Kuus õli tervise, kodu ja ilu heaks ehk “Tähtsamad eeterlikud õlid”

Kui ma pea ees eeterlike õlide merre sukeldusin, siis mul polnud tegelikult väga aimu, kuhu ma sukeldun, ma ei ole igatahes veepinnalt veel eriti sügavamale jõudnud. Eeterlike õlide meri on lihtsalt nii otsatu ja põhjatu, et selles orienteerumiseks kulub navigaator ära.

Ma hakkasin teejuhtideks otsima raamatuid, mis räägiks üleüldiselt aroomiteraapiast, aga hea hinna ja sisututvustuse poolest jäi silma teos, mis keskendub kuuele õlile. Seda tundus küll vähe, kuid värske kirjanduse seast ma midagi muud sama taskukohast ei leidnud, nii et alustuseks soetasin raamatu “Tähtsamad eeterlikud õlid” (10.36 €).

“Tähtsamad eeterlikud õlid” Danièle Festy

Ostuga olen väga rahul, see on algajale ideaalne raamat, kuigi seal on välja toodud ainult kuus õli, mis on eeterlike õlide meres kõigest piisad. Nende piiskade kasutusvõimalused on aga nii otsatud ja põhjatud, et esialgu rohkem eeterlikke õlisid vaja ei lähegi. Kui raamatut kohe pärast ostu autos sirvisin, siis rõõmustasin, et olin jõudnud juba ka need kuus õli (ühe erandiga*) koju varuda, sest tekkis suur soov nendega kohe katsetama hakata.

*Raamatus on esindatud teepuu, sidruni, lavendli, piparmündi, rosmariini ja damaskuse roosi eeterlik õli, aga kuna Balscandi tootevalikus viimast ei ole, siis asendasin selle roosipuuõliga. Kui aus olla, siis damaskuse roosi oleksin nagunii millegi muuga asendanud, sest see maksab rohkem kui raamat ja teised viis õli kokku.

Raamatu ülesehitus on lihtne, põgusas sissejuhatuses on pühendatud suur osa vastunäidustustele ja ettevaatusabinõudele (eeterlikud õlid on tugeva toimega, neid saab kasutada valesti või üleannustada), sellele järgneb iga õli lühitutvustus ja ülejäänud ligi 100 lehekülge on täis õpetusi, kuidas neid õlisid kasutada enda keha ja vaimu või majapidamise, aia ja lemmikute eest hoolitsemisel. Ma ise ei ole ära lugenud, aga tutvustuse põhjal leiab raamatust 300 viisi eeterlike õlide kasutamiseks, nii et igaüks peaks leidma midagi, mis kõnetab.

“Tähtsamad eeterlikud õlid” Danièle Festy

Väga palju ideid ja õpetusi on isetegijatele, mis tähendab, et eeterlikud õlid on vaid üheks koostisosaks, juurde on vaja kas alusõli, alusvõid, kaerahelbeid, lauasoola, pruuni suhkrut, söögisoodat, äädikat, munakollast, mesilasvaha või muud.

NB! Alusõlid ja -võid on saadaval ka Balscandi tootevalikus.

Alusõlidele on pühendatud oma peatükk, et valiku tegemist veidi lihtsustada.

Mulle meeldib raamatu juures see, et see ei räägi otseselt kuuest õlist, vaid keskendub nahahooldusele, tervisemuredele, majapidamisele ja muule ning toob iga teema juures välja, millised eeterlikud õlid saavad erinevates olukordades abiks olla.

Näohoolduse peatükis on kasutusviisid jagatud omakorda veel vanuse järgi: teismeiga, kahekümnendad, kolmekümnendad, neljakümnendad, viiekümnendad ja kuuekümnendad ning peale. Vastavalt vanusele on õpetused üldiste hooldusvahendite kui ka näiteks akne, esimeste kortsude ja rosaatsea vastu mõeldud vahendite valmistamiseks.

Sidrun

Tutvustades väga lühidalt raamatus soovitatud eeterlikke õlisid, siis sidrun mõjub immuunsüsteemi ergutavalt ja närvisüsteemi rahustavalt, on antiseptiline ning parandab seedimist. Seda kasutatakse ilutoodetes näiteks rasuse naha tasakaalustamiseks, rosaatsea leevendamiseks, särava jume andmiseks ja kortsude silumiseks. Sidruni eeterlikku õli kasutatakse ka hingamisteede haiguste ravimiseks, iivelduse leevendamiseks, sipelgate tõrjumiseks ja paljuks muuks.

NB! Tsitrusviljade eeterlikud õlid on fototoksilised, need muudavad naha päikesekiirgusele vastuvõtlikuks ning ohtra terpeeni sisalduse tõttu võivad nahka ka põletada. Kasutamisel tuleb olla ettevaatlik.

Lavendel

Lavendliõli sobib eriti hästi tundliku nahaga inimestele, sest seda võib kasutada puhtal kujul. See parandab haavu, mõjub krambivastaselt, lõdvestab, alandab põletikku ja vaigistab valu. Lavendiõli kasutatakse ka vaimse heaolu tagamiseks, see vähendab ärevust, viha, depressiooni ja aitab uinuda.

Teepuuõli

Teepuuõli häid omadusi ja kasutamisvõimalusi on väga raske lühidalt kokku võtta, sest neid on lihtsalt niivõrd palju, et kui ma saaksin üksikule saarele kaasa võtta vaid ühe eeterliku õli, siis ma võtaksin just selle. See on suurepärane antiseptik, mille antibakteriaalne toime aitab tõhusalt igasuguste tervisemurede korral, olgu tekitajaks viirus, seen või bakter.(Impetiigo ehk bakterite põhjustatud mädase nahapõletiku peal ära katsetatud, toimib.) Kellel veel ei ole koduses apteegis teepuuõli, siis lugege Balscandi kodulehelt, miks peaksite selle sinna varuma.

Piparmünt… Mille unustasin tegelikult koju, nii et pidin olema Paint 3D-s loov.

Piparmündiõli jahutab, vähendab merehaigust, värskendab hingeõhku, vaigistab valu ja väidetavalt leevendab isegi astmat, samuti pohmelli. Viimane on seotud vast sellega, et piparmündiõli puhastab ka maksa.

Rosmariin

Rosmariini eeterlik õli on samuti tugevalt antibakteriaalne, aitab hästi seennakkuste korral, samuti erinevate nina-kurgu-kõrvahaiguste puhul, lisaks vedeldab ja väljutab röga. Ilutoodetes kasutatakse rosmariini näiteks kõõma eemaldamiseks, peanaha toniseerimiseks ja juuksekasvu ergutamiseks. Õli aitab toime tulla ka pea sees toimuvaga, see stimuleerib mõttetegevust, annab energiat, suurendab teotahet. Mitte kõigil muidugi, lehetäidele mõjub see vastupidiselt…

Peaks olema damaskuse roos, aga on roosipuu, sest esimese hind ei ole eriti taskukohane.

Kuuenda õlina on raamatus välja toodud damaskuse roos, mis on väga võimas õli ja mille 1 milliliiter maksab alates 30 eurot. Võrdluseks lisan juurde, et eelnevalt mainitud õlid on 10milliliitristes pudelites ja maksavad keskmiselt 4 eurot. Põhjus, miks damaskuse roosi eeterlik õli on raamatus üheks asendamatuks nimetatud, peitub selle hämmastavas võimes elustada kurnatud nahka. Õli võitleb efektiivselt kortsudega ja suudab anda nahale hetkega portselani meenutava jume. Damaskuse roos on ideaalne ilu- ja lõhnatoodete koostisosa, see suurendab heaolutunnet ning tõstab enesekindlust ja libiidot.

Kui damaskuse roosi eeterliku õli hind käib üle jõu või üle mõistuse, siis valige soodsamaks alternatiiviks roosipuuõli, mis on samuti tunnustatud nahahooldusvahendite komponent ja hea vaimse tervise turgutaja. Pildi tegemiseks sättisin selle meelega raamatu vahele, sest raamatus olev pilt läheb õliga hästi kokku. Silver nimelt omastas roosipuuõli, kui see tema ohatise ühe päevaga korda tegi ja tagasi ta seda enam ei anna. Muide, sinnani oli ta eeterlike õlide suhtes väga skeptiline, aga nüüd on roosipuuõli tema isiklik asendamatu abimees, sest tal on seda huuleherpese tõttu sageli vaja.

Kas Sul oleks roosipuuõli vaja? Või kuluksid kõik kuus koos raamatuga ära?

Kui jah, siis koostöös Koolibri ja Balscandiga kingin ühele teist nii raamatu kui ka teepuu, sidruni, lavendli, piparmündi, rosmariini ja roosipuu eeterliku õli. Komplekt läheb loosi 20. juulil ning osalemiseks ei pea tegema muud, kui postitust toimiva e-mailiga (mida näen vaid mina) kommenteerima.

20.07: Aitäh kõigile, kes loosist osa võtsid, õnn naeratas seekord Anule.

“Tähtsamad eeterlikud õlid” ja kuus õli. Pildil on minu raamat ja pudelid, õnnelik võitja saab endale ikka sirge raamatu, väiksema pudeli teepuuõli ja fototöötluseta piparmündiõli.

Kellele loosiõnn ei naerata, siis raamatu leiab 10.36 € eest Koolibri e-poest, kust leiab ka palju toredaid lasteraamatuid, näiteks klapiraamatu “Keemilised elemendid” (ise ostsin selle Maksimarketist palju kallimalt), põneva faktiraamatu “Tahan kõike teada” või siis väikelastele mõeldud mängulise anatoomiaõpiku “Õpi tunda inimkeha”. Muide, Koolibris toimuvad mitu korda aastas soodusmüügid, mille ajal on paljud raamatud eriti soodsad, hoidke end kampaaniatega kursis ja jälgige Koolibri kirjastust Facebookis.

Eeterlikud õlid varuge Balscandi e-poest, kus need maksavad kokku 23.99 € ja kui lisate ostukorvi veel midagi, näiteks alusõli, siis alates 30 € suuruse summa pealt kehtib sooduskood sidrun, mis annab 10% allahindlust. Soodustuse saamiseks tuleb makseviisiks valida arvega tasumine ja kood märkida lisainfo lahtrisse. Allahindlus on nähtav arvel, mis saabub koos pakiga. Harjumatu lahendus, aga nagu eelmises temaatilises postituses kirjutasin, siis Balscandi Harryl pole olnud mahti ajaga sammu pidada, tema aur läheb eeterlike õlide endi, mitte nende kaasaegse müümise peale.

Balscand on samuti Facebookist leitav ja kui keegi tahaks nüüd öelda, et milline ettevõte ei oleks, siis ümmarguselt 25 aastat tegutsenud Balscand jõudis sinna alles mõned kuud tagasi. Nende Facebooki lehelt leiad põnevaid eeterlike õlide tutvustusi ja kasulikke õpetusi, aroomiteraapiahuvilistel soovitan jälgida.

Minu kollektsioon, kust kopeerisin piltidele piparmündiõli.

Ps! Postitus on sündinud koostöös Balscandi ja Koolibriga, nende poolt on kingitused lugejatele (ühe raamatu loosin välja ka Instagramis ja Facebookis), minu poolt töö. Ma ei ole saanud ega saa selle postituse ees raha või tasuta tooteid, mulle piisab sellest, et saan toetada üht Eesti vanimat (ja veidi kiviaega kinni jäänud) eeterlike õlidega tegelevat pisikest ettevõtet + saan teha kellegi päeva kingituse võrra ilusamaks.

55 thoughts on “Kuus õli tervise, kodu ja ilu heaks ehk “Tähtsamad eeterlikud õlid”

 1. Sooviksin väga eeterlike õlisid oma perele, aitäh et jagad infot, ennast hakkas ka huvitama 🙂

 2. Ma osaleks ka hea meelega loosis, sest juba pikemat aega mõtisklen, kuidas eeterlike õlide maailma sukelduda. Selline raamatu ja mõne õli kombo teeks sukeldumise palju lihtsamaks. 🙂

 3. Osalen loosis ja sooviks võita 🙂 Kodus olemas lavendliõli ainult, sooviks rohkem teada saada, Tiina

 4. Soovin, kuna olen pikalt mõelnud rohkemaid õlisid proovida, kui teepuuõli ja eukalüpt, aga pole veel jõudnud algust teha.

 5. Eeterlike õlidega ainult põgus kokkupuude, põnev oleks ennast selles vallas harida. Muidugi on mu ema nende fänn,jagaksin temaga.Osalen! 🙂

 6. Väga äge, et keegi eeterlikest õlidest juttu teeb! Siiani olen lugenud vaid asjatundjate ja tootjate teaduslikku infot, aga siin on palju lihtsam samastuda. Mind ka väga köidab see maailm ja oleksin sellise kingituse üle väga õnnelik! Kõik läheks kindlasti kasutusse.

 7. Astusin oma esimesed sammud eeterlike õlide maailmas kevadel ja soovin neid üha rohkem oma ellu tuua ning nende kohta teadmisi ammutada 🙂
  Soovin loosis osaleda.

 8. Sinu eelmine postitus aroomiõlidest tuletas mullegi meelde, et ammu-ammu olin emalt saanud portsu õlisid, millega ma muud teha ei osanud kui panna aroomilambi sisse. Vaatasin varud üle, ostsin natuke juurde ja olen väga rahul. Väga meeldis mulle soovitus panna paar tilka eukalüptiõli pesumadinasse koos pesuvahendiga! Super:)
  Loodis osaleks ka hea meelega! 🙂

 9. Osalen loosis, eeterlike õlide maailm on väga huvitav ja heameelega ammutaks rohkem teadmisi

 10. Juba eelmise postitusega ‘eeterlikud õlid’, mis sa kirjutasid, hakkas mind üha enam see maailm huvitama. Ma olen üldse sellise õlide maailma poolt väga!
  Osalen heameelega loosis! 🙂

 11. Muidugi soovin osaleda, õlid nii minu teema ja aastaga suured sõprussuhted juba kasvatanud.

 12. Piparmündi eeterlik õli on “koduse apteegi” asendamatu liige – võtab kiirelt kõrge palaviku alla. Määrida baasõliga lahjendatult talla alla nii lastele kui täiskasvanutele. Piparmünt aitab ka peavalu korral – määrida meelekohtadele ja kuklale. Sidruni eeterlik õli eemaldab tülikad plekid, nätsu ja kleepsude jäljed jms pindadelt. Ja väga hea vannitoas lõhnade neutraliseerija. Lavendel on hea määrida samuti baasõliga lahjendatult talla alla kui lapsel rahutu uni jms. Ma olen lummatud eeterlikest õlidest 🙂

 13. Ma ei ole end eriti eeterlike õlidega kurssi viinud, kuid oleme emaga koos mõelnud selle maailma avastamisele. See komplekt aitaks seda hästi teha 🙂

 14. Siin blogis leitavad loosid on küll minu jaoks juba kohustuslikud, kui teiste blogide loosidest pooled ei huvita isegi natukene, siis sinu omadest mööda enam ei vaata kordagi. Kohe kindlasti tahan need õlid koos raamatuga ära proovida ja näha kas toimib, sest muresid on omajagu. Alustades migreenist ja lõpetades sellega et sooviks kodus ka muud lõhna peale küüliku sõnniku tunda. 😀

 15. Teepuuõli oli puberteedieas mu asendamatu kaaslane, mul oli terve sari teepuu näohooldustooteid. Kõige lemmikum oli teepuuõli roll-on, mida sai vistrike peale panna. Toimis super hästi. Lavendliõliga on ka põgus positiivne kokkupuude olemas ja nii väga tahaks ülejäänud superõlisid ka katsetada.

 16. Aitäh infot jagamast! Meil on kodus olemas vaid teepuuõli, eükalüptiõli ja sidrunheinaõli. Tahaksin rohkem teada erinevatest kasutusviisidest ja erinevatest eeterlikest õlidest 🙂

 17. Nii põnev 😀 Soovin kindlasti loosis osaleda 🙂 Juba peale su eelmist postitust hakkas kogu see teema huvitama ning tellisin endale ka juba õlisid. Olen neid siiani kasutanud pesu pesemisel ja põranda pesemisel. Tahakski teada kuidas neid veel saaks kasutada 🙂

 18. Sooviksin osaleda! 🙂 Olen täielik teepuuõlifänn, oleks põnev teisigi eeterlikke õlisid proovida.

 19. Soovin! Nende teepuuõli praegugi kasutusel, lavendel vist muud päritolu. Mõtlesin end taas õlide lainele viia, nii et raamat oleks ideaalne asi, õlid muidugi ka.

  Kui lapsed olid tited, siis sai ravensarat ja eucalyptus radiatat kasutatud aga rohkem kui mainitud 4 õli ma kasutada ei oska ning viimaseid vaid haiguse puhul sisse hingata, esimest hammustustele tilgutada ja teist vatiga valusasse kõrva keerata

 20. Sooviks väga raamatut ja 6 erinevat eeterlikuõli ! 😍 Oleks vahva sünnipäeva kingituseks saada selline auhind mida olen kaua juba soovinud ! 🙂

 21. Osalen kindlasti! 🙂 Balscandi teepuuõli leiab meie peres päris tihti kasutust (eriti köha ja nohu ajal) ning olen seega ka mõelnud, et võiks teisi õlisid ka katsetada. Raamat oleks tore täiendus, kuna võin ju googeldada kõige kohta, aga raamatust lugemine on alati kõige parem ja mugavam :).

 22. Kindlasti soovin osaleda ning olles beebiootel ning eriti vastuvõtlik erinevale mittelooduslikule, on minus tärganud väga suur huvi erinevate looduslike alternatiivide osas.

  1. Hoiatan, et kõik eeterlikud õlid ei sobi lapseootuse ajal kasutamiseks, näiteks rosmariin peaks olema rasedatele vastunäidustatud. Enne kasutamist tuleb kindlasti teha eeltööd. 🙂

 23. Soovin osaleda, juba paar kuud tagasi avastasin eeterlike õlide imelise maailma enda jaoks: piparmünt, lavendel, viiruk. Sidrunit pole veel proovinud.

 24. Olem õlisid kasutanud pigem pimedal perioodil, just avastasin, et hetkel polegi enam kodus midagi.
  Teepuuõli on kõige rohkem kasutust leidnud.

 25. Olen juba tükk aega olnud õlide fänn. Lisan neid nii enda peanaha turgutamiseks šampoonidesse kui ka kodukootud deodorandi valmistamiseks. Mulle kuluks väga selline auhinnake ära!:)
  PS!
  Väga mõnus ning sisukas postitus!

 26. Väga põnev, osalen loosis. Otsisin piparmündiõli kohta infot ja sattusin siia lehele. Lugeda on siin palju huvitavat, aitäh 😊

 27. Oi, väga põnev postitus! Ise olen eeterlikke õlisid seni peamiselt saunas aroomiteraapilistel eesmärkidel kasutanud, aga ilmselgelt võiks nendega teha palju-palju enamatki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *