olema kaasas nii õue- kui sisetunni jaoks mõeldud riided ja jalanõud. Samad õpetussõnad sai värske 1.klassi laps kaasa. Varem ma sedasi topelt pole riideid kaasa andnud, mistõttu on muidugi veel sarnaseid olukordi olnud. Talvel tuleb ilmselt iga kord anda kaasa õueriided ja -jalatsid, siseriided ja -jalatsid, ujumisasjad ja suusad. 😀 Olgu, see on liialdus, aga jah, meil peab kohe alguses jalanõusid topelt olema.

  31. Meil läheb kooli kaks last. Arvestasin lapse peale 100 eurot ning sellega tulime ka kenasti välja. Jalanõusid ja riideid oli mõlemale uusi vaja, sest teine laps kasvas suvega esimesele järgi ning jalanumbrilt isegi natuke mööda, seega kõik koolilaste asjad pärandusid hoopis lasteaialastele edasi (väikese vanusevahe rõõmud :D).
    Veel oli vaja esimesele uut koolikotti (vana pidas tublid 3 aastat vastu), päevikuid ning kirjatarbeid-vihikuid-raamatupabereid. Need asjad tellisin kõik Sulemees.ee lehelt. See oli esimene kord koolitarbed netist tellida ja no nii mugav! Ma ei tea, kus kivi all ma enne elanud olen. Kõik asjad sai kiirelt ja kergelt ühest kohast + valik oli korralik.
    Kunsti ja käsitöö tarbeid ostma ei pidanud, iga laps viib sügisel kooli 8 eurot ning selle summa eest on terveks aastaks kooli poolt kõik olemas.
    Iga-aastast koolilaste toetust valla poolt ei ole, kuid esimesse klassi astuja toetus on lausa 260 eurot, mis minu arvates oli küll ja rohkemgi veel.

  32. Meie pere kõik 3 poissi käivad koolis. See aasta siis 2, 4 ja 7 klass. Ausalt pole sel aastal kokku arvutanudki, kui palju koolitarvetele kulutanud olen. Tundub, et kõvasti vähem kui eelmisel aastal, sest siis oli kõigil kolmel vaja koolikotti, sel aastal aga lähevad käiku eelmise aasta omad. Riideid ei arvesta ammu enam koolitarvete hulka, sest neid ju jooksvalt ka juurde vaja. Samas tunnistan, et ise ostan ka kooliaasta alguseks tavaliselt uued püksid, joped kõigile. Kuna õmblen ise suhteliselt palju, siis kannavad poisid hea meelega ka emme õmmeldud särke 🙂
    Kuressaares on sel aastal 1.klassi minejatele avalduse alusel ranitsatoetus vist 200€.
    Suurperede liitu ei kuulu, aga perekaart on meil küll.

  33. Mul poiss läheb juba 4.klassi . Ranitsa toetust sai küll kunagi valla poolt , ma summat ei mäleta.
    Seeaasta oli vaja osta ainult õpikutele kiled , paar vihikut, liim, tintekad. Ja siis tavalised riided. Jalanõud jäid eelmisest aastast, need ju seisid viimased kuud koolis niisama (corona time). Sain seeaasta odavamalt hakkama.
    Mulle on siiani tundunud, et kõige kallim aasta on see esimene, kus kõike peab korraga ostma. Edaspidi juba lihtsam!

    1. Mul ei lähe ühelegi lapsele enam need jalanõud jalga, mida nad kandsid enne koroonat, osad läksid küll Kolmandalt Teisele, aga temagi on suutnud need juba suvega ribadeks kanda. Tüdrukule läks eelmisel sügisel lasteaeda 30 suurused jalanõudega, augustis oli vaja juba suurust 33. Teiste jalad on veidi tagasihoidlikumalt kasvanud, aga siiski on kasvanud. 🙂

  34. Meil läks laps neljandasse klassi. Kooli saatmine läks maksma ~120 €. Paljud asjad olid juba eelnevalt olemas, aga ilmselt tuleb tellida veel paar uut vormisärki.
    Kui laps esimesse klassi läks, siis oli Rakvere linna poolt kupong 60€ väärtuses, mida sai kindlates poodides kasutada. Praegu ei teagi, kas on samamoodi.

  35. Minul läksid tänavu kooli kaks last (3. ja 6.klass). Otseselt koolitarvete (kirjatarbed) kulu oli väike, kahepeale ca 50-60 eurot, sest päris palju asju oli ka eelmistest aastatest olemas. Väiksema lapse koolivorm läks maksma 170, suuremale õnneks veel asjad mahtusid selga. Samas on lootust, et ehk järgmisel aastal ei kulu jälle väiksema koolivormile, kuna osad asjad said ostetud varuga.

    Koolikotid on mõlemal Jeva omad ja alates esimesest klassist. Suurem laps avaldas küll soovi, et võiks järgmisel aastal uue koti saada, sest on veidi tüdinud ja natuke olevat titekas ka. Katki pole kumbki kott, lukud käivad hästi, nii et võib soovitada. 🙂

    Spordiriided on lastel olemas, kuid jalatseid pidin küll mõlemale juurde ostma. Õnneks sain soodukaga outletist ja kokku läks 3 paari jalatseid ca 60 eurot.

    Kokku maksis kooliminek kahele lapsele ca 300 eurot. Aasta jooksul tekib kindlasti veel kulusid, nagu klassiraha, jõulupakid, väljasõidud jne.

  36. Meie linnas saavad 1. kuni 3. klassi lapsed 50 eurot koolitoetust.

    Koolilapsi on meil kaks, 3. ja 5. klass. Kirjatarbeid tuli minimaalselt soetada, koolivormi olen taaskasutuslaadalt vaadanud. Koolikotid (Jeva) käivad 1. klassist siiamaani ja nähtavaid kulumismärke pole.
    Jalatseid sai ostetud küll, aga see ei ole ju otse koolikulu, neid tuleks ka koolita osta.

    Valemivihikutest oleks küll huvitatud 🙂

  37. Aitäh, et nii pikalt ja põhjalikult kommenteerisite, oli huvitav lugeda, aga kõigile eraldi vastata ei jõua. Loodan, et vaatamata sellele viitsite teinekord ka nii põhjalikud olla. 🙂

  38. Väike-Maarja vallas oli toetus 60.- Üks ema pärast esimest koolinädalat: oleksin teadnud, et poiss kannab kotis vaid päevikut, siis oleks võind ju kilekotiga minna 🙁 Kahju, kui lapsevanem ei teadvusta, et 1 klassis on ranits üks kõige tähtsamaid tunnuseid: olen koolilaps!
    teema arenduse jätkuks: leian, et toetus peaks olema veidi rohkem ühtlustunud, näiteks vahemik 100-150. Olen vanaema 5-le koolilapsele, kellest kõige noorem läks esimesse klassi.

  39. Siis on keeruline küll.
    Meie koolil ei ole võimlat, nad rendivad võimlat spordiklubilt või teiselt koolilt. See aga tähendab graafikuid ja raha ja … Ühesõnaga, kui neil on ette nähtud sisetunnid, siis neil ongi sisetunnid, sest nende võimlaaeg on graafikus kirjas ja selle eest on makstud. Ja kui neil peaks olema õuetunnid, siis ongi õuetunnid, iga ilmaga, sest neil lihtsalt pole võimlat, kuhu minna. Kui ilm üliekstreemne peaks olema, siis hädalahendus on aula ja trepid. Aga muidu on mõttekas investeerida korralikku kilekasse ja gore-tex-tossudesse.
    Talvel on uisutunnid. Kool maksab uisulaenutuse eest. Kui peaks olema nii soe, et uisutada ei kannata, siis jooksevad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *