Kes ütles, et tarkust raha eest osta ei saa? Saab küll, täpsemalt saab 45,95 euro eest osta sellise koguse tarkust:Kui õnn naeratab, siis saab ka ostmiseta, sest mängude autor Meelis Looveer on ühele lugejale sellise targa komplekti välja pannud.
Komplektis on üks omaette komplekt Targa Lapse Reisimängude näol, mis sisaldab endas “Yatzyt” ja vanu häid mänge nagu “Laevade pommitamine”, “Poomine” ja “ABC loomad”.On teie jaoks “Laevade pommitamine” vana hea mäng, mida olete lapsena mänginud vihikutäite kaupa? Me vennaga pommitasime neid laevu ikka korralikult, nii et minu jaoks on mäng mõnusalt nostalgiline ja mind väga üllatas, kui Silver ütles, et ta pole seda kunagi mänginud. Kuidas sedasi saab üldse suureks kasvada? Silveri puhul siiski on näha, et saab ja ilmselt jäid temal need mängud mängimata seetõttu, et õde ja vennad on temast nii palju vanemad, et ta kasvas rohkem üksiku lapsena.
Väga teemaväline jutt, aga Silver sai onuks seitsmeaastaselt, kuid tema vennalapsed ei ole teda ilmselt kunagi onuks kutsunud. Hiljuti tekkinud arutelu käigus lõõpisin, et viisakas oleks ikkagi Silverit onuks kutsuda ja mind tädiks ning viimasel kohtumisel kuulsingi Silveri vennatütre suust ära selle viisaka “tädi Liivi”. See ei kõlaks naljakalt, kui meie vanusevahe ei oleks kaks aastat, aga on … Palju loomulikumalt kõlab “tädi Liivi” minu väikeste õelaste suust, aga tegelikult ei oota ma ka nendelt enda tädiks kutsumist.
Jätkame aga “Laevade pommitamisega”, kus tuleb vasakule ruudustikule märkida enda laevad ja paremal ruudustikul märkida ära ruudud, kust oled vastase laeva otsinud või selle leidnud.Vasakul üleval on pooliku mängu näidis, all “Kosmoselahing”, mida nimetaksin kaasaegseks variandiks “Laevade pommitamisest”. Kosmoselaevade leidmine meeldib lastele rohkem, minul pole vahet, millise kujuga laevad on, mäng on nii ja naa kaasahaarav. “Kosmoselahingu” saab soetada eraldi, see komplekti ei kuulu.
Mulle tundub mäng väga kerge, aga Silver suutis esimesel korral seda valesti mängida ja minu öeldud koordinaate valesti vaadata, mistõttu lasi ta mul põhja lasta laeva, mida pakutud ruutudel tegelikult ei olnud. See oli ilmselt rohkem kehva silmanägemise tulemus, tegelikult ei ole mängus midagi rasket, aga ilmselt teate seda isegi, sest ma kahtlen, et peale Silveri on veel inimesi, kes pole kunagi laevu pommitanud.
Täitsa hämmastav, aga ta pole kunagi ka “Poomist” ja “Loomade ABC-d” mänginud. Esimene peaks küll olema selline, mida on vähemalt eesti keele tunniski mängitud, või ei? Teine on tõesti selline, et täpselt sellisel kujul pole mina ka seda mänginud, aga me mängisime venna ja õega pidevalt “ma ei mäleta, kuidas seda kutsusime” mängu, kus meil oli horisontaalsel A4 paberil terve pikk rida teemasid, mille alla kindla tähega sõnu otsisime. Teemad mõtlesime ise välja ning punkte jagasime samamoodi – sõna eest, mida keegi teine ei kirjutanud, sai kaks punkti, korduva sõna eest ühe. Pildil on midagi, mida olen siin pikalt vaka all hoidnud … Ma ei tea mitte ühtegi teist naist, kellel oleks sama kole käekiri kui minul.
Kõik need kolm mängu on tegelikult sellised, et nende mängimiseks on vaja vaid pliiatsit ja paberit, aga reisidel on valmis mängudega mugavam küll ja ilmselt seetõttu neid kodulehel reisimängude all müüaksegi.
Komplektis oleva “Yatzy” mäng on tõesti tarkade laste mäng, sest mina selle juhendile alguses pihta ei saanud. Õnneks on meil ka teine “Yatzy” koos põhjalikuma juhendiga, millest arusaamine võttis mul ka muidugi aega, aga ehk on asi selles, et teiste jaoks vana hea “Yatzy” on minu jaoks miski, mida ma polnud kunagi varem mänginud.Võib-olla mängime valesti, aga kui boonuseid (aa+bb ja muid kombinatsioone) ei saa, vaid tulemuseks on näiteks 2-3-3-4-6, siis liidame kokku kolmed ja märgime 6 puntki kolme silmaga täringu reale. Kui veeretaja on saanud teist korda sarnase tulemuse, siis pole kuskile midagi märkinud (see on raudselt vale). Kui veeretaja kasutab kolme täringut ja tulemuseks on näiteks 3-5-6, siis ta saab 0 punkti, aga ma ei tea, mida teha, kui see 0 saab märgitud aaa+bb reale ning selline kombinatsioon peaks hiljem päriselt tulema. Ilmselt ei märgi ka siis kuskile midagi.
Selles osas on “Yatzy” tegelikult lihtne, et selle reegleid annab hästi enda jaoks sobivaks kohendada ja kui võrrelda nüüd kahte lingitud “Yatzyt”, siis ma isegi ei tea, kumba soovitaksin. Hinna poolest on Tacticu mäng parem ja selle mängulehed on kahepoolsed, kuid võrreldes Goldmerk Gamesi “Yatzyga” on esimese lehed palju õhemad ja libedamad, mis mängimist küll ei sega, aga reisimängu paber tundub kuidagi sõbralikum ja veidi suurema suuruse tõttu ka mugavam. Minu jaoks on viimase plussiks ka see, et mänguga on kaasas reisile sobivad pisikesed harilikud ja kui mängulehed saavad otsa, siis need saavad otsa, tühja karpi järele ei jää, samas mõne meisterdaja jaoks oleks tühi karp jälle boonuseks.
Reisimängude alt leiab lisaks “Kosmoselahingule” veel “Geograafia ABC” ja “Kartulikuhja”. Viimane on minu jaoks võõras, seda ma lapsena mänginud ei ole, aga vanemale põlvkonnale on ehk tuttavam mäng, sest kirjelduse järgi mängisid seda tarkade laste vanavanemad.
Tarkadest lastest rääkides, siis “Tark mees taskus” sarjas on “Tark laps taskus” täitsa olemas, lisaks tema vanemad “Tark mees taskus” ja “Tark naine taskus” ning neil on kolme peale kokku ka “Tark pere taskus”.Kõiki neid kaarte saab omavahel kokku panna, et mänge põnevamateks ja mahukamateks muuta, aga me ei ole seda igas variandis teinud, sest osade kaartide puhul ei erista pärast enam, kus pakis see käis. Nagu näha, siis tarku mehi on lausa kaks, teine neist on meil varasemast ajast olemas ja ka seda saab teiste tarkade kaartidega segada. “Tark mees taskus 2” on pisut raskemate teemadega mäng, aga samas arendab hästi laste sõnavara, kui neile tuleb esmalt esoteerika tähendus selgeks teha.
Mängureegleid on pakis neli, iga mänguga läheb kaardipakk lauale erinevate tähtedega tagakülg pealpool ja avatakse üks kaart kõrvale. Kui kaardipaki peal on täht “k” ja pilditeemaks haigused, siis tuleb lihtsalt “k” tähega haigusi pakkuda ja sobivate sõnade puhul saab pakkuja kaardi endale ning võitjaks on see, kellel kõige rohkem kaarte. Mänge saab ka raskemaks teha, selleks ongi pakis reegleid rohkem, kuid me pole kõige lihtsamast variandist veel kaugemale jõudnud.“Tark naine taskus” mängul on vale nimi, see peaks olema tegelikult “Tark keeleteadlane taskus”, sest see on kohati ikka väga raske. Selle mänguga on kaasas vaid ühed reeglid ja nendest täiesti piisab. Kuigi mängija vanuseks on märgitud 9+, on seda lastega raske mängida, samas täiskasvanutele (või vähe suurematele lastele) on see vägagi põnev ja ajusid ragistama panev ajaviide. Ütleksin, et see on täiskasvanutele lausa arendav mäng.“Tark laps taskus” on jälle meeldivalt kerge, pildilt tuleb leida midagi, mis algab kaardipakil nähtava tähega. Kaasas on taas rohkem reegleid, et mäng raskemaks muuta, kui kerge variant igavaks muutub. “Tark pere taskus” on segu kõigist eelnevatest, aga hulgas on ka palju uusi kaarte. Kui targad mängud pakuvad huvi, kuid kõiki ei raatsi osta, siis soovitan seda, saab igast variandist maitse suhu.
“Tark mees taskus” sarja kaartide puhul meeldivad mulle väga nende illustratsioonid, mille taga on olenevalt mängust Taavi Oolberg, Hardi Kõvamees või mõlemad. Mitme mängu puhul oleksid võinud kaardil olla ainult teemad, aga nii kerget teed pole mindud, vaid on piltide näol väga loomingulised oldud ja see annab mängudele palju juurde.
Sarjas on veel “Tark piimamees taskus” ja Rahva Raamatu liigituse järgi ka “Kõik mehed on sead”, kuid viimases ma veidi kahtlen … samas alkohol pidavat olema tarkade inimeste jook, eks. Tegu on täiskasvanutele mõeldud seltskonnamänguga, mille lõpus on kõik naised eriti ilusad ja mehed sead, aga usun, et seda mängu annab mängida ka alkoholivabast joogist lonkse võttes.
Arvate, et olen nüüd lõpuni jõudnud? Ei ole veel, aga peagi.
Meil on ammusest ajast kodus olemas ka “Kelleks tahad saada”, mille autoriks on samuti Meelis Looveer. Mängu saab mängida neljal viisil (reeglite link): memoriinina, sõnamänguna, äraarvamismänguna ja laiskvorstina, kus kaotab see, kelle kätte jääb ainus paariliseta kaart – laiskvorst.Nagu kaardipakist näha, siis lapsed on sellega usinalt mänginud ja mina samuti, nii et soovitame soojalt.
Nüüd olen küll lõppu jõudnud ja nagu ma postituse alguses kirjutasin, siis üks lugeja saab endale jõulukingituseks palju tarkust reisimängude komplekti ja nelja erineva “Tark mees taskus” sarja kaardimängu näol.
Loos toimub seekord ainult blogi Facebooki lehel ja osalemiseks tuleb kommentaaridesse ära märkida enda kolm kõige targemat sõpra, ei enamat. Tarkuse loosin välja 18. detsembril.
Kellel loosiõnne taas ei ole, kuid kuuse alla tarkust tahaks, siis Goldmerk Games kodulehel on aasta lõpuni kõik mängud 20% soodsamad, kui kasutate koodi sidrun.
Siiski, siiski, Eestis on veel teinegi inimene, kes pole kunagi laevade pommitamist mänginud ja see olen mina😊. Ma ei tea, miks, aga see mäng on mulle alati tundunud mingi loogikagurude pärusmaa ja minul pole loogikaga küll mingit pistmist😁.
Mulle tundub see mäng nii loogiline, et seal polegi loogikat vaja. 😀 Katsu elu jooksul ikka ära proovida! 😀
Seoses koleda käekirjaga…
Põhikoolis võitsin päris mitmel aastal ilukirja võistluse, kus pidi lihtsalt mingeid tekste ümber kirjutama. Mul oli tõesti ilus käekiri, väga sujuv(?). Täna kirjutasin üle pika aja käsitsi ja see, mis paberilt vastu vaatas oli nii hirmutav. Jubedad varesejalad, pastakas kohe üldse ei liikunud ja selline tunne, et varsti ei oska üldse kirjutada. 🙁
Mul pole käekiri kunagi ilus olnud, ei muutnud midagi ka kunstiringi kalligraafia osa. Kui pika pausi järel peaks käekiri veel koledamaks muutuma, siis ei loeks vist enam midagi väljagi. 😀