“Nakkus”

Iga kord, kui ma loen midagi koroonaviiruse kohta, tuleb mulle silme ette film “Nakkus”. Kes ei ole seda näinud, siis fataalsete tagajärgedega haiguspuhang saab seal alguse Hong Kongis, aga üheks esimeseks nakatunuks on Minneapolises elav naine, kes toob tundmatu viiruse koju, nii et inimesi hakkab riburada surema mõlemas linnas. Ja igal pool mujal ehk olukord võtab pandeemia mõõtmed.

Kui kirjutati, et koroonaviirus sai alguse kalaturult, meenus mulle filmi lõpp, kuigi seal ei olnud ei kalaturgu ega kalu, kuid mingid seosed mul ikkagi tekkisid. Rohkem oli seosteks ja mõtetes filmi jooksutamiseks põhjust, kui ilmusid artiklid, et haiguse algallikaks võivad olla nahkhiired… Nüüd ma ei saagi enam seda filmi silme eest, sest ülerahvastatud haiglad, suletud linnad, karantiinid, vandenõuteoreetikud ja muu filmis nähtu on samuti igapäevastes uudistes.

Olukord ei ole küll sama hull, aga ma usun, et avaldatust siiski hullem ja sarnaselt filmile üritatakse praegu lihtsalt (veel) suuremat paanikat ära hoida. Nii hulluks ma olukorda siiski ei pea, et ise muret tunneksin, aga mine tea, äkki ühel hetkel on viirus siin ja lüüakse samuti paarkümmend koppa maasse, et kiiresti uus haigla püsti panna.

Iseenesest ma pean võimalikest maailmalõpu teooriatest pandeemiat väga tõenäoliseks, aga seda mitte kuskil laboris loodud haiguse tagajärjena, vaid emakese Maa korraldatud parasiiditõrjena. See ei oleks ilmselt päris lõpp, aga korralik restart küll, sest asjad ei saa käia nii, et inimesed võtavad Maalt, mis võtta annab ja siis kolivad Marsile…

Muide, antud teooria puhul on peetud usutavaks, et selline pandeemia saab alguse just Aasiast ja seda loomalt inimesele kandunud muteerunud viiruse näol. Ma ei taha sellega nüüd öelda, et parasiiditõrje juba käib, vaid pean seda teooriat pigem üheks “Nakkuse” ja teiste sarnaste filmide inspiratsiooniallikaks.

Ühesõnaga, koroonaviirust ma ei karda, aga kõhugrippi küll, mistõttu võttis veidi kõhedaks, kui e-päevikusse tuli teade, et koolis, eelkõige 4.-6. klassis, on haiguspuhang, mille sümptomiteks on halb enesetunne, iiveldus, oksendamine ja nii edasi. Meie neljandikul piirdus asi vaid halva enesetundega ja ma jõudsin pääsemise üle juba rõõmustada… Kuni olin üleeile kõhugripiga pikali.

Õnneks on see möödas ja laste poolt lohutuseks toodud Bounty on söödud ehk kõik on jälle hästi. Loodetavasti on nakkustega ka nüüd mõneks ajaks ühel pool, vaid filmi võiks veel korra vaadata…

5 thoughts on ““Nakkus”

  1. Ma jällegi usun, et meedia külvab mõttetut paanikat ning puhub asja suuremaks kui see tegelikult on. Antud koroonaviiruse suremuse protsent on umbes 2% mis on sama kui…üllatus, üllatus – gripil. Ja tegelikult samamoodi nagu gripi puhul, põeb enamik inimesi selle väga kergelt läbi. Muidugi on hea kui on ettevaatusabinõud, teadlikkus ühiskonnas jm (eriti kuna antud viirus võib muteeruda) kuid antud paanika ja lõpmatud artiklid ja uudiselõigud? 🙄 2018-2019 suri gripi tõttu üle 60 tuhande inimese, kuid ometigi ei võeta seda kui maailma lõppu..

    1. Sama meelt. WHO hinnangul sureb hooajalise gripiviiruse tõttu üle maailma igal aastal kuni 650 tuhat inimest ja selle kõrval on need praegused numbrid väga väikesed ikka. Hetkeseisuga nt USAs 6 nakatunut ja Kanadas 2 – ometi on meedias levitatavatel graafikutel praktiliselt kogu manner ära märgistatud nagu oleks juba epideemia seal lahti. Ehtne paanika õhutamine ju, visuaal loeb.

      1. Ma usun, et numbrid ise ei tekita paanikat, pigem kahtlusi, sest kasutusele võetud meetmed viitavad avalikustatust palju suuremale probleemile.

  2. Minu jaoks on see viiruse teemal liikuv info veidi vastukäiv. Surnud on üle 100 inimese (mis Hiina rahvaarvu arvestades ei tohiks küll haiguse ohtlikkusele viidata) aga samas on riik linnade kaupa garantiinis. Hiina uusaastapuhkust (hiinlastel riiklik puhkus uusaasta ajal, homme pidi lõppema) pikendati riiklikult veel nädal kuni kaks, et inimesed ei hakkaks üle riigi oma kodukülast tööle sõitma ning nakkust edasi kandma… Ja kui arvestada seda, et enamik asju või nende komponente toodetakse Aasias ning tootmise algus viibib nüüd teadmata ajaks…. Siis võib veel hakata “nalja” saama…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *