Hoiatus! Lotte nutitelefonis on lõks lastele ja väheteadlikele vanematele!

Ma olin pikka aega seda meelt, et kingime lapsele lasteaia lõpetamise puhul nuputelefoni ja kõnekaardi, aga viimasel hetkel tahtsin ikkagi täita lapse unistuse ja ostsin talle Lotte nutitelefoni ja kuna ma selle juba Teliast ostsin ja ise ka Telia klient olen, siis sõlmisin uue liitumise, et ei tekiks kunagi olukorda, kus lapse kõnekaardil pole enam nii palju raha, et saaks mulle helistada.

See kõik kokku oli halb mõte, oleksin pidanud oma esialgse plaani juurde jääma, sest laps suutis pärast telefoni kätte saamist vähem kui kahe tunniga (vahepeal tegeles ka muude asjadega, ei olnud ainult ninapidi telefonis) tekitada 40 € suuruse arve, kuigi olin selliste ootamatuste eel andmeside välja lülitanud. Aga selle peale ma ei tulnud, et telefonis olnud mängud ei olegi päris mängud, vaid mängud, mida sai raha eest aktiveerida ja lapse käes käis see lihtsalt, sest esimeseks nupuks (mis on tavaliselt see, millega saab mängimist alustada) oli “purchase” ning edasi tuli siis ilmselt inglisekeelne info ja nupp “accept and buy”. Vastuseks tuli sõnumiga kood ja see sõnum maksis kena kopika, kokku suutis laps proovida 11 korda erinevaid mänge, enne kui tuli minu juurde ja kurtis, et mängud ei lähe tööle. Minu tähelepanu köitsid hoopis 11 uut sõnumit, mis kõik algasid: “Gracias por tu compra…”

Lapsele ma telefoni enam tagasi ei andnud ja pole seda siiamaani teinud, nii et laps on olnud nädal aega telefoniomanik, aga sellega midagi teha ei saa, sest ma ei tea, mis lõkse see veel sisaldab ja milliseid üllatusi need kaasa võivad tuua.

Järgmisel päeval Telia iseteeninduses nägin, et lapse jooksva kuu saldo oli kahetunnise kasutamise järel 41 eurot sentidega. Ligi 1 € tuli sellest, et ma lülitasin telefoni sisse ja andmemaht hakkas kohe jooksma, aga mina lülitasin andmeside välja alles paarkümmend minutit hiljem.

See olukord tekitas minu väga suurt nördimust ja isegi viha, sest kuidas on võimalik, et Telia müüb Lotte nutitelefoni, mille sihtgrupp on väikesed lapsed, sellise sisuga ja seda ilma igasuguse hoiatuseta?! Kust ma oleksin pidanud teadma, et telefon sisaldab mänge, mida ei saa mängida, vaid lihtsate nupuvajutustega kalli raha eest aktiveerida?! Esimene on saanud mõned korrad sõbranna lapse Lotte telefoniga mängida ja minu silmis oskas tema telefoni minust paremini käsitleda, kui asi puudutas mänge. Usaldasin last ja usaldasin telefoni. Ma ei leia, et see oli minust rumal, sest keskmine telefonikasutaja ei tule selliste asjade peale, et telefonisisesed mängud tuleb enne raha eest aktiveerida. Sõbranna ostis oma lapsele eelmise Lotte telefoni variandi, mis on üldse teist marki ja temal sellist probleemi ei olnud, nii et ta ei oleks osanud mind hoiatada ka.

Ka Härra ja meie mõlema vanemad olid tekkinud olukorrast leebelt öeldes hämmingus, sest ka nemad poleks ealeski osanud lapseliku välimusega telefonist sellist mitte lapsesõbralikku sisu oodanud. Me oleme muidugi ka keskmised telefonikasutajad, meie vanemad ei tea nutitelefonidest midagi ja meie Härraga kasutame telefoni peamiselt helistamiseks, mina surfan netis ka, aga me kumbki ei tea midagi äppidest ega muudest asjadest. Mängudest teadsin ka vaid nii palju, et enda telefonis kustutasin suuremahulised mängud ära ja jätsin vaid ühe kergema pallimängu hädaolukordade jaoks, kui oli vaja millegagi lapsi paigal hoida. Maksma ma selle mängu eest ei pidanud.

Kõige tobedam ongi see, et ma tegelikult ei luba lastel mänge mängida ei telefonis ega arvutis, aga lasteaia lõpetamisega kaasnenud erilises meeleolus olin tavapärasest leebem ja lubasin lapsel telefonis mängida, kuigi ütlesin talle juba enne telefoni ostmist, et mänge ma sisse ei jäta, sest ma tahan, et ta tegeleks koolis õppimise, mitte mängimisega. Tahtsin head, aga sain …. vastu pead, sest seda see 40-eurone arve minu jaoks on.

Lootsin küll, et Telia ehk tühistab selle, aga seda nad ei tee:

“Kahjuks ei saa Telia kontrollida sõnumite sisu, seega puudub meil võimalus tuvastada, mis teenusega on olnud täpsemalt tegemist. SMS-teenusnumbritelt pakuvad teenuseid erinevad firmad, lühinumbritelt 13017, 13018 pakub teenust firma MobiGW OÜ. Tegin Teie avalduse alusel päringu teenusepakkujale, kelle selgituse edastan.

Teenusepakkuja MobiGW OÜ andmetel on numbri 51****** vahendusel tellitud koode, millega oli võimalik aktiveerida Gameloft mängude: Nitro; Bubble Bash Mania; Iron Man 3; Real Football; Spider-Man täisversioonid ning lisaks on ostetud rakenduste siseseid krediite. Maksed on kinnitatud telefonikasutaja poolt rakenduse sees, kui vajutati nupule “Nõustu ja osta” (“Accept and Buy”). Enne ostu sooritamist kuvati täielik hinnainfo.”

Kirjutasin nüüd ka MobiGW-le, aga ma ei oota sealt ka positiivset lahendust, sest minu silmis ongi selline äri väheteadlike peale üles ehitatud. Aga see on küll pettumus, et telefonifirmad neil sedasi oma toodetes tegutseda lasevad, Huawei maine minu silmis igatahes langes. Telia oma samuti, sest kui neil oli kontroll telefoni Lotte temaatikat sisse organiseerida, siis oleks neil olnud võimalus vähemalt e-poes hoiatav märkuski juurde lisada, kui mitte tasulisi mänge eemaldada.

huawei_y5_lotte
Pilt on võetud Telia e-poest.

Hoiatan siis ise Telia asemel meiesuguseid keskmisi telefonikasutajaid, kes ostavad lapsele kooli alguse puhul tema esimeseks telefoniks Lotte nutika – ärge astuge samasse ämbrisse ja kustutage mängud juba eos. Ma hetkel ei oska öelda, kuidas seda teha, sest ma pole veel õiget kohta leidnud ega ole seda ka korralikult otsinud, sest kui arvet tühistada ei saa, siis ma parem aktiveerin need mängud ja mängin end ogaraks, et makstud raha päris raisku ei läheks.

See hoiatus sobib ilmselt iga telefoni kohta, sest tõenäoliselt ei ole Lotte nutikas ainus, mis sellist lõksu sisaldab. Milliseid lõkse ma veel kohata võin? Tean siis nendega arvestada ja neid võimalusel elimineerida.

Liitumise ma tühistan, sest ka interneti kuupiirangut ei saa alla 30 € seada, aga telefonis käib andmeside sisse lülitamine taas lihtsate liigutustega, nii et ma parem ennetan järgmisi suuri arveid, mille laps teadmatusest teha saab.

Milline lahendus on teil lastega kasutusel? Kas on sellist kõnekaarti, millega ta saab mulle helistada ka siis, kui kaardil on raha ümmargune null? Kuidas ennetada suuri arveid või kuidas lülitada internet sedasi välja, et laps seda kogemata sisse tagasi lülitada ei saa?

50 thoughts on “Hoiatus! Lotte nutitelefonis on lõks lastele ja väheteadlikele vanematele!

 1. Ma nutitelefonide kohta ei oska midagi öelda, aga meil perega (minu ema ja isa, vend, mina ja abikaasa) on mingi selline pakett, et peresiseselt saab tasuta helistada, oleme ka Telias ja kõik numbrid on ema kasutaja all, nii et ma ei oska öelda, kuidas see täpselt kunagi aastaid tagasi tehtud sai, aga võid uurida ;). Mul näiteks ongi telefoniarved küllaltki olematud, sest enamus kõned on peresisesed 😀

  1. Ma seda varianti ka kaalusin, aga mul on hetkel kõige soodsam olla Telias ja mehel Tele2-s ning mina ei saa perepaketti teha, sest muidu pean kunagisest heast diilist loobuma ja seda ma ei taha. Kui mees teeb perepaketi, siis lapsed ei saa jälle mulle tasuta helistada ja samas isale ka mitte, sest isa pole enamasti Eestis.

 2. Meil diil. Kuumaks alla nelja euro, andmemaht, 100minutit kõne ja 100sõnumit tasuta. Google plays pandud nii palju, kui mõistus võttis, piiranguid peale (näiteks peaks mu e-mailile teade tulema, kui keegi miskit ostab ja makseks on vaja kinnituskoodi) ja lapsel keeld mujalt mänge otsida. Seni on mõjunud ja hiigelarveid ei ole tulnud. Meil muidu ka lotte telefon, aga eelmise aasta mudel (samsung)

  1. Aga kui kõnemaht otsa saab, kas laps saab siis nii öelda sõbranumbrile tasuta helistada? Või päästabki siis hädast sõnumi saatmise võimalus, eeldusel, et laps pole saatnud kellelegi 100 sõnumit? 😀

   1. Diilid on ka u 7 eurone pakett, mille sees on 100 sms, 1000 kõneminutit (meil on sellin) ja andmemaht (ei mäleta täpselt palju see oli) ja seda ei ole mul küll laps kordagi suutnud täis rääkida või piisavalt sõnumeid saata. 😀

   2. sõbranumbrile saab alati tasuta helistada, kui maksta 1 euro kuus juurde (paketile lisa, et diililt diilile tauta saaks). SIis saab igale diili numbrile tasuta helistada täpselt nii palju kui tahad. Minul endal on see. Et saan tasuta helistada mehele, lapsele, emale, isale jne, kellel on ka diil.

 3. mul iphone ja alguses oli mul appide allalaadimine ilma turvakoodita. Juhtus ka nii, et telefon oli mõned korrad lapse käes, kes pahaaimamatult tasulisi mänge alla laadis. Piisas sellest, et kirjutasime neile, et pole neid mänge soovinud ja laps on need tõmmanud ja saime kogu raha tagasi.

 4. Mina soovitaks sul kõnekaardi asemel pakett valida. Ja selline, kus maksadki interneti eest ka. Ühel hetkel avastab youtube-i ka jms ning siis ikkagi maksad. Ma sellesse andmeside kinni keeramisse isiklikult ei usu. Pole see ühegi telefoniga seni normaalselt toiminud. Ja ega sa lõpuni selle mängimise vastu alati ei saa. 🙂
  Meil on ka diil – kõik koos ühe arvega ja seni on see igati ära tasunud.

  Meie Lotte telefoni ei ostnud. Minu arvates on tegu ilmselge nöörmisega, sest sa maksad sisuliselt täna võrdlemisi väikese võimekusega telefoni eest peale, sest seal on Lotte pildid jms. Me ostsime Nokia Windows phone (mis oli ka suur viga) ja siis lapsele meeldivaid kaasi Aasiast ümber. Kaaned ja ekraanikaitse on laste puhul niikuinii vajalikud.

  1. Hetkel ongi liitumine, aga selle juures ongi see suur miinus, et kui piirangut peal ei ole, siis laps saab päris röögatu summa eest paketihinna ületada kas või samasuguste mängude aktiveerimisega. Telias ma ei leidnudki võimalust panna kõnedele piirang peale. Kindlasti on see olemas, aga raskesti leitav või teostatav ainult esinduses, kui samal ajal Tele2 iseteeninduses käib see väga lihtsalt. Ei tea, kuidas Diilis on? Lapsel on kõnepakett, sest koos internetiga läks tasu veidi liiga suureks – 8.98€ ja selle sees on vähem mahtusid võrreldes Diiliga.

   Igatahes Diil täitsa pakub hetkel huvi ja ma siiani üldse ei teadnud, et see polegi lihtsalt kõnekaart. 🙂

 5. Sügisel laps läheb esimesse klassi ja meil on kokkulepe, et muretsema alguses mingi kõige tavalisema telefoni. Laps ise ka räägib, et nutika ta võib ju õues kogemata ära lõhkuda või kaotada, kui poistega ringi liigub. Aga mängudega on jah asi paha. Alguses kui laps minu nutikal mängis, siis õnneks ta alati küsis, kui midagi kahtlast ette tuli ja ma ise ka selgitasin, et asjad on tasulised ja neid ei tohi puutuda. Mind pigem teeb murelikuks, et sõbrad võivad küsida telefoni mängimseks ja siis võib tekitada üüberarveid ka. Parem tavaline telefon alguses, siis ei ole hiljem probleeme 😀

  1. Ma arvasin ka, et nuputelefon on parem ja sellest on vähem kahju, kui katki läheb või ära kaob, aga kuna sõbranna hajameelne trööpaja Lotte telefon endiselt alles ja terve, siis mõtlesin riskida ja loota, et meil läheb ka nii hästi. Lapsel on mingi kolm aastat olnud juba jutt, et saab nutitelefoni, kui kooli läheb ja kuna ta seda nutitelefoni maailma kõige ihaldusväärsemaks asjaks on pidanud, siis sulasin veits…

    1. Oi, ammu juba soovitakse tahvelarvutit, aga seda meie majas ei ole ja loodetavasti nii pea ei tule ka. Lauaarvuti saavad siis, kui koolitööde tegemiseks läheb seda nii suures mahus vaja, et mina enam oma arvuti taha ei saa. 😀

 6. Mis point on nutitelefonil, millega ei saa kasutada andmesidet ja mängida?
  Täitsa ausalt kohe küsin. Helistamiseks on palju soodsamaid variante.

  Minul on endal diil 5gb netti 1000kõneminutit, 1000 sõnumit, Peab ikka eriti palju pingutama, et need täis saada. Kui lapsed telefoni saavad ja see juhtub olema nutikas, siis saavad analoogse paketi. Minu teada on diilil võimalik lisada ka üks nö tasuta helistamise nr, aga ma ei ole sellesse hetkel süvenenud, kuna ma suudan oma 1000-st vast vaevalt 100 minutit ära rääkida.
  Diilil on ka väiksem pakett, mis on odavam ja mis sisaldab 1G internetti täiskiirusel, mahu täitumisel aeglasem ja kõned sõnumid (täpset hulka ma ei tea hetkel).
  Kõneminutite või sõnumite mahu täitumisel rakendatakse saab edasi helistada ja sõnumeid saata, sel juhul lisandub nende eest tasu vastavalt lepingule.
  Parental control on ka hea kasulik äpp laste telefonikasutuse kontrollimiseks ja piiramiseks. 🙂

  Muidugi selgitustöö ka abiks. Ei oska öelda, kuidas see telefonis on lahedatud, aga meil tabletis, mis on sisuliselt mänguarvuti lastel (ei mängi igapäevaselt) on üsna selgete sümbolitega näha, mis tasuline, mis mitte. Siiani ei ole lapsed (värskelt 4a ja 6a) seal suuri kaoseid igatahes tekitada suutnud.

  1. Sest ma ei näe mõtet maksta interneti eest lisaks, kui kodus, vanavanemate ja parimate sõprade juures on wifi, mida laps vabalt kasutada saab. Koolis käies või õues mängides internetivõimalist nii oluliseks ei pea, et selle eest Teliale ca 6 € kuus rohkem tahan maksta ja seda vaid 0,25GB suuruse mahu eest. Mängusid ka sellepärast telefoni ei taha, et need ei hakkaks koolitööd segama ja õues mängimised ei muutuks pingi peal nutitelefonis istumiseks.

   Lotte nutikas sai valitud ka reklaami tõttu, et saan lapsel silma peal hoida, aga ma pole selle rakendusega veel tutvunud, sest nagu ma postituses kirjutasin, siis ma ei tea äppidest mitte midagi, ma ei ole isegi kursis sellega, kust neid leida. Aga eks pean ükspäev võtma end kokku ja hakkama seda maailma uurima.

 7. Meie lastel on nuputelefonid ja nutitelefone ei tule enne, kui laps on saanud vähemalt 14-aastaseks. Siiani on õnnestunud sellest põhimõttest ka kinni pidada, vanim on 11 ja kräun teemal “Millal mina ükskord nutitelefoni saan” on käinud juba vähemalt neli aastat. Nüüd ta enam ei kräunu, sest on selle lootusetusest aru saanud. Mõlemad vanemad poisid on suutnud üsna kiiresti ära lõhkuda ka oma esimese nuputelefoni – võib-olla meil ongi eriliselt liikuvad lapsed, ma ei tea, aga igatahes ei kujuta ma ette, kui kiiresti see nutitelefon võinuks katki minna.
  Mängivad nad meil suures arvutis ja on nii targad loodetavasti küll, et käivad küsimas iga kord, kui ette tuleb mingi tekst, millest nad aru ei saa. Vähemalt siiamaani on küsimas käinud. 🙂 Soovitan ka nutitelefoniomanikele-lastele õpetada, et enne ükskõik millise tundmatu tekstiga nupu vajutamist tuleb lapsevanemalt küsida, mida see nupp tegelikult teeb. Nutitelefoni omav laps ju ometi oskab lugeda ja teeb vahet, mis on eesti ja mis võõrkeel, eks ole – isegi kui ta esialgu võõrkeeltel vahet ei tee.

  1. Kusjuures nutitelefonid ei olegi nii õrnad. Mul on enda telefon väga palju kordi maha kukkunud, ka kõrgelt ja suure kaarega, aga on täiesti korras. Eelmisel telefonil lagunes sisse lülitamise nupp ära, ilmselt kasutasin seda liiga agaralt ja kui avastasin, et saab ka kaamera nupuga telefoni tööle panna, siis suutsin telefoni tagust ära võttes ekraani sedasi muljuda, et praod tulid sisse. Siis lagunes küll kergelt, kuigi sama telefon oli ka palju kordi maha kukkunud, ka asfaldile. Võta siis näpust. 🙂

   Laps teeb vahet küll eesti keelel ja võõrkeelel, aga ilmselt ei tulnud ta selle peale (ja mina ei osanud hoiatada), et mängud maksavad ja seda need nupud talle selgeks teha püüavad. Kuna ta Playstationi õppis täiesti omal käel selgeks, siis arvasin mina ja arvas ka tema, et telefonis mängude mängimine õnnestub samuti katse-eksituse meetodil.

 8. Soovitan samuti lapsele esimeseks telefoniks nuputelefoni. Meie lapsed on nutika saanud/saavad 10 a sünnipäevaks. Selleks ajaks on nad piisavalt nutikad, et saada aru ingliskeelsetest sõnadest. Meil ei ole ühetgi ehmatusarvet olnud, ehkki nad minu telefoniga on mänginud ka enne 10-aastaseks saamist küll ja veel. Aga ikka ilusti luba küsides.
  Tõepoolest, kui sa andmesidet sisse ei pane ja mängida ei luba, siis pole nutifonil mingit mõtet. Meil alla 10-aastase lapse telefoni kuutasu on 0,95 (95 senti), selle eest helistab ja saadab sõnumeid. Minul ja üle-10-sel on nutipakett, aga selline soodukas, et mõlemal u 4 eur. seega kokku maksan 3 numbri eest 9 eur (kui laps kasutab MMS-i, siis rohkem), sh 2 neist numbritest on netis ka.

  1. Ma usun küll, et nutitelefonil on ka muid rakendusi peale mängude. Andmeside puudmine ei tähenda seda, et internetti või erinevaid rakendusi üldse kasutada ei saa, nende jaoks on olemas wifi põhilistes kohtades, kus laps aega veedab.

   Ma ka oma telefoniga ei mängi ning andmemahtu kasutan väga vähe, aga ikkagi on mu nutitelefonil eeliseid tavalise nuputelefoni ees. 🙂

   1. Muidugi on muid rakendusi ka 🙂 Aga mida 1. klassi laps reaalselt vajab? Kui sa ei taha, et ta mängib (mina ka ei taha) või on yuutuubis (meil on ainult minu loal), mida ta siis veel vajab? Ta ei vaja ju nt googlemapsi või facebooki või mida iganes? Mis rakendusi sa näed, et ta kasutama hakkaks?
    Ma saan täitsa aru, et sa tahad seda otsust – osta lapsele lasteaia lõpu puhul uus ja tore telefon – natuke õigustada siin. Aga paljud nõuandjad on natuke vanemate laste vanemad ja me tahame tõesti siiralt head nõu anda, sest sa oled väga sümpaatne ja tahaks, et teil ikka hästi läheks!

    1. Ei, ma ei õigusta midagi, ma ütlesin juba postituses, et targem oleks olnud osta nuputelefon. Ma lihtsalt leian, et nutitelefon leiab lapse käes ka siis rakendust, kui selles mänge ei ole. Ta tegi näiteks enne mängude kallale asumist pilte, sest ka enda fotokat on ta pikalt soovinud ja nüüd on tal fotokas ja telefon ühes. Wifi võrk talle keelatud ei oleks, seega internetti saaks ikkagi kasutada, aga lihtsalt piiratud kohtades ja need piiratud kohad on põhilised, kus laps aega veedab.

     Teemaks ei olegi praegu see, kas nupu- või nutitelefon, ma ju ei ütle enam lapsele, et sorri, aga soovitud Lotte telefoni võtame tagasi ja anname sulle issi vana nuputelefoni. Nutitelefon on juba kingitud ja see jääb.

     Postituse mõte on ikkagi selles, et nutikaugeid selliste tüngamängude eest hoiatada. 🙂

 9. Kusjuures seda suisa soovitati esindusest meile (Telia), et pigem osta väikse mahuga internetipakett, kui pärast lisatasusid maksta. Nii et mina maksan lapse telefoni eest 5 eur kuus, seal sees interneti ja niipalju kõnesid-sõnumeid, et üle selle pole arve kunagi tulnud. Paar korda olen tabanud ta mingeid videosid vms vaatamast ja siis olen üle rääkinud, et telefon on ainult ja ainult helistamiseks.

  1. Sul ilmselt mingi vana pakett, sest praegu maksab kõige väiksemate mahtudega pakett 8.98 eurot, ilma netita 2.99 €, kusjuures 0,25GB netimahu lisamisega muutub ka kõnemahu 2.99 € suurune kuutasu 3.99 € suuruseks. Nii et ma selle jätsin esialgu välja, eriti, kui me nagunii terve suve Soomes oleme. 🙂

    1. Ongi juba vana, kevadel tulid uued paketid. Sügisel ei saanud mina oma kaks aastat vana paketti enam pikendada vanadel tingimustel ja netimaht läks mitu eurot kallimaks ning kadus ära see pluss, et mahu täitumisel jäi aeglane nett alles. Aga ma ei saa kuskile (näiteks Diili) kolida ka, sest mul on kõnemahu sees ka kõned Soome, nii et kokkuvõttes soodne pakett. 🙂

  2. Nutitelefoni puhul on igaljuhul mõistlik väike andmeside maht sisse varuda, kasvõi aeglane. Paljudel juhtudel tõepoolest ei pruugigi aru saada, et telefon seda kasutada tahtis.
   Ma olen suutnud korra nupukagagi internetti sedasi käima panna, et pärast ahmisin õhku arvet nähes. Aga ise olingi loll. Eraldi arvestusega andmeside on alati kallim kui paketisisene. 🙂

   1. No nüüd ma saan sellest aru jah, kui nägin ise, kuidas telefon vahepeal teatas, et andmemahu piiramise tõttu ei tööta üks või teine rakendus ja andis võimaluse see viga lihtsa liigutusega parandada. Ma muidu lootsin, et saab kergelt välja lülitada või iseteeninduses kuulimiidiks 0 eurot märkida. Keegi kommenteeris, et esinduses saabki täitsa välja lülitada, aga ilmselt ei tööta siis ka rakendused, mis laseksid lapse või kaotatud telefoni asukohta tuvastada.

    Teliale selle väikese andmemahu eest ma 6 € maksta ei taha, nii et enne kooli muudan teenusepakkujat.

 10. Telefoni asukohatuvastus käbi andmeside järgi ilmselt jah.
  Diilil kõige soodsam pakett on 5,5, milles 500 mega kiiret ja piiramatult aeglast netti.
  Diil Telia võrgus. Kas see ei sobi?
  Ilmselt ilusti küsides antaks soodsamaltki.

 11. Viruta neile paragrahviga – tsiviilseadustiku üldosa seadus, para 11 LG 1 – piiratud teovõimega isiku seadusliku esindaja eelneva nõusolekuta tehtud tehing on tühine, v.a kui esindaja selle hiljem heaks kiidab. Sina ei kiida, seega tühine tehing ja tuleb tagasi täita.

   1. Krt ma kardan, et siin ongi konks selles, et lepingu omanik ja vastutaja on lapsevanem ning see, kui ta annab asja käest ära, vastutab ta ka selle kasutamise eest, ei?

 12. Väga hea, et selline postitus tuli. Me ka mõelnud selle lotte telefoni peale. Ja just nende lotte lisade pärast. Nutitelefone ju on erinevaid aga kuna elame välismaal, siis oleks see telefon juba eriline, kuna seal peal emakeelseid lisasid. Nüüd aga kui selline asi, et küsitakse aga raha iga liigutuse eest, siis jäime mõtlema, et kas tasub osta. Meil ka nutitelefon just piltide ja gps pärast jäänud sõelale. Kui saad rohkem infot selle kohta, et mis seal peal sellist on, mis tahavad nii arvet suurendada, siis olen iga info eest tänulik.

 13. Soovitan zen kõnekaarti, saab peale osta pakette, millest 5 euroses on juba sõnumid, kõned ja andmeside sees (vaata mahtusid kodulehelt):)

 14. Minul on Diil. ja ausalt soovitan seda väga. Ja ära uuri netist pakette vaid mine kohapeale ja küsi, mida paketti tahad, nad panevad kokku selle paketi sulle ja siis ütlevad mis see maksab.
  Mul endal mingi selline pakett mis maksab netilehel muidu 9 euri sentidega. Mingid tasuta minutid ja sõnumid vist 100. ja 5gb netti. Aga läksin teliasse, ütlesin et ma tahaks vähe odavalt saada, kuna ma kasutan teie koduinternetti pakkumist kaa.. noh nad hoiavad kliente ja sain oma 9eurise diili 4 euri peale kaubelda. Võtsin mehele ka sama paketi nüüd.
  ja iga kuu 4 euri selle kõige eest. Mine ja uuri teliast, kas saad seda 4 eurist Diilipaketti. ega nad niisama seda ei paku, see pakkumine liigubki pigem nii, et kui üks saab, siis läheb küsib teine ja kolmas jne.
  Neti saad välja lülitada kui tahad, aga kui näiteks lapsel vaja kasutada siiski, siis see 5 gb ei saa täis, ja ISEGI kui saab täis, siis peale seda enam netti kasutada ei ole võimalik. Kuigi ma vist tean et samsungil peaks olema võimalus panna telefon lapserežiimile, ehk et küsib mingi teatud asjade avamisel koodi, mida siis nö lapsevanem peaks sisestama, et laps rakendust avada saaks. Aga muudel telefonidel ma pole kindel kas on seda.
  Aga diil tõesti hea- Soovitan !

 15. Andmeside väljalülitamiseks on kõige kindlam muuta sellise menüüpunkti nagu “Access point names” valikus oleva aadressi. Muutuse järel ei suuda mobiil siis üldse andmesidet luua ja netti ise ei lähe.

 16. Nõu on siin antud rohkem kui rubla eest, aga ikka kirjutan enda kogemusest ka. Olin pikalt diili klient ja kui hakkasin elisasse üle minema, siis hakati mulle võidu soodukaid pakkuma. Lõpuks oli diili pakkumine 2,5 euro eest 1000 min kõneaega ja 1000 sõnumit ja Elisa pakkumine 2 euro eest 1000 min kõneaega ja 100 sõnumit. Levi pärast pisut kahtlesin Elisaga liitumises, aga praeguseks on selgunud, et asjata. Ja eriti rahul olen sellega, et sain operaatori poolt andmeside kinni keerata. Diili kliendina lisandus pidevalt mu arvele andmesidet, mis kogemata oli aktiveerunud (minu telefonist andmesidet kinni keerata võimalik polnud). Nüüd olles Elisa klient mahuvad kõik mu arved 2,5 euro sisse ja pole mingit andmeside lisa. Seda 1000 minutit pole mul õnnestunud kunagi täis rääkida, isegi arvestades seda, et ma kasutan telefoni aeg-ajalt beebimonitorina ja jätan lihtsalt kõne käima ja kuulen, mis toimub.

 17. Muide, kui ma nüüd ei eksi, siis seda andmeside lihtsat sisse ja väljalülitamist saab muuta.
  Kui see toimib samamoodi kui minu telefonil. Kiirvalikusse saab lisada nupud, millele on vaja kiirelt ligi pääseda, neid saab muuta ja eemaldada ja sel juhul on andmeside väljalülitamine juva vajalik eraldi seadetest.

  1. Jaa, see on ka võimalus. Kusjuures mu enda telefonil kadus see nupp iseenesest kiirvalikust ära ja ma ei saanud 5 kuud internetti. Vahepeal üritasin seadeid uuendada ja mingil moel tuli internet nädalaks tagasi ja siis jälle läks. Arvasin, et mu telefon on vigane, aga kui sõber telefoni üle vaatas, siis ta esimene imestus oli, et miks mul andmeside nuppu üldse kiirvalikus ei ole ja et mul ei saagi netti olla, kui andmeside on välja lülitatud. Kuidas nii juhtus, mul pole aimugi. Ma jõudsin vahepeal isegi Teliasse helistada ja kurta, et nett jamab. 😀

   1. Mul on näiteks selline telefon, kus pole võimalik telefonis andmesidet välja lülitada (isegi esinduses on uuritud), seetõttu sobib mulle väga see variant, kus seda teeb telefonifirma ise (siis pole ka seda muret, et kogemata sisse lülitad vmt).

 18. Tegu ei ole lastetelefoniga. Vaadates juba toote nime- Huawei Y5 Lotte, siis tuleb sealt juba välja et see on lihtsalt Lotte välimusega telefon (Lotte ümbris, sees mõned pildid, videod), kõik muu on täpselt nagu tavalises Y5 telefonis. Telia ei ole süüdi sellises arves kuna reaalselt laps vajutas nendele nuppudele ja teenuse tellis. Nutitelefon ei saa aru kas kasutaja on 6 või 50 aastane. Samasugune arve võib tulla ükskõik mis telefoniga kui telefonis suvaliselt ekraani klõpsida. Kuna lapsele ostab telefoni lapsevanem, siis peab ka lapsevanem veenduma enne lapsele telefoni kätte andes, et see on tema jaoks piisavate piirangutega.

  1. Ei olegi lastetelefon, aga Lotte telefonina on ta lastele suunatud ja sisu on ka lapselikumaks muudetud, nii et vähemalt nii paljugi oleks võinud Telia teha, et kodulehel hoiatada, milliseid mänge telefon sisaldab. Kui selliste trikkide olemasolust pole kuulnudki, siis ei oska ka nendega arvestada ega veenduda, et need on elimineeritud.

   Kusjuures samasugune arve võib tulla ka siis, kui toksida nuppe, mitte ekraani, vend proovis oma nuputelefonis järele, kus olid sama firma mängud ja keset demomängu ei saanud ta enam täisversiooni ostmata mängust välja, iga nupuvajutus viis ainult edasi tehinguni.

   1. Tere Liivi!

    Me astusime sept alguses sama reha otsa ja saime raha tagasi, ainult summa oli kõvasti suurem. See kasseerimine on ebaseaduslik, kuna täisversiooni ostetakse ainult 1 kord. Loomulikult nad just väga meelsasti ei maksnud.

 19. See blogipostitus tuli mul välja Google otsinguga, kui otsisin, mis peitub lühinumber 13017 taga.
  Lugesin postituse ja enamus kommentaare läbi ja lisan nüüd kolm aastat peale neid postitusi, et sama reha astu saab astuda ka nuputelefoniga. Nimelt andsin oma esimesse klassi minevale lapsele nuputelefoni, kuhu panin Telia kaardi (telefon on u 6 kuud vana, sain sugulase käest). Ja selles telefonis mängides tellis laps samuti sellelt lühinumbrilt midagi. Kokku jõudis ta seda 6 korda teha ja iga kord summas 2,67.
  Nii et ei päästa see nuputelefon kah sellistes olukordades.

  1. Kahjuks nii see on, ühel mu lapsel on Nokia 3310, milles need tasulised mängud sees ja seadmest neid kuidagi kustutada ei saa. Olen lastele lihtsalt sõnad peale lugenud ja loodan, et nad ei ürita neid mänge kunagi mängida. Vend enda telefonis katsetas ära, ostmine oli nii kavalalt sätitud, et ta ei saanud sellest üldse keeldudagi. Alatu äri.

 20. Appi, noh, ka aastal 2023 astutakse selle reha otsa. Püha naiivsus ikka, et ostan nuputelefoni lapsele ja siis on rahu majas. Noh, 22+ eurone õppetund… Nüüd leidsin Telia iseteenindusest üsna kiiresti eritariifsete kõnede ja numbrite piirangu. Loodan, et see aitab, lisaks lapsele sõnade peale lugemise.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *