13-24 ja jõulud

Jätkan Lottudo blogijate advendikalendriga ja panen sellega jõulurallile punkti.

13. Kümme viisi, et end jõulumeeleollu viia

Neid võimalusi on kindlasti rohkem, aga ma ehtisin veidi kodu, tõime kuuse, tegime piparkooke, käisime surnuaias ja … see vist ongi üsna kõik. Kõige enam tekitas meeleolu ilmataat, kes jättis pühadeks veidigi lund maha.

14. Jõulukaunistused

Ikka ühed ja samad, mis mõlema kodudest kaasa võetud, majast leitud, kingiks saadud või ise käepärastest vahenditest tehtud. Ühesõnaga võtan vabalt ega osta igal aastal uusi ehteid.

15. Parim jõulukink

Mulle tõesti ei meenu see kõige parem kingitus, aga korduvalt olen saanud emalt jõuludeks midagi, mida ise ei ole raatsinud osta ja sellised kingitused ongi kõige paremad.

Sellel aastal täiskasvanud omavahel kinke ei teinud, nii et ma jäin kingita, aga Silver vähemalt üritas ja ainuüksi see rõõmustas mind väga. Kusjuures ma ei osanud seda üritamist isegi kahtlustada, kuigi tal võttis autopesulas käimine ebanormaalselt palju aega. Tegelikult käis ta ka NKDY Nectar Love parfüümi otsimas, mida ta kuskilt ei leidnud ja mille asemel ei osanud midagi muud ka valida. Kui ma seda päevi hiljem kuulsin, siis olin ainuüksi sellest katsestki meelitatud.

16. Mida teha jõuludel?

Meil on lihtne, igal aastal on kõik sama – Silveri pere saab kokku tema vanemate juures jõululauas (tänavu oli meid seal 17), minu pere saab kokku minu vanemate juures jõululauas (kuna onu ja vanaema ei tulnud, siis oli meid vaid 12), käime surnuaedades küünlaid põlema panemas ja viimasel päeval taastume kodus. Midagi enamat ma teha ei tahakski.

17. Talvised spordialad

Noh, kui on lund, siis on mu vanemate maja ümbritsevatel põldudel suusarajad sees ja ma talve jooksul paar korda kasutan ka neid. Kogu talisport.

18. Jõululaud

Kõige traditsioonilisem – kartul, kapsas, verivorst, kõrvits, sült ja nii edasi.

19. Jõulukontserdid

Kindlasti on toredad, aga ise pole käinud ega tunne puudust ka.

20. Jõuluõhtu outfit

IMG_5797Nagu näha, siis ei midagi jõululikku, täitsa tavalised riided.

21. Lemmik jõuluseik läbi aegade

Kindlasti see, kui 2 aastat ja 9 kuud vana Teine keset laulmist avastas, et jõuluvana on saabastega toas, selle kohta märkuse tegi ja siis rõõmsalt edasi laulis.

 

22. Traditsioonid, mida tahaksid proovida

Ma arvan, et ma ei taha midagi uut proovida ja ainsaks muutuseks traditsioonide juures saab olema see, et ühel hetkel ei kogune me enam oma perega meie vanemate juurde, vaid meie lapsed kogunevad oma peredega meie juurde.

23. Ma luban, et nendel jõuludel ma…

Me teeme tihti asju, mida kõrvalt ei ole kena vaadata. Püüame need jõulud võimalikult ilusaks muuta, jättes halvad harjumused või negatiivsed mõtted ukse taha. Milline tuleb Sinu jõululaupäev? On see nutivaba, alkovaba, tülitsemisvaba, töövaba, …, või lubad hoopis selle aasta jõuludel kõigi jaoks olemas olla.

Tundub, et meil pole halbu harjumusi või negatiivseid mõtteid, sest meil on jõulud alati ilusad olnud, kuigi need pole vist kunagi alkovabad ja viimastel aastatel ka mitte nutivabad olnud, lihtsalt kõik oskavad piiri pidada. Tülitsemis- ja töövabad on küll olnud ja olid ka seekord. Ühesõnaga ei lubanud ma enne jõule midagi.

Valetan, minult kangutati korduvalt välja lubadus, et ma ei tee tänavu täiskasvanutele kingitusi. Ei teinud ka, kuigi väike kiusatus oli.

24. Häid jõule!

Aitäh, olid head jõulud.

Me võtsime sellel aastal ikka väga vabalt. Kingid valisin varakult välja, seda ka Silveri ja enda ema eest, et lapsed saaksid vaid praktilisi kingitusi. Kuuse tõime vahetult enne jõululaupäeva, täpsemalt saime selle vanemate juurest laudast, sest nad olid nii agarad ja tõid metsast kaks kuuske, millest üks jäi üle. Jõululaua katmisega ei tekkinud meil mingit stressi, sest meie seda ei teinud. Ma tegin vaid mõlema vanemate juurde kaasa Kaju Köögi retsepti järgi küpsisetorti … jälle valetan, ma asendasin retseptis kirsikompoti vaarikatega, aga no peaaegu. Kuna kokkama ei pidanud, siis küürima ka mitte, nii et väga stressivabad jõulud olid. Kui jõuame aega, kus meie lapsed hakkavad oma peredega meil jõule veetma, küll siis selle stressi topelt tagasi saame.

Lisaks küpsisetordile viisime mõlema vanemate juurde ka piparkooke, mida terve perega tegime ja mille hulgas oli igaühel enda piparkoogiinimene. Vaid Silveri vennatütre elukaaslane jäi nimelisest piparkoogist ilma, sest ma ei teadnud, et ta meiega ühineb ja meie Kolmas, kes kannab sama nime, ei tahtnud ka oma mehikest temaga jagada.cofTäiesti tavaline piparkookide tegemise idüll.cofLapsed said esimesel päeval Silveri vanemate kuuse alt elektrilised hambaharjad, mis valmistasid rõõmu vaid väikestele, nad pesid nendega terve õhtu oma hambaid. Suurtest poistest oli Teine õhtu lõpuni pettunud, ta tahtis mänguasja, Esimese reaktsioon oli alguses samasugune, aga talle hakkas kingitus siis meeldima, kui sai oma hambaharjale sobiva kujunduse valida. Kui kodus hambapesuks läks, siis meeldis kingitus juba ka Teisele. Lõpp hea, kõik hea.

Kodus ootasid neid kuuse all ka teistsugused kingitused, Esimest ootas Cluedo lauamäng, teist Lego City politseiveok, Kolmandat Carcassonne Junior ja Neljandat Duplo jõuluvana komplekt. Kuna väikesed Legod on suurte poiste toas ja Duplod väikeste toas, siis sedasi said kõik oma tuppa mänguasju juurde ja samas uusi vahvaid lauamänge ka.mdeCluedo ostsin 1a.ee veebipoest, kus see maksab ümmarguselt 10 € vähem kui näiteks Rahva Raamatus. Tegu on laheda lauamänguga, aga mulle tundub, et 9aastane on selle jaoks veel liiga väike. Temaga sai mängida küll, aga väärilist vastast temast mulle ei olnud ja ma kaldun arvama, et läheb kõvasti aega, kuni ta seda iseseisvalt sõpradega hakkab mängima. Mina mängin seda oma sõpradega kindlasti, see on üks põnevamaid lauamänge, mida viimasel ajal mänginud olen.

Carcassonne Juniori ostin Rahva Raamatust ja see on piisavalt kerge mäng, et meie neljane ja viiene saaksid seda kahekesi mängida, aga samas ka piisavalt tore, et ise sellest rõõmu tunda.

Järgmisel päeval said lapsed mu vanemate kuuse alt uued pidžaamad, tegevuskaardid ja värviraamatud. Iseenesest said taas palju kinke, aga pooled neist olid praktilised ja ülejäänud arendavad, nii et jäi ära mänguasjade alla mattumine, mis on igal aastal jõuludega kaasas käinud.

Täna (tegelikult siis juba eile) lihtsalt vedelesime kodus, mängisime lauamänge, vaatasime filme, sõime kana ja värsket salatit, sest pärast kahepäevast söömaorgiat midagi rammusamat sisse ei läinud ning kuulutasime jõulud lõppenud.

Kokkuvõttes olid toredad jõulud, aga mul on hea meel, et need on möödas, sest jõuludest enam olen ma oodanud meie aastapäeva spaapuhkust Saaremaal, mis on nüüd kohe käes.

Kui veel meie jõuludest kirjutada, siis…mde… sellel pildil on esiplaanil Silver koos lastega. Neid ei ole näha, aga nad on parajasti Silveri vanaisa haual. Mulle nii meeldib, kui surnuaed on küünlavalgust täis, see vaatepilt on nii lummav. Ma ei tundnud tol õhtul surnuaias isegi kurbust, ainult rahu. Kurb olin järgmisel päeval, kui oma vanavanemate haual käisin, seal ei suuda ma kunagi pisarateta käia.

Sel päeval nutsin ka seetõttu, et vastu hommikut suri mu vanatädi. See kurb uudis, mis ei tulnud küll üllatusena, oli ka põhjuseks, miks vanaema ei tulnud meiega jõululauda istuma. Jah, jõulud olid toredad nagu alati, aga seekord ka veidi kurvad. Mis teha. Elu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *