Veidi kurdan ja siis reisijuttu ka

Jumal tänatud, et tänane päev lõpuks läbi on! Oi, kuidas mu kõrvad ja närvid puhkavad!

Kuidas ma enne hakkama sain? Ma ei mäletanudki, et lastega on nii raske üksi olla. Ausalt. Täna õhtul ma murdusin ja lihtsalt nutsin jõuetusest, sest tundsin, et ma enam ei jaksa. Ma ei jaksa laste järelt koristada, ma ei jaksa käia neil järel ja paluda koristada, ma ei jaksa käia neil järel ja käskida koristada, ma ei jaksa käia neil järel ja karjuda nende peale, sest nad ei korista, ma ei jaksa neid paluda, et nad ei kakleks, ma ei jaksa paluda, et nad võtaksid vaiksemalt, ma ei jaksa karjuda, et nad, kurat võtaks, ükskord vait jääksid ja nii karjub meie kodus kõige kõvema häälega see, kes nõuab vaikust…

Ma vist pean rasedustesti tegema, sest juba mõnda aega tagasi, kui avastasin, et mul on rindadesse piim tekkinud, hakkasin põdema, et äkki ma olen salarase, kellel päevad käivad edasi, kes lapse liigutusi ei tunne ja kes saab rasedusest teada alles siis, kui sünnitama hakkab. Kuid Doktor Google ütles, et see on täitsa tavaline asi, nii et ma eeldasin siis, et mul ei ole see piim vahepeal lihtsalt kuskile kadunud. Aga nüüd, kus lühikese aja sees juba teine inimene avab, et olen rase, siis hakka või uuesti salarasedust kahtlustama. Mis toimub? Seda pole kunagi varem küsitud. Isegi siis mitte, kui ma Neljandat ootasin ja kõht juba paistis. Kindlasti kahtlustati, aga otse ei küsinud keegi ja ise tulin kapist välja alles 20. nädalal, kui mu kõht oli juba selline: _MG_6684Naljakas on see, et kui ma vahepeal mõtlesin enda südamerahuks testida, siis ma ei julgenud seda teha, sest kartsin, et äkki olengi salarase. Tundsin, et kahe triibu nägemise asemel on kergem elada teadmatuses ja ühel hetkel lihtsalt sünnitama minna. Praegu mõtlen ka, et kui peaksin olema salarase, siis ma ei taha seda teada. (Ma ei ole salarase!)

Aga 7 kuud ootusaega on küll ees, sest just siis plaanime Pariisi sõita. Täna veetsin tunde võrreldes otselendude, autorendi, hotellide ja külaliskorterite hindu ning panin plaanid paika. Nüüd pean vaid ootama vastust, kas neid plaane annab realiseerida ja kas leitud hinnad kehtivad ka siis, kui broneering tehakse läbi reisibüroo. Hetkel arvestan, et juurde tuleb maksta minimaalselt 700 € ja loodan, et lõppsumma üle 1000 € ei kerki, vastasel juhul pean siin päriselt kerjama hakkama. Nali! Küll me hakkama saame. Kuna see on ainulaadne võimalus, siis me ei hakka koonerdama ega sõida ainult kolmeks päevaks reisile, vaid võtame ikka maksimumi. Kui vaja, siis kasvõi laename selleks raha juurde, mida ilmselt tulebki teha, sest autorendifirma broneerib tagatiseks krediitkaardilt 1500 € millegagi, aga meil pole nii suure limiidiga krediitkaartigi.

Eks kohapeal kulub ka söögile, kütusele, vaatamisväärsustele, võib-olla parkimisele, suveniiridele ja muule sellisele, nii et sealt tuleb ka ilmselt 300-400 € otsa. Või olen liiga tagasihoidlik? Söögi osas loodan palju ise teha, sest plaanime peatuda külaliskorteris ja puhkemajakeses, kus on võimalused selleks olemas. Väljas söömine on kindlasti kallis lõbu, või ei?

Tegelikult suveniire ei saa vist eriti osta, sest ma loodan, et mahutame kõik vajaliku käsipagasisse ära ja seetõttu pole ruumiga väga priisata. On see ebareaalne? Ma ise mõtlen, et me saaksime käsipagasina kaasa võtta 6 (selja)kotti, lasteriided võtavad vähe ruumi, hügieenitarbed ja GPS ka, jalanõusid (välja arvatud need, mis jalas) kaasa ei võtaks, joped oleksid seljas, rätikud on vast kohapeal olemas. Peaks hakkama saama küll.

Ma oma kaamerat vist kaasa ei võta, aga samas kindel veel ei ole. Selles olen jälle veendunud, et rendin reisi ajaks koos käsistatiiviga GoPro Hero, sest see tundub mugavam ja perepiltide tegemiseks ilmselt ainus lahendus, kui ma just ei taha päevas kümneid suvalisi inimesi paluda, et nad meist pilte teeks ega jookseks minu kaameraga minema. Rõhutan sõna tundub, sest ma tegelikult pole sellist aparaati oma silmaga üldse näinudki, veel vähem seda kasutanud.

Kas Pariisis on märtsis parem ilm kui oktoobris? Ma ei tea, kas 10 aastat tagasi sattusime lihtsalt heal ajal Pariisi, aga siis oli seal märtsi esimeses pooles nii soe, et sai õhukeste riietega ringi käia. Nii et hetkel panustame sellele, et märtsi teises pooles on seal tavaline Eesti suveilm. (Teate ju küll, milline on Eesti suveilm.) Märts on minekuks parem kuu ka seetõttu, et siis on Härra kodune ega pea töölt puuduma, mis oleks hooaja lõpus üsna võimatu, sest just siis on kõige kiiremad ajad. Miinus on ainult see, et peame reisi nii pikalt ootama. Aga pluss on jälle see, et 7 kuu pärast on kõik lapsed 7 kuud vanemad ja targemad ning nendega on kergem reisida. Tundub küll praegu, et see 7 kuud ette või taha, mida see ikka muudab, aga näiteks 3-aastase puhul mängivad need kuud suurt rolli. Ehk mängivad isegi 4-aastase puhul, kes oleks 7 kuu pärast juba 5-aastane ja reisilt tagasi jõudes oleks tänane 6-aastane juba 7-aastane. Ikka suur vahe!

Kui me Härraga nägime, et meil on suur võimalus see reis võita, siis hakkasime korraks isegi kartma ja mõtlesime võidu korral minna ainult suuremate lastega, sest äkki neljaga on liiga raske, aga pärast võitu oleme mõlemad olnud seda meelt, et ikka ja ainult terve perega ning see ei tundu enam liiga raske. Täna vaatasime lastega koos Eiffeli torni ja Disneylandi pilte ning nad on kõik väga elevil, eriti lennukiga lendamise osas. Esimese sünnipäevast on köögis kapi peal kinkekott, mille mustris on lennujaam, kus seisavad kaks valget reisilennukit, täna jäid need pesamunale silma ja ta läks elevile: “Kas me sellise lennukiga lähemegi sõitma? Kas me sellisesse lennujaama sõidamegi?” Minust oleksid need lennukid märkamata jäänud, sest need sulandusid mustrisse, aga laps märkas. Kuidas ma saaksingi ta pärast sellist elevust maha jätta?

Sain Seesamilt lisaks kinkekaardile erilises ümbrikus väikese šokolaadi, mille pidin avama, kui Härra koju tuleb, aga mul läks just kõht nii tühjaks, et ma ei suutnud vastu panna ja avasin selle… Õnneks tuli seest välja tume šokolaad, mida tema nagunii ei söö, nii et võin rahumeeli seda üksinda nautida. Vedas mul!

20 thoughts on “Veidi kurdan ja siis reisijuttu ka

 1. Pariisis kannatab kesklinnast eemal minu arvates ka täiesti väljas süüa. Näiteks Notre Dame-i lähedal leidsime meie mitu sellist “vali välja, teeme soojaks ja võta kaasa” võileiva kohta, kust ühes oli valik ikka väga suur ja hinnad ok (nt minu itaalia veiseliha burger maksis 3.5 (minu jaoks isiklikult tundus muude hindade kõrval odav). Aga valida on seal kõiksugu sisudega võileibade, pitsade jne vahel. Aga ka suppi oli. Ja vist ka salatit. Lisaks oli seal samas kandis (vist Ladina kvartalis) päris mitmes kohas võimalik Creppe kaasa osta erinevate täidistega (koha peal on vahel ka mõni lauake, mille taga istuda, aga me olime keset suve ja siis polnud kuskil väga ruumi). Ehk kindlasti saab ka mõningate mööndustega väljas süüa. Söögikohtades nägime me päris tihti seda 3 in 1 pakkumist, et kõik kolm või ka kaks käiku konkreetse hinna eest ja eraldi menüüst tellides oleks olnudki kallimad. Aga see tõenäoliselt perega reisides ei ole pigem hea mõte. Lisaks kesklinnas on minu jaoks söögikohad pigem siiski sellised, kus on väga mugav täiskasvanutega olla, aga lastega mulle isiklikult tundus ebamugav.
  Seega ma arvan, et teil endal tõenäoliselt palju lihtsam kui saate kuskil ise vaadata, mida süüa tahaks ja ise ka teha. 🙂

  Lisaks Eiffelile soovitaksin mõelda jõekrusiisile ja Versaille’le. 🙂
  Mul on tuttav, kes on armunud PAriisi (üksik naisterahvas) ja käib seal juba aastaid vähemalt korra. Korra on ta märtsis seal olles saanud seal lund. Meil oli siin igaljuhul parem ilm kui temal sel hetkel seal. 😛

  Ja lastega kindlasti on ehk hea mõte, kui on kindlalt ajad teada, internetist piletid ette osta. Ei tea, kas märtsis on nii hull, aga no nüüd suvel olid need järjekorrad ikka kohutavad.

  Mina arvan, et ainult käsipagasiga reisimine on väga mõistlik. Endal oluliselt lihtsam ja ei ole lennujaamas sellist passimist.

  Suveniirikaid on Pariisis väga väga väga palju ja kui midagi osta tahad, siis hinnad on odavamad nendes, mis ei asu päris turistikate kõrval, vaid veidi kaugemal. Aga neid ons eal igal nurgal. Ja kaubelda tasub ka, eriti õhtu poole. 🙂

  Igal juhul usun, et teil on kindlasti kihvt ja meeleolukas reis. Mina tahan ka kindlasti tagasi minna. Eiffeli otsa ei lähe, sest ma ikka liiga palju kardan kõrgust, aga juba seal all seista oli väga võimas ja kihvt. 🙂

 2. Üks unetu Pariisis üritab mõnele su küsimustele vastata 🙂

  Ilmaga märtsis on siin põhimõtteliselt kõik variandid võimalikud – võib olla väga jahe (ma olen paar aastat tagasi isegi juunis veel kinnastega käinud) või väga vihmane periood või kui veab, siis tõesti ka täitsa päikseline ilus kevad, õhk juba natuke üle 20C aga hommikud-õhtud on sel juhul ikkagi jahedamad ehk see pole nagu päris suvesoojus veel..

  Väljas söömine on muidugi üsna kallis, nii et selle pealt saate oluliselt kokku hoida. Rääkimata isegi restoranihindadest, toon näiteks sellise lihtsa tänavatoidu nagu suured pannkoogid, mida süüakse niisama kuskil pargipingil istudes. Hinnad algavad 2,5st (siis on vahele puistatud natuke suhkrut), reeglina isegi 5st (vaatamisväärsuste ümbruses) ja ulatuvad 7-8ni (juustu/singi täidisega nt). Kui hommikul-õhtul sööte kodus, siis oleks igal juhul mõttekas ka päevaks ise midagi kaasa võtta – kui ilmaga veab, siis on ilusaid kohti istumiseks palju ja saate mõnusa lõunapausi teha.

  Mis veel raha puudutab, siis see 3-400 tundub mulle tõesti natuke liiga vähe. Sa vist ei öelnud küll, kauaks plaanite tulla, aga oletan, et umbes nädalaks ehk? Ja loomulikult oleneb, millised vaatamisväärsused teid huvitavad. Nt Pariisi loomaaed Vincennes’is on äge, seal on suur tehiskalju ja kaelkirjakud ja merilõvi show ja palju muud vaatamist aga teie perele kokku läheks maksma täpselt 100 (2×22 + lapsed 4×14). Vahakujude muuseum (Musée Grévin) tuleks tavahinnaga 84 aga seal on soodsamaid võimalusi ka, kui osta piletid ette ja kindlaks kuupäevaks. Mõned kohad on muidugi lastele tasuta ka, nt Triumfikaare otsa ronimine, täiskasvanutel siis 2×9,5. Laevaekskurssioon Seine’il kogu perele 50e ringis. Esimesed näited, mis hetkel pähe tulid.. aga eks peate lihtsalt väga läbi mõtlema, kuhu kõige rohkem minna tahate.

 3. Mina käisin Pariisis selle aasta märtsis. Kuna ilmad olid suhteliselt külmad (ca 12 C) ja aeg-ajalt sadas, olid Disneylandis pooled atraktsioonid suletud. Sellega tasuks arvestada

 4. Käsipagasiga lennates ei tohi kaasa võtta paljusid asju, mida sa ehk muidu võtaksid – vedelikud, küüneviilid jm. Kui äraantav pagas on hinna sees, siis kindlasti kasutaksin seda, kuue suure seljakotiga lennukis on ikka jube jama ja tülikas, lisaks lastele pead tassima nende kotte ja tihti pole kotikappides ruumi, et neid hoida, siis stjuuardess topib kotid hoopis kuhugi teise lennuki otsa, kus iganes vaba ruumi olema juhtub. Ja lastele tavaliselt meeldib lennujaamades kohvreid oodata sealt lindipealt 🙂

  1. Lisaks juurde, et vedelikud on täitsa lubatud käsipagasis üldjuhul. Reegel peaks igal lennufirmal ses osas üsna sama olema- max. 1L inimese kohta ja max. 150ml korraga ühes anumas. Müügil on nt tigeris head “reisipakendid” vedelike lennukile võtmise tarbeks. Küll aga ei ole jah teravad esemed lubatud. Käisime peikaga Itaalias alles ainult käsipagasiga, 10 päeva. Käsipagas oli max 10kg(see küll erinev lennufirmadel), meil mõlemal kotid kuskil 6kg kandis- täitsa parasjagu oli asju 🙂

   1. See lubatud kogus (täpsemalt lubatud pakendi suurus) on ikka kuni 100ml. Ehk siis 150 ml’ne pooltühi kreemituub ei sobi.

 5. Nii hea meel teie üle! Küll see 7 kuud möödub märkamatult… ja kahjuks läheb reis veel kiiremini mööda. Kuid usun, et oskate seda nautida! Ja reisidega on alati see lohutus, et küll varsti saab uuesti tagasi minna 😉 Või vähemalt “ühel päeval” 😀

 6. Kui te autoga Pariisi plaanite minna siis arvestage ikka paris kirve parkimistasuga.
  Kui veab on oobimiskoha juures parkimine hinna sees, monikord saab selle 20-25 EUR/oopaev juurde osta. Ma arvan et odavam on metroodega seigelda Pariisi oobimiskohast edasi.
  Kui Disneylandis oobite, siis on nendel lahedamal asuvate hotellidel monikord ka nii et nende hotellide kliendid saava parki tund kaks tavaliselst avamis ajast varem.
  Siis on pargis monusalt vahe rahvast. voi siis kuskilt nn ‘fast-lane’ pileteid scoorida.
  Hotellist/ oobimiskohast tasub alati kysida selliseid asju.
  Disneylandis on ka auto parkimine ka tasu eest…. need shuttle bussid on monikord soodsamad voi lausa tasuta.
  Aga onneks on teil veel paris palju aega et koike korraldada :).
  P.s. lennukisse voib lastele votta isegi rohkem vedelikke kui 150 ml.
  Me lendasime Portugalist tagasi poole liitrine termos sooja vett tais ja tavaline vee pudel, + need emmas kicheni pyreed ja pakijoogid.
  Vaadati ainult et tegemist oleks ikka veega ja mitte mingi plahvatava vedelikuga 🙂
  ja lasti labi.

  1. See on küll kirves! Ma ei mäleta, et me oleksime eelmine kord üldse parkimise eest maksnud. Hotellil oli muidugi oma parkla ja kui see ka oli tasuline, siis maksis selle eest tööandja. Aga mujal parkimisest ei mäleta ma midagi. Ainult seda, et parkisime mujal ka.

   Aga kuna oleme Pariisis ainult 3-4 päeva, siis saame vast hakkama ka siis, kui peale kirvest hinda parkimise eest tasuma. Disneylandis ööbiksime Disneylandi rantšos ja ma lugesin sealt välja, et parkimine on tasuta nii majakese juures kui ka Disneylandis, võib-olla on see siis hinna sees. Või ma lihtsalt ei saanud inglise keelest aru. 😀

   Tõesti on veel piisavalt aega eeltööd teha, nii et küll hakkama saame. 🙂

   1. Pariisi piires on üldiselt kaks parkimistsooni: äärmistes linnaosades tariif 2,4eur/h ja südalinnas 4e/h. Ning lubatud on parkida kuni 2 tunniks ühe koha peale.

 7. Me oleme lastega alati käsipagasiga reisinud. Ka talveriided on kenasti ära mahtunud. Kevadine Pariis ei ole kuigi nõudlik. Küüneviil reisil kaasas – ma ei tuleks sellise mõtte pealegi, miks seda peaks vaja olema?

  Me oleme leidnud üürikorteri (viimased korrad airbnb kaudu). Ise keetmise võimalus on lastega tõeline kokkuhoiu koht. Pudrud, supid – põhilise toitmise saab “kodus” ära teha ja väljas sööte vaid lõunat.

  Kõige odavamad on (idapoolse) vahemere toidud. Otsige oma kodu lähedalt mõni türgi söögikoht ja tutvustage oma lastele falafeli ja mussaka ja kebabi maailma. Lollikindel on ka pseudo-itaalia köök ehk pastad ja pizzad.

  Auto – ma ei kujuta ette, et te hakkaks Pariisis reaalselt ringi sõitma. Kus te ööbite?

  Mul käis laps (6a) Pariisis, oli seal nädal aega, aga Disneyland ei tulnud neil meeldegi. Nii et see teemapark ei ole mingi kohustus. Igav ei hakka lastel ka päris-Pariisis.

  Kas teil on seal tuttavaid ka ees?

  Head Pariisi 🙂

  1. Kuule, küüneviil on nii hädavajalik asi, et see on mul alati käekotis, nagu pintsetidki! 😀 Ja tegelikult ka on hädaolukordi, kus seda vaja on, sest olen küüne kuskile ära löönud ja siis on väike nurk või kiht lahti, mis jääb kinni riietesse, juustesse ja on sel hetkel maailma kõige häirivam asi. Kuna ma ei kasuta metallist küüneviili, siis see vast võib mu käekotti jääda.

   Meil võib-olla on Disneyland kohustuslik, sest me võitsime perereisi Disneylandi. Kinkekaardil seda otseselt mainitud ei ole, aga kui osalesime konkursil, et võita reis Disneylandi, siis käime ikka seal ka ära. 🙂

   Pariisis praegu tuttavaid ees ei ole, aga mine tea, äkki reisi ajaks on. Autoga, täpsemalt isegi suurima Ford Transiti mudeliga, oleme varem Pariisis seigelnud ja kohati oli raske küll, seda nii auto mõõtude kui ka liikluse enda pärast, aga päris hätta ei jäänud. Veidi väiksema autoga ehk isegi kergem, aga samas on 10 aastat edasi läinud, nii et vabalt võib olla autoga linnas liiklemine oluliselt raskem.

   Aitäh söögikohtade soovituse eest! Nüüd tahaksin ise ka teada, mis asjad need falafeli ja mussaka on. 😀

 8. Pariisis peatudes ei soovita autot rentida, vaid pigem kasutada ühistransporti. See on palju mugavam ja ilmselt ka odavam. Pariisi liiklus on üsna närviline, parkimiskoha leidmine võib võtta tohutult aega ning paljud tee ääres seisvad autod kriimudega (viitab sealsele liikluskultuurile)

  Autot olen reisideks kõige soodsama hinnaga võtnud alati siit (eeldab vähest saksa keele oskust): https://www.billiger-mietwagen.de (tuleks valida selline pakkumine, milles kõik kindlustused jms sees) mingit suurt tagatisraha (kui üldse) pole meilt ka sealt kaudu broneerides kunagi võetud.

 9. Meil mõne aasta tagusest ajast viimane Pariisi käik (oleme seal 2x käinud tegelikult). Üldiselt jah, ühistransport on märksa soodsam ja mugavam. Eeldusel, et lapsed on enamvähem “kontrollitavad” ja alluvad enamvähem vanemate korraldustele. Lastele on metroo ka põnev vaheldus.
  Juhul kui auto rentida, siis kindlasti võtta variant, kus on kõik kindlustused jm peal – 90% tõenäosus on, et keegi auto ära kriibib või mingi väiksem “kõks” käib. See on Pariisis loomulik, prantslaste endi autod on kõik veidi kriibitud-kraabitud.
  Toidu osas siin juba soovitati türklaste söögikohti ja tänaval creppe süüa jms. Tänavatoiduga on Pariisis (ja teistes suurlinnades) üldiselt üsna hästi, hinnad enamvähem ok.
  Kõikvõimalikud turismiatraktsioonid, muuseumid jm tasub siiski hoolega läbi mõelda. Piletid võivad kohati olla kallid, eriti kui piletit on vaja 6 inimesele.

  Igaljuhul jõudu! Kindlasti saab teil vahva reis olema 🙂

 10. Käsipagasina saab kasutada (ja on ka mõistlikum ja mugavam) seljakottide asemel kohvreid. Need võivad tavaliselt olla üsna mõistliku suurusega, aga vaata oma lennufirma tingimused üle. Mõne äraantava kohvri ma võtaks ka kaasa küll, saaks nt söögiasju natuke kaasa võtta.
  Ahjaa, mingi vanuseni lapsega võib vedelikke jms asju tunduvalt rohkem kaasas olla lennukis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *