Kodune veebruar ja mitmekülgne Pelle

https://www.instagram.com/p/BqUf90VBcyo/

Sellest on juba päris palju aega möödas, kui Goldmerk Games lastele portsu uusi laua- ja kaardimänge saatis, aga Pelle mängudeni jõudsime alles praeguse laatsareti ajal. Aasta lõpus sai meil kõigil lauamängudest lihtsalt isu täis, küllap sai proovitud liiga palju uusi mänge lühikese aja jooksul.

Nüüd viimase kuu jooksul on laste huvi mängude vastu taastunud, sest nelja seina vahel haige olla on võrdlemisi igav. Ma Instagramis olen praegust hullumaja veidi jaganud, aga enamus teist sinna vist ei satu, seega mainin põgusalt siin ka, et lapsed on 28. jaanuarist alates vahelduva eduga haiged olnud. Kõik neli on kordamöödas palavikes olnud ja sedasi mitu ringi, eelmise nädala neljapäeval tekkis Kolmandal juba kolmandat korda kõrge palavik ja pühapäevast on kolm poissi korraga vähem ja rohkem kuumad, lisaks köhivad neist kaks kuu algusest alates (vahepeal küll läks juba paremaks, aga see oli vaid vaikus enne uut tormi).

Esmaspäeval sai Esimene diagnoosiks kopsupõletiku (pole varem ühelgi lapsel olnud), Kolmandal ka ragiseb ühes kopsus miski ja Teisel on lisaks palavikule impetiigo ehk mädane nahapõletik (seda pole samuti varem kellelgi olnud), mis ei ole ligi kolme nädala jooksul salvidele allunud. Kõik poisid said antibiootikumid peale ja on lootust, et vaheajaga saavad nad lõpuks terveks. Kahju on sellest, et planeeritud väljasõidud jäävad jälle ära – ei mingi Jääaja Keskust, Lennusadamat, Lohesaba, kino ega muud … Ainult lauamängud.Pelle kaardimängudPelle mängud on mõeldud rohkem koolieelikutele, mistõttu on need meie koolipoiste jaoks veidi igavad, ühe erandiga, kapteni mäng neile meeldib. Selles osas oleme Silveriga poistega samas paadis, ka meile meeldib see kolmest mängust enim.

Pelle kapten“Pelle Kapten” kaardimängus tuleb saada kokku viieliikmeline laevameeskond (kapten, tüürimees, kaks erinevat madrust ja laevakokk), kes peavad olema kas samast loomaliigist või peavad olema esindatud kõik viis loomaliiki (part, konn, siga, kass, koer). Mäng on lihtne ja kiire, aga minu jaoks piisavalt kaasahaarav, et seda koos lastega veel ja veel mängida.

Mängu alustatakse viie kaardiga, meeskonda jahtides tuleb üks kaart keset lauda maha panna ja võtta uus kas pakist või mahapandud kaartide seast, kui keegi teine on loobunud sulle sobivast meeskonnaliikmest.cofPildil olen vaid ühe sammu kaugusel võidust, mul oli puudu kokk-kass ja parajasti oli maas kaks sellist kaarti. Enda käigu ajal vahetasin pardi kassi vastu välja ja minu meeskond oligi komplekteeritud.mde“Pelle Kaptenit” saab mängida ka memoriinina, Neljas kasutab seda varianti, kui keegi temaga mängida ei viitsi.

Pelle rongijuht“Pelle Rongijuht” ei ole minu jaoks eriti kaasahaarav, aga Neljandale meeldib see mäng ja ma ei sure päris igavusse, kui tema rõõmuks talle vastaseks olen. Selles mängus võidab see, kes oma kaartidest esimesena lahti saab ja mõnikord juhtub see kõigil juba kuuenda käigu ajal, mis tähendab, et keegi pole pidanud kaarte juurde võtma ja võidab see, kes alustas. Kuna alustab alati noorim, siis selle noorimal on iga kord ka suurim võimalus võita. Mõnikord aga läheb ühel või teisel kehvemini ja kaarte koguneb aina juurde. See oleneb sellest, kui hästi on kaardid segatud ja kui palju on ootejaamu maha pandud.

Mängu alustatakse kuue kaardiga ja kui midagi saab maha panna, siis uut ei võta, kui aga ei saa midagi maha panna, siis tuleb võtta pakist kaart juurde. Ootejaamad saab alati maha panna, aga targem on need jätta viimasteks õlekõrteks, muidu saavad teised ka sinna oma vaguneid sättida, mis tähendab, et neil vähenevad kaardid oodatust kiiremini.cofPildil on maas kolm ootejaama, tänu millele meie kaardipakid hakkasid hoogsalt vähenema. Rong kasvas ka veel pikemaks, nii et selle mängu mängimiseks võib olla vaja palju ruumi, seetõttu me põrandal mängisimegi.

Pelle piloot“Pelle Piloot” ei kõnetanud meist kedagi. Teoorias (laual 5 lennukit suunaga mängulaua keskele, iga mängija ees tema lennuk ja võidab see, kelle lennuk kõige kõrgemale lendab või see, kellel on kaartide lõppedes viimane lennuk suurima numbriga, lisaks saab teisi mängijaid elimineerida “lennates” nende kaardirivile otsa) tundus küll huvitav, aga praktikas sai enda lennukit nii vähe kõrgemale lennutada, kõik kasvatasid ja pöörasid rohkem vastase kaardiridu ning see ei mõjunud kaasahaaravalt. Võib-olla mängisime valesti, võib-olla pole lihtsalt meie maitsele mäng, aga võib-olla ongi teistest kehvem variant, ei oska öelda.

Võimalik, et uuesti mängides arvamus muutub, nii läks “Mmm juust” lauamänguga, mis alguses tundus ka liiga igav, aga lõpuks muutus üheks enimmängituks. Minu jaoks on see tegelikult endiselt veidi igav, aga seda tunnen ma paljude lastele mõeldud mängude osas, asi on ehk vanuses … Ühesõnaga, mina ei ole õige inimene arvustama väikestele inimestele mõeldud lauamänge, nii et minu “tundub igav” siinkohal arvesse ei lähe, sest meie pere väikestele inimestele see meeldib. cofJuustumängus tuleb koguda juustuauke (täringu silmade arv = juustuaugud), aga samas olla ettevaatlik, sest osade kaartide all ei ole lõbus hiir, vaid hiirelõks. Mida rohkem juustuauke kaardil, seda suurem risk, et kaart peidab endas hiirelõksu. Kolm lõksu lõpetavad mängu kõigi jaoks ning võitjaks on see, kes kogus kõige enim juustuauke.

Lapsed on mängust oma versiooni teinud, nendel ei lõpeta kolm lõksu mängu, vaid mängitakse viimase kaardini ning juustuaukudest lahutatakse maha iga lõksu kohta üks auk. Loovust ei saa reeglitega piirata, mistõttu pole välistatud, et lapsed loovad ka “Piloot Pellest” oma versiooni ning hakkavad seda mängima.

Goldmerki kodulehel olevate mängude juures meeldib mulle see, et need on põhiliselt või vähemalt osaliselt Meelis Looveeri enda loodud, tema panus on ka “Eia jõulud Tondikakul” lauamängus. Kodulehel jäi mulle silma veel “Gildenberg”, mille tegevus toimub keskajal ja mille disain ise on ka keskaegselt omapärane. See jäi mulle tegelikult juba eelmisel aastal silma ja täna ostsin selle ära ka, ainult et Rahva Raamatust, sest see on seal praegu soodushinnaga.

Meelis Looveer korraldab veel õpitubasid, kus mängitakse lauamänge või arendatakse loovust ja luuakse ise üks lauamäng. Mulle tundub, et lauamängude populaarsus väheneb, sest telefonides on palju põnevamad mängud, mistõttu on minu silmis igati tänuväärne tegu selliste õpitubadega lasteaedades ja koolides laste huvi lauamängude vastu kasvatada. Meelis ei kasvatada ainult laste huvi, ikka täiskasvanute oma ka, kui on näiteks firmaüritustel õpitubasid korraldanud või ettevõtetele reklaammänge loonud.

Minnes tagasi Pelle mängude juurde, siis Meelis Looveer saatis mulle kaks komplekti Pelle kaardimänge, et saaksin ühe lugejate vahel välja loosida. Kui sul on kodus eelkooliealised lapsed, kellele meeldiks panna kokku enda laevameeskonda, ehitada rongi või juhtida lennukit, siis anna sellest märku. Postituse kommenteerijatel vahel loosin mängukomplekti välja 6. märtsil. Head loosiõnne!

6. märts: Palju õnne, Marge, Pelle mängud tulevad teie perre!

35 thoughts on “Kodune veebruar ja mitmekülgne Pelle

 1. Kodus hetkel neli eelkooliealist last, viies ainult koolilaps :).
  Seega sooviks loosis osa võtts ja õnne korral võtaks selle pelle laevameeskonna (tundub selline mis sobiks kõigile)

  1. Võitja saab kolm erinevat Pelle mängu, nii et võidu korral saate kõik ära proovida.

   Väga vahva, et teid kodus nii palju on, tean omast käest, et igav ei tohiks sedasi olla. 😀

   Soovin sulle jaksu! 🙂

 2. Meie pere lemmik on Uno mäng, kuid uusi proovime hea meelega. Proovimas hetkel 4,5-aastane, väikeõde kasvab ja proovib mõne aasta pärast 😉

 3. Meil on 2 eelkooliealist (üks on eriti EEL, sest on alles kahepoolene), aga tegelikult läheb kolmas ka ikka arvesse, sest käib alles esimeses klassis. Nii et meie osaleks ka oma segavõistkonnaga😊

  1. Minu tütar armastab tohutult lauamänge. Hetkel on ta lemmikud Superfarmer ja Superfarmer rancho. Poja on küll alles kahene, aga lauamängudest meeldib talle väga Vareste ja kirsside mäng. Uued, põnevad mängud kuluvad alati ära! 😊

 4. Meie tüdrukule meeldivad ka sellised mängud. Oleksime samuti huvitatud – veel viimast aastat koolieelik, aga mängida saab ka hiljem 😊

 5. Mul on üks 5-ne väänik, kellele lauamängud on eriti viimasel ajal meeldima hakanud. Vaatan tihti ringi, et uusi mänge leida, sest endal kipub tüdimus tekkima. 😂 Aga neid mänge pole veel muretsenud.

 6. Mul on kodus viiene, kes on suur lauamängude mängija. Lisaks on tal lemmiktegevus erinevate töölehtede (numbrid, tähed) lahendamine.

 7. Minul on kodus varsti-neljane ja varsti-kahene poisslapsed. Suurem juba huvitub mängimisest, temaga oleme Unot tagunud ja täringuid veeretanud, hea meelega prooviks uusi mänge ka. Pisem esialgu veel segab niisama. Aga ootan aega, kui mõlemad juba piisavalt suured, et saaks kõik oma põnevad lauamängud välja kraamida 🙂

 8. Meil on kodus kaks pisikest tüdrukut, kes alles avastavad lauamängumaailma. Kindlasti soovime osaleda 😋

 9. Mina lauamängudele ei pretendeeri,aga tahtsin kiita,Te pisike neiu on nii nummilt emme nägu:) Ilus piiga kasvab! Ja saage ruttu terveks! Lauamänge on muidugi põnev mängida,aga tervena väljas liikuda on ka tore:)

 10. Kolmepoolesega mängiks hea meelega, praegu kodus olevad mängud aga vajaksid täiendamist vähe keerulisematega. Need siin läheksid asja ette!

 11. Mul kaks poissi kodus. 1.5a on veel noor lauamängudeks, aga 3.5a on väga huvitstud juba 🙂 Õnneks lauamängud ei vanane ajaga ja mida rohkem valikut seda põnevam 🙂

 12. Sooviksin ka osaleda, 5 ja 7 aastased lapsed armastavad väga lauamänge, 2ne vaatab rõõmsalt pealt. Praegune lemmik on mees, kes teadis ussisõnu. Pelle mängud tunduvad täpselt eakohased olema:)

 13. Sooviks loosis osaleda! Lauamängudest on hetkel meil kõige popimad just kaardimängud – UNO, Must Notsu ja Djeco mängud. Minu isiklik lemmik on Djeco Piou-Piou :D.

 14. Meil on kodus häbematult vähe mänge, mida oma viiesega mängida saan. Tegelikult ei soovi ta olemasolevaid enam eriti mängida. Seega soovin loosis osaleda.

 15. Neljast kolm on eelkooliealised (üks neist alustab küll sügisel kooli). Ja mängivad igasugu mänge seal hulgas ka lauamänge (digimänge meie peres pole).

 16. Meie pere armastab lauamänge, miskit uut kuluks õhtuid sisustama kahtlemata ära. Lauamängude jaoks ei ole ma iial liiga väsinud 🙂

 17. Meie poisid, kellest veel üks on koolieelik, prooviksid kindlasti hea meelega uusi mänge. Ja mis seal salata – mina ka 😀

 18. Meie sooviks küll võita.
  Meil on kodus üks koolilaps 1.klass ning kolm mitte koolilast 6-aastased kaksikud ning 4-aastane tüdruk.Vahva oleks neid mängida.Viimasel ajal olen ise ka avastand kui ägedada on laua mängud

 19. Sellised kaardimängud on ainukesed mida suuremad väiksematega mängida viitsivad. Ja neid pole kunagi liiga palju.

 20. Meie pere sooviks võita .Meil on peres neli last.Kolm poissi vanuses 7,6+6 (kaksikud) ning tütar 4-aastane.Viimasel ajal mängime perega tihti lauamänge.Nt tähtede õppimiseks ja numbrite õppimiseks kasutasime jänku jussi numbri-tähe kaarte kui võidaks siis ei võidaks ainult mina siis võidan kogu meie pere.Oleks jälle midagi uut ja huvitavat juures millega mängida.

 21. Meil on kodus kaks koolieelset last 4a ja 5a. Ja kaks koolilast.
  Ka meie pere lapsed olid kaks nädalat kodus haiged, koolivaheajaks said terveks 😄
  Kaardimängud tunduvad põnevad, lastele kindlasti meeldiks.

 22. Meil on kodus kaks koolieelikut ja kolmas, kelle jaoks kool on natuke kaugem tulevikumuusika, aga põnevad kaardimängud meeldivad kõigile. Tõsi, mõni naudib mängude söömist veel tiba rohkem kui mängimist, aga eks ta kasvab. Ühesõnaga, osaleme 🙂

 23. Mul sirgumas üks kohe neljane, kes tahaks väga neid mänge koos emme, issi ja suure õega mängida. No kui ta teaks, et sellised vahvad mängud on olemas. ☺

 24. Kodus üks 4-aastane, kellele oleks vaja lasteaiavabadel päevadel stimuleerivat tegevust, muidu hakkab väiksemat venda kräunutama.

 25. Meie kahesel ühtegi päris oma lauamängu veel ei olegi, see Rongijuht Pelle tundus talle eakohane. Teised on ka vahvad, võidaks hea meelega.

 26. Mina viiks hoopis antud mängud lasteaeda lastele mängimiseks. Töötan ise õpetaja ametikohal ja just olen uute lauamängude otsingutel, et kaasata lapsi. Rühmas on lapsed hetkel 5-6 aastased.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *