Oo, arvuti, miks oled nii aeglane?

Eelmisel esmaspäeval ütles arvuti laadimispesa üles ja kui rüperaal tuli juba remonti viia, siis palusin võtta ka tolmu ja teha midagi, et masin kiiremaks muutuks. Aeglane on see olnud ju esimesest päevast peale ja aeglase all mõtlen ma ikka nii aeglast, et Wordi avamine võtab aega nii umbes 5 minutit, kirjutates ilmub tekst sageli viivitusega, Picasa pilditöötlusprogramm jookseb kokku (saate aru, väike armetu Picasa, mitte Photoshop), videotöötlusprogramm mõtleb iga sammu järel 5 minutit ja nii edasi.

Lootused olid suured, aga tagasi sain täpselt sama aeglase Delli, millega tegelikult väga midagi muud teha ei saa, kui internetist uudiseid lugeda või arveid maksta. Core i5 protsessor sobivat Telia sõnul pildi-,video-ja muusikafailidega töötamiseks, aga kui ka kõige lihtsama pilditöötlusprogrammi kasutamise ajal ootan pidevalt, kuni arvutil “not responding” üle läheb, siis ma ütleksin, et midagi on valesti. Kui Core i3 sobivat kodu- ja kontoritööks, aga mu teps parema protsessoriga arvutis ei “respondi” Word ja Excel ka poole ajast, siis võiks vist öelda, et midagi on ikka väga valesti.

Õnneks kehtib veel garantii, kahjuks avastasin seda alles täna, nii et remondi eest maksin ise, aga pole hullu, see ei maksnud väga palju.

Mul oli ammu plaanis lasta uurida, miks mu rüperaal nii aeglane on ja kas vana lauaarvuti kombel ragisemine on sellega kuidagi seotud, aga kaks aastat möödusid ootamatult kiiresti ja nii see läks. Täna otsisin ostudokumendid üles ja üllatusin meeldivalt, sest garantii kehtib lausa 36 kuud, mis tähendab, et mul on veel 9 kuud aega asjaga tegeleda. Loodan, et need kuud ei möödu sama kiiresti, kui seda tegid kaks aastat.

Kes on arvutitega sina peal, siis kõik andmed masina kohta on siin, saate uurida ja öelda, kas selliste näitajatega arvuti võibki nii aeglane olla. Pärast viin garantiisse ja leitakse, et mingit viga ei ole. Ütlen ka kohe ära, et masin oli kohe alguses nii aeglane, juba enne seda, kui ma üldse midagi kõvakettale salvestasin ja tänase seisuga on vaba mahtu veel 260 GB ehk üle poole kogumahust.

Või ongi Dellid aeglased? Silveri vana Dell on sama aeglane, kuigi tegu on lausa äriklassi arvutiga, mis on tänaseks 7 aastat vana ega ole kordagi remonti vajanud ja mis on parima ekraaniga, mis kunagi vastu ei peegelda, kuid jääb lahjaks isegi e-kooli ja Miksikese külastamiseks, mille eesmärgil see koolipoistele antud sai.

https://www.instagram.com/p/Bb9Z3PAhmvP/

Enda vana Asuse seetõttu Silverile andsingi, et tema Dell oli nii aeglane, aga ta vaatab Soomes telerit läbi arvuti. Ma ei tea, miks ma arvasin, et minu Dell kuidagi parem saab olema …

Ilmselt mu aeglane arvuti on ka üks nendest põhjustest, miks ma enam nii sageli ei blogi, see võtab lihtsalt kaua aega, seda eriti siis, kui soovin mõne pildi ka juurde lisada, või veel hullem, mitukümmend pilti.

11 thoughts on “Oo, arvuti, miks oled nii aeglane?

 1. Ma pole küll eriline spets aga kaks olulist miinust jäi kohe silma. SSD ketas peaks olema, HDD ongi tunduvalt aeglasem. Ja põhimälu (RAM) min 8GB, parem isegi 16, sinu omal ainult 4.
  Lisaks ekraani resolutsioon soovitavalt min 1920×1080.

 2. Minul Dellidega positiivsed kogemused. Mõlemad dellid olid normaalse kiirusega (võrreldes nii eelneva kui järgneva hp-ga). Minu enda pisikene hakkas siis uimerdama kui vajasin 3 suuremahulist joonestusprogrammi ehk selle jaoks jäi ta nõrgaks, mis väljendus ainult selles, et programmide avamine võttis aega, aga kui nad juba avanesid, töötasid igasuguste probleemideta. Mõlemad üsna vanad isendid, 2012 ja 2013.

 3. Mul on olnud Delli äriklassi läpakas, mis töötas pea sama kiirelt kui mõte. Ja siis oli odavklassi Dell, mis töötas täpselt nii hästi, et ma pole kordagi taibanud mõelda, et arvuti võiks aeglane olla.
  Nüüd on mul HP, mida ei hakka lähemalt kirjeldamagi, sest sa oma Delli kirjeldades ütlesid juba kõik ära.

 4. Kindlsti ei peaks see arvuti Sul 5 minutit wordi avama. Teinekord on ka uued arvutid veaga, nii et soovitan Sul kohe garantiisse pöörduda. Miinused, mis Heli välja tõi, on õiged aga need ei tekita seesugust aeglast olekut. 🙂

 5. Mul on tööandja poolt antud Dell, mis on kõige jubedam arvuti, mida ma iial elus näinud olen. Kui juba kaks Excelit lahti on, siis on koomalaks. Kusjuures ma ei mäleta, kui vana see arvuti on, eks ta on vana ka.

  Eraelus olen õunausku, sellel teemal rohkem ei peatu.

  1. Hahha, kas Excelit = koomalaks, täpselt nii ongi. 😀

   Ma olen ka õunausku ehk iga päev sööme lastega ühe, et arsti eemal hoida. 😀 Muid õunu pole lähedalt näinud, aga pole üldse välistatud, et kord teemaks saavad.

 6. Arvutite kiiremaks tegemine on mu igapäevane töö, sellepärast julgen ütelda, et riistvaraliselt pole sellel pillil küll mingeid puudusi. Garantii alla see probleem vaevale läheb, peaksid tegema arvutile tarkvaralist puhastust. Tee seda adwcleaneriga, lae alla siit: https://toolslib.net/downloads/viewdownload/1-adwcleaner/
  Kui see ei aita, siis peab tegema kõvaketta korrastust, aga seda on veits keeruline kirja teel juhendada.

  1. Avastasin, et see programm on arvutis juba olemas, remondis paigaldatud, aga kasutasin seda täna uuesti. Kasutegur 0.

   Samuti olen kasutanud disk cleanupi ja defragmenti ja uninstallinud programme, mida ma ei kasuta, aga midagi keerulisemat enam teha pole osanud. 🙂

 7. Lase vahetada kõvaketas oluliselt kiirema SSD ketta vastu. Samuti aitab oluliselt kaasa juba see kui on kokku 8GB RAMi. Aga esmalt vaheta kõvaketas, siis katseta kiirust, kui ikka jääb toppama, lisa RAM mälu. Siis teenib veel sind

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *