Esimesed 7 päeva on möödas ja sellest algusnädalast on üht-teist muljetada küll. Enesetunde koha pealt ei ole veel midagi uut, aga näiteks kaalunumber on kilo väiksem ja päästerõnga ümbermõõt on kahanenud 3 cm, sama palju on kahanenud kõhu kõige saledam koht. Muid mõõte ma ei võtnud, aga teen seda täna, et näha, kui kiiresti ja palju kahanevad mul need kohad, mis armastavad väga rasva talletada ehk kintsud ja õlavarred.
Kaalukadu oli vahepeal isegi 1,4 kilo, aga ma patustasin reede õhtul topeltportsjoniga ning laupäeval ei järginud ma üldse kava, sest ma ei olnud kodus. Edaspidi tean, et sellised kõrvalekalded annavad kohe tunda ja katsun koguseid paremini jälgida.
Aga muidu ei ole ma tundnud tühja kõhtu ning lisaks kavas märgitule olen iga päev söönud piiramatult õunu, ploome, kreeke ja arooniaid. See siis ei tähenda, et olen neid kilode viisi söönud, aga isu täitumiseni küll ja see täitus kiiresti. Ka toitumiskava järgi tehtud söögid ei mahtunud hästi kõhtu ei mulle ega lastele. Juba teisest päevast hakkasin koguseid vähendama ja ilmselt pean veelgi vähendama, sest iga söögikorra lõpus jääb ikka toitu alles. Seda põhiliselt seetõttu, et lastele ei maitse üks või teine asi ja nii nad nokivadki oma toidust vaid poole ära.
Esimene on kõige tublim, tema sööb ka siis oma taldriku tühjaks, kui talle söök väga ei maitse. Vaid tomat on see, mida ta juba aastaid ei söö ja ma enam ei sunni ka. Tema puhul avastasin küll eile õhtul, et tal on küünarnukkidelt dermatiit praktiliselt kadunud, vaid valged armisarnased plekid on alles ja ma seostan seda mingi toiduaine või E-ainete menüüst välja jäämisega. Ma ei kreemitanud teda nädala jooksul kordagi, seega pidi “ravi” tulema seestpoolt.
Igatahes lastele eraldi ma makarone ei keeda ja kui kõhud jäävad tühjaks, siis söövad aias õunu. Või saavad lasteaias kõhud täis. Tänasest söövad nad lasteaias ka hommikust, sest ma ei tea enam ette, kui kaua mul täpselt söögi tegemisega läheb ja kas lapsed üldse midagi söövad. Neljas ei puutunud tänast hommikusööki peaaegu üldse, nokkis vaid peekonitükid välja, aga lillkapsas ja paprika jäid puutumata. Poisid ei oleks ilmselt isukamad olnud, seega halastan neile ning lasen neil süüa lasteaias erinevaid putrusid moosiga, piimasuppe, võisaiu ja muud, mida Erik Orgu toitumiskavas ei ole.
Meie nädalamenüü pildistasin ma üles, et näidata, millised toidud kavas on:
Pühapäeva hommikul lapsed tegelikult sõid, küll ainult koorejäätist, aga ikkagi sõid. 😀
Toidud olid üksikute eranditega üllatavalt maitsvad ja toitvad, ikka väga toitvad. Riisi- ega tatragalette ei jõudnud me keegi nii palju süüa nagu kava ette nägi, kuigi need on täitsa söödavad asjad. Tatragalett meeldib mulle rohkem ja eriti hea oli avokaado-muna kate selle peal.
Samas seakaelakarbonaad spinatiga tuli ikka nii kehvake välja, et ma sõin seda vägisi ja fantaseerisin, et see on pitsa. Pitsast rääkides, siis avastasin, et Erik Orgu toitumiskavas on pidupäeva retseptid ka, mille hulgad olid isuäratavad minipitsad. Menüüs olevaid toidukordi saab asendada pidupäeva omadega, kui lisada otsingusse sõna “pidupäeva” ja tulemuste hulgast saab siis valida meelepärase pidulikuma retsepti. Ma ilmselt kasutan seda võimalust algaval lauamängude hooajal, et saaksin pakkuda sõpradele kartulikrõpsude asemel midagi vähe tervislikumat. Ei, ma ei kavaste päris usukuulutajaks muutuda ja küllap ma ikka endale ka luban mõnikord harva paki krõpsu, kui isu ei anna enam asu.
Tagasi spinati juurde minnes, siis ma annan sellele veel ühe võimaluse, sest suure tõenäosusega keerasin ma ise midagi tuksi, nagu tegin seda reedese hommikusöögiga. Kohupiim sooja mustsõstrakastmega kõlas nii isuäratavalt, et ootasin seda hommikusööki mitu päeva, aga ma olin ostnud 5%-se kohupiima asemel lahja kohupiima, mis rikkus söögi ära. Mustsõstrakastmes olid mul tegelikult arooniad ja kreegid ka ning need olid kookosõlis praetult imehead, mett ei olnudki tarvis juurde lisada, aga kohupiim oli maitsetu ning jäi kurku kinni.
Lisaks avastasin, et kookosõlis praetud kartulid ja kanaliha on väga maitsvad, kuigi alguses tundus nende kooslus natuke võõrastav. Osades retseptides on soovitatud kasutada rafineeritud kookosõli, millel puudub maitse, aga ma olen kasutanud ainult rafineerimata varianti ja mulle see sobib. Proovisin seda esimest korda ka kohvi sees suhkru asemel ja mulle meeldib hommikuerguti sedasi palju rohkem. Piisab vaid poolest teelusikast ja kohv ongi juba magusa kookose kõrvalmaitsega. Aga see on juba täiesti maitse asi, mõnele teisele kindlasti üldse ei meeldi. Mu ema näiteks ei söö Raffaello komme, aga minul on need lemmikkommid, seega ei ole vist ime, et mulle meeldivad “raffaellomaitselised” praekartulid. 😀
Kokkuvõttes on söögid head, kõht on täis ja koduseinte vahel on kava kerge järgida. Ma ütleksin, et algus on paljulubav ja võib-olla polegi toitumisharjumuste muutmine nii raske.
Aga toidutegemise harjumuste muutmine on küll raske. Mul ikka süda tilgub verd, kui keedan kahte kartulit või panen kolmeks minutiks ahju 5 tatragaletti ja sedasi huugab elektripliit 2-3 korda päevas. Samuti on rohkem pesta ja koristada, sest musti nõusid tekib rohkem nii valmistamise kui ka söömise käigus, ja rohkem on toite, mida Neljas sööb sedasi:Seega töötavad tihedamini lisaks elektripliidile ka tolmuimeja, nõudepesumasin ning boiler, sest potid-pannid, lõikelauad, teravad noad ja suuremad kausid pesen käsitsi. Ootan hirmuga järgmist elektriarvet.
Kuna olen harjunud tegema korraga suure potitäie toitu, mida saab mitu päeva süüa, siis on ikka väga naljakas keeta 20 minutit näiteks poolt peotäit tatart. Kui varem igatsesin veel suuremat potti, siis nüüd on puudus hoopis pisikestest. Jõudsin vahepeal isegi mõelda, et äkki teeks hoopis mõnel õhtul suurema koguse sööki ja teeks selle järgmiseks lõunaks uuesti soojaks, aga nagu tellitult lisas Erik Orgu oma Facebooki lehele videoklipi, kus ta seletas, miks ta ei armasta toitu liigselt kuumutada. Jagan seda ka siin ja sellega panengi esimesele nädalale punkti:
Sul on ikka täitsa teguderohked päevad. Kui sa eelmises(või üleeelmises) postitused kirjutasid, et ei jõua ühte ja teist asja teha (koristamine jne), siis nüüd peale selle blogi lugemist ma saan juba täitsa aru. Ainuüksi söögile kulub sul päevas niipalju aega + siis veel lapsed, ja ometi tahaks ju päevas natuke endale ka aega. Igapäev vb ei viitsi hommikul peale lasteaeda viimist kohe koristama, kraamima, toimetama ka hakata või sõita kuskile. Mulle endale nt meeldib natuke diivanil vedeleda ja rahulikult kohvi nautida ja alles siis tegutsema hakata (töö vabadel päevadel).
Erik Orgu kavad on viimaselajal nii populaarsed, et hakka või ise ka selle tervisliku toitumise peale mõtlema (mitte et ma preagu ainult rämpsu sööks, aga alati saab paremini). Minu üks takistustest peale laiskuse, on siiamaani ka see, et ma ei söö peaaegu mitte midagi , lihtsalt ei maitse ja kõik. Ja ma ei tahaks terveid päevi veeta ka selle nähka, et ma otsin nendele toiduainetele asendusi.
Igatahes on jätkuvalt vahva teie tegemisi jälgida. Viimastel päevadel on palju uusi postitusi ka tulnud- PÕNEV PÕNEV!
Jah, sedasi on vist raske küll kava järgida, kui paljusid asju ei söö. Mul endal vist ei olegi sellist asja, millele ütleksin kategoorilise ei. Olen üsna avatud uutele maitsetele, aga pekise lihatüki jätan küll järele, samas peekon on väga hea.
Aga mida siis sööd, kui sa ei söö peaaegu mitte midagi? 😀
Tegemist on siin omajagu, laisklemist ka. Kui ma üldse ei lohistaks jalga, siis muidugi oleks kõik korras ja rohkemgi veel, aga ma ei ole viimasel ajal kodutööde osas väga motiveeritud. 😀
Aitähh sellise kokkvõtva postituse eest. see video Orgu poolt oli mulle ka natukene uudiseks. Natuke teadsin et ülekeetmine pole hea..aga mul oli alati nii hea meel et lapsed mu suppi sõid. mõtlesin et oooo, nii palju vitamiine saavad. aga tutkit 😛
Edu teie perele!! pean ka kokkamise ette võtma. liiga palju on nii et lõunaks leib, praemuna mingi juurvili…jne. pean hakkama ette planeerima!!!!!!!!!!!
Mul oli hea meel, kui saime sama suppi 4 korda süüa – milline aja kokkuhoid! No vot, sõime kogu aeg tühje kaloreid. 😀
minu teada kannatab kuumutamise all sisuliselt ainult C-vitamiin, aga see pole ju ometi ainus, mida toidu seest leida võib 😛 mis ei tähenda, et kõike ilmtingimata PEAKS kuumutama, aga et supi keetmisel supp tühjadeks kaloriteks digimuutub = jamps…
Aga kui neljandat korda kuumutada? 😀
Okei, guugeldasin ka seda veidi ja tõesti on C-vitamiin see kõige kapriissem ja muu mulle meelde ei jäänudki. Lasin vaid silmadega kiirelt üle, aga katsun end sellel alal veidi enam harida, äkki siis teen järgmine kord näiteks imehead lõhe-riisiwoki kaheks söögikorraks. 😀
hea, et ma tulin, et palju enamat öelda, aga peatusin vaid selleks, et targutada 😀 igatahes – see on SUUREPÄRANE, et teil õnnestus uue toitumise abil dermatiiti leevendada – see on ju ilgelt suur asi! edukat orgunautikat ka edaspidiseks, loodan, et elektriarve ülearu ei morjenda 🙂
No ma vähemalt loodan, et asi on viimase nädala menüüs, kuigi lasteaias ta on tegelikult saanud sepikut, moosi, saiakest, kohukest ja muud sellist, mis on muidu meilgi mitu korda nädalas laual olnud. Eks aeg näitab, kuidas selle dermatiidiga edasi läheb, või ei lähe… Kui läheb ainult tagasi, siis on hea. 😀
Ma ootan elektriarve ära, eks siis ole näha, kas kukun pikali või mitte. 🙂
Super postitus! Esiteks väga informatiivne. Teiseks oled sa väga tubli. 4 last ja kõik muu – imetlen sind.
Kas sa käid kord nädalas poes? Kas kirjutad millalgi ka orgunautika rahalisest poolest ?
Ma eelmisel nädalal kirjutasin veidi rahalisest poolest ja uuesti teen seda esimese kuu lõpus, siis on kuueelarvest selgem pilt. 🙂
Aitäh kiidusõnade eest! 🙂
Mul on küll ainult 3 last, aga ma käin täiskohaga tööl ja miski ei suuda mind veenda, et supi soojendamine on nii mõtetu, et sellest loobuda. Ma ei tee suppe suure jäägiga, aga umbes veerandil kordadel nii palju, et jääb ka teiseks korraks. Soojendades ei pea ju suppi keetma, piisab ainult soojendamisest. Isegi väga kuumaks ei pea ju ajama. Mina võtaks seda osa küll vabamalt, muidu väsid lihtsalt ise liiga ruttu ära. Aga muidu: väga tore ja hariv postitus. Ma ise ei pea küll plaani suurelt alla võtta, aga paar lisakilo istub kindlalt kõhul ja head ideed on seega alati teretulnud. Edu!